ČSSD kvůli epidemii posunula sjezd, bude až v dubnu

Vládní ČSSD posunula kvůli epidemii covidu-19 sjezd z původně plánovaného lednového termínu na 9. a 10. dubna příštího roku. Na návrh užšího vedení o tom tento týden v elektronickém hlasování rozhodlo předsednictvo strany, informovala dnes ČTK mluvčí sociální demokracie Eva Gregorová. ČSSD doufá v to, že pozdější termín umožní, aby se delegáti na sjezd mohli dostavit osobně.

Jan Hamáček

Lednový termín považovalo v současné epidemické situaci grémium ČSSD za nerealizovatelný. Předseda ČSSD Jan Hamáček ve středu ČTK řekl, že se sjezd podobně jako v posledních případech uskuteční v Hradci Králové. ČSSD bude na sjezdu volit své vedení a hodnotit nevydařené výsledky říjnových krajských a senátních voleb.

Předsednictvo ČSSD, které je nejvyšším orgánem strany mezi sjezdy, se v poslední době kvůli epidemické situaci neschází osobně. O návrhu užšího vedení tak tento týden rozhodovalo elektronicky. "Předsednictvo schválilo posun 42. sjezdu ČSSD na 9. až 10. dubna," uvedla Gregorová. Pro návrh podle ní hlasovalo 33 členů předsednictva, tři byli proti a jeden se zdržel.

ČSSD v letošních senátních volbách neobhájila ani jeden z deseti mandátů a zbyli jí tři senátoři. V krajských volbách pak poprvé od roku 2004 nezvítězila ani v jednom kraji a ztratila většinu zastupitelských mandátů. Proti volbám před čtyřmi lety přišla o 88 zastupitelů a bude jich mít 37.

Po krajských a senátních volbách zmiňovali lídři sociální demokracie sjezd jako místo, kde se bude výsledek voleb hodnotit. Hamáček po volbách řekl, že se vedení strany vzdát nehodlá, protože ji nechce destabilizovat. Obhajovat funkci místopředsedy ČSSD neplánuje v dubnu ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Před týdnem o odkladu sjezdu, který se měl konat poslední listopadový víkend v Brně, rozhodla také KSČM. Sjezd se měl původně uskutečnit v dubnu, i tehdy ho ale zrušila koronavirová opatření. Pro listopadový termín nedostali komunisté předběžný souhlas od brněnské hygieny. Náhradní termín nechtěl předseda strany Vojtěch Filip odhadovat. Po volebním debaklu se nechystá svou funkci obhajovat.

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje