ČSSD kvůli epidemii posunula sjezd, bude až v dubnu

Vládní ČSSD posunula kvůli epidemii covidu-19 sjezd z původně plánovaného lednového termínu na 9. a 10. dubna příštího roku. Na návrh užšího vedení o tom tento týden v elektronickém hlasování rozhodlo předsednictvo strany, informovala dnes ČTK mluvčí sociální demokracie Eva Gregorová. ČSSD doufá v to, že pozdější termín umožní, aby se delegáti na sjezd mohli dostavit osobně.

Jan Hamáček
doporučujeme

Lednový termín považovalo v současné epidemické situaci grémium ČSSD za nerealizovatelný. Předseda ČSSD Jan Hamáček ve středu ČTK řekl, že se sjezd podobně jako v posledních případech uskuteční v Hradci Králové. ČSSD bude na sjezdu volit své vedení a hodnotit nevydařené výsledky říjnových krajských a senátních voleb.

Předsednictvo ČSSD, které je nejvyšším orgánem strany mezi sjezdy, se v poslední době kvůli epidemické situaci neschází osobně. O návrhu užšího vedení tak tento týden rozhodovalo elektronicky. "Předsednictvo schválilo posun 42. sjezdu ČSSD na 9. až 10. dubna," uvedla Gregorová. Pro návrh podle ní hlasovalo 33 členů předsednictva, tři byli proti a jeden se zdržel.

ČSSD v letošních senátních volbách neobhájila ani jeden z deseti mandátů a zbyli jí tři senátoři. V krajských volbách pak poprvé od roku 2004 nezvítězila ani v jednom kraji a ztratila většinu zastupitelských mandátů. Proti volbám před čtyřmi lety přišla o 88 zastupitelů a bude jich mít 37.

Po krajských a senátních volbách zmiňovali lídři sociální demokracie sjezd jako místo, kde se bude výsledek voleb hodnotit. Hamáček po volbách řekl, že se vedení strany vzdát nehodlá, protože ji nechce destabilizovat. Obhajovat funkci místopředsedy ČSSD neplánuje v dubnu ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Před týdnem o odkladu sjezdu, který se měl konat poslední listopadový víkend v Brně, rozhodla také KSČM. Sjezd se měl původně uskutečnit v dubnu, i tehdy ho ale zrušila koronavirová opatření. Pro listopadový termín nedostali komunisté předběžný souhlas od brněnské hygieny. Náhradní termín nechtěl předseda strany Vojtěch Filip odhadovat. Po volebním debaklu se nechystá svou funkci obhajovat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Schillerová: Případné změny v daňovém balíčku jsou nyní na Senátu

01.12.2020 16:31 Zrušení navýšení slevy na poplatníka nebo omezení změny daní na dva roky je nyní v rukou Senátu. Na…

Sněmovna souhlasila se zvýšením daňových příjmů krajů a obcí, novela míří…

01.12.2020 16:16 Sněmovna souhlasila se zvýšením daňových příjmů krajů a obcí, jak to požadoval Senát v rámci novely…

KSČM neprosadila, aby Sněmovna odmítla postup Senátu vůči Radě ČT

01.12.2020 16:11 Sněmovna se odmítla zabývat návrhem KSČM, aby označila kritiku Senátu vůči Radě České televize za…

Cesta Nejedlého do Ruska nepředstavuje riziko, uvedl ministr Petříček

01.12.2020 15:57 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) míní, že cesta poradce prezidenta Miloše Zemana Martina…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama