Do Senátu chce kandidovat exministr Prachař, musí získat tisíc podpisů

Počet kandidátů do Senátu v přerovském obvodu rozšířil bývalý ministr dopravy Antonín Prachař. Své rozhodnutí oznámil dnes, kandidovat bude jako nestraník za občany. Získat kvůli tomu musí potřebných tisíc podpisů oprávněných voličů, na petici jich má zatím 700, řekl dnes ČTK Prachař.

Antonín Prachař, exministr dopravy
doporučujeme

Do Senátu kandidoval již před šesti lety za hnutí ANO, ze kterého po neshodách vystoupil na konci roku 2015. V druhém kole však souboj prohrál s dosavadní lidoveckou senátorkou Jitkou Seitlovou.

"Kandidovat budu za občany, s podporou občanů, bez politické nominace. Jsem si vědom toho, že tato společnost je hodně roztříštěná, a i pokud bych získal nějakou politickou nominaci, poštval bych možná na druhou stranu proti sobě sympatizanty jiných politických uskupení. Rozhodl jsem se tedy kandidovat za sebe, s podporou občanů," uvedl Prachař.

Jako nezávislý kandidát musí získat nejméně 1000 podpisů voličů z daného volebního obvodu. Podle Prachaře to nebude problém. "Petice je v běhu, začal jsem s tím před 14 dny a v současné době je na ní už více jak 700 podpisů. Mám na to ještě měsíc, předpokládám, že jich bude daleko více, než je zákonem stanovený limit," doplnil Prachař, který je jako nestraník za STAN zastupitelem Přerova. Zaměřit se chce především na dopravu.

V přerovském obvodu mu bude konkurovat poslanec Petr Vrána z hnutí ANO, který se kvůli kandidatuře rozhodl vzdát na konci července mandátu poslance, dosavadní senátorka Jitka Seitlová, lékař a zastupitel Tomáš Kocourek, kterého nominovala ODS, ale i bývalý přerovský primátor a senátor Jiří Lajtoch (ČSSD). V přerovském obvodu ohlásili kandidáta také Piráti, nasadili manažera kultury Městského domu v Přerově Pavla Ondrůje. Komunisté zvolili za svého kandidáta Miroslava Raindla, který se pokoušel uspět již v roce 2014.

Právě nedávno ohlášená kandidatura poslance Petra Vrány byla podle Prachaře posledním krokem k jeho rozhodnutí, aby se o post senátora znovu pokusil. Prachař z hnutí vystoupil v prosinci 2015, důvodem byl postoj hnutí v kauze stavby cyklověže v Přerově, o kterou se zajímala na základě trestního oznámení policie. Prachař, který tehdy pracoval pro město jako dopravní expert, čelil podezření kvůli možnému střetu zájmů. Subdodavatelem byla totiž jeho firma. Podle policie se však podezření z trestného činu neprokázalo. Podle Prachaře se za něj regionální pobočka vedená Petrem Vránou tehdy nepostavila. Od té doby je nestraník.

Prachař kandidoval do Senátu také v říjnu 2014, kdy postoupil do druhého kola, kde jej porazila dosavadní senátorka Jitka Seitlová. Získala od voličů 54,26 procenta hlasů, Prachařovi tehdy dalo svůj hlas 45,73 procenta voličů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalousek bude ve Sněmovně chybět, míní předsedkyně TOP 09. Reagují i další…

12.07.2020 21:52 Aktualizováno Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek těžko hledá konkurenci a bude ve Sněmovně chybět,…

Řada lázní nepřijímá poukazy přes cestovní kanceláře, některé ani od občanů

12.07.2020 20:32 Aktualizováno Velká část lázní nepřijímá státní poukazy na pobyt, které klienti uplatňují přes cestovní…

KOMENTÁŘ: Karvinské ohnisko může do hnutí ANO zavléci novou infekci. Stát…

12.07.2020 18:18 KOMENTÁŘ – Mohou si sami do svých řad zavléci novou nekontrolovatelně šířící infekci. A tentokráte…

Volební průzkum: ANO vede před Piráty a ODS, lidovci by se do Sněmovny…

12.07.2020 15:17 Aktualizováno ANO si v průzkumech veřejného mínění dál udržuje pozici suverénně nejsilnějšího uskupení na české…

Související:

Právě se děje

Další zprávy