Dvě procenta HDP na obranu? Česko by mohlo závazek splnit v roce 2024, soudí Babiš

Česká republika by dvě procenta HDP na obranu mohla v roce 2024 dávat v případě stabilního ekonomického růstu. Premiér Andrej Babiš (ANO) to napsal na facebooku. Reagoval tak na debatu z posledních dnů o českých výdajích na obranu. ČR se k dvouprocentním výdajům zavázalo v NATO. Babiš ale před časem řekl, že tento závazek není tesán do kamene. Šéf ČSSD Jan Hamáček v posledních dnech řekl, že ČR dvě procenta svého HDP na obranu dávat nebude, protože k tomu není politická vůle.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO
doporučujeme

Babiš nyní uvedl, že dávat dvě procenta HDP na obranu je nereálné "hned teď". Poznamenal, že letošní rozpočet ministerstva obrany je rekordních 75 miliard korun a dvě procenta HDP by v dnešních číslech znamenala asi 120 miliard korun. "Což není rozpočtově možné a ani reálné za tyhle peníze naši armádu rychle, a hlavně bezchybně přezbrojovat," napsal. Dodal, že jeho cílem je mít moderní armádu s kvalitní technikou.

Připomněl koaliční závazek, podle kterého do roku 2021 bude ČR dávat na obranu 1,4 procenta svého HDP. "No a když vše půjde podle plánu a budeme mít stabilní ekonomický růst, tak bychom se na zmiňovaná dvě procenta HDP na obranu mohli dostat v dalším volebním období v roce 2024. O tom ale bude rozhodovat příští vláda," dodal předseda vlády.

Diskuse o dvou procentech v tomto volebním období je podle něj zbytečná a nesmyslná. "To by si mohl uvědomit i pan Hamáček, než o tom bude zase příště mluvit na nějaké mezinárodní konferenci," dodal. Česká republika podle něj nemůže být černý pasažér, který čeká, že jeho obranu za něj vyřeší spojenci.

Hamáček dvouprocentní výdaje na obranu v poslední době zpochybnil několikrát. Naposledy v pátek na okraj mnichovské bezpečnostní konference ČTK řekl, že pokud toho chtěla ČR dosáhnout, znamenalo by to buď zásadní změnu ve struktuře státního rozpočtu, nebo zásadní debatu o příjmech státního rozpočtu. Ani k jednomu nevidí politickou vůli. Už dříve uvedl, že dvě procenta HDP na armádu nejsou v současné české situaci rozumná, když chybí peníze třeba na penze nebo na platy. Jako cestu vidí zastropování armádního rozpočtu kolem 1,4 procenta HDP.

Ministerstvo obrany má letos schválený rozpočet 75,5 miliardy korun. Dosažení 1,4 procenta HDP v roce 2021 by podle aktuálních predikcí představovalo přes 86 miliard korun. V roce 2024 by podle předpokladů dvě procenta HDP znamenala asi 130 miliard korun, výše bude záviset na výkonu ekonomiky. Aby tak ČR svůj dvouprocentní závazek dodržela, musela by po roce 2021 každoročně zvyšovat rozpočet na obranu o téměř 15 miliard korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda schválila odklad splácení úvěrů a hypoték, otevře domácí potřeby

01.04.2020 22:02 Aktualizováno Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do…

Kam se poděl Babiš? Schillerová prozradila, proč nepřišel na tiskovky

01.04.2020 20:32 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes řídil jednání vlády, je v kondici a vypadá dobře. Novinářům to dnes…

Ministerstvo chce omezit výpovědi z nájmu lidem, co kvůli koronaviru…

01.04.2020 20:31 Aktualizováno Ministerstvo pro místní rozvoj chce omezit možnosti výpovědi z nájmu kvůli tomu, že nájemník…

ROZHOVOR: Vláda nás podvedla, jsou to sociopati. Osudy občanů jsou jim…

01.04.2020 18:15 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) představila plán, podle kterého stát vyplatí některým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy