Foldyna by rád zůstal ve sněmovním výboru pro bezpečnost

Poslanec Jaroslav Foldyna by po svém dnešním odchodu z ČSSD rád zůstal ve sněmovním výboru pro bezpečnost. ČTK řekl, že je naopak připraven opustit výbor pro obranu. Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka ČTK sdělil, že Foldyna je ve výboru za ČSSD a místo by mělo připadnout jinému členovi klubu. V nejbližší době se Foldyna nechystá ve Sněmovně připojit k žádnému jinému klubu, aktuální podle něj není ani vstup do jiné politické strany.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Jaroslav Foldyna
doporučujeme

Bývalý místopředseda ČSSD Foldyna odchod ze strany oznámil v pondělí, podle lídrů ČSSD šlo o očekávaný krok, protože se stranou se už déle názorově rozcházel.

Foldyna počítá s tím, že skončil také v poslaneckém klubu ČSSD, neví však, zda jsou k tomu potřeba i další kroky než pouhý odchod ze strany. "Neznám ty mechanismy. Ano, zřejmě odejdu z klubu," řekl dnes ČTK. Není si jist ani tím, zda ho bude chtít sociální demokracie ve Sněmovně přesadit na jiné místo v sále.

Chvojka ČTK napsal, že podle jednacího řádu Sněmovny kluby vznikají z poslanců zvolených za určitou stranu. "Pan poslanec Foldyna jednoznačně projevil vůli zrušit své členství v ČSSD, což podle mě zahrnuje také projev vůle nemít nic společného s poslanci, kteří byli za tuto stranu zvoleni a ustavili svůj poslanecký klub," uvedl Chvojka.

Za okamžik odchodu Foldyny z klubu proto Chvojka považuje stejnou chvíli, kdy pozbyl členství v ČSSD. "O této skutečnosti budu podle jednacího řádu informovat sekretariát předsedy Sněmovny," uvedl. V případě výborů jednací řád počítá s tím, že členy nominují kluby. "V bezpečnostním výboru pan Foldyna zastupoval ČSSD, jejímž členem již není a členem jejího klubu také ne. Toto místo by mělo být logicky přenecháno členovi našeho klubu," míní Chvojka.

Foldyna se v nejbližší době nechystá vstupovat ve Sněmovně do jiného klubu, totéž platí i o případném vstupu do jiné strany. "Není to na pořadu dne," řekl. Připustil, že má blízko k politikům a stranám, kteří nepovažují slova národ, národní hrdost a národní zájem za "něco špinavého". "Mám na mysli voliče, lidi práce, kteří přivedli za Miloše Zemana sociální demokracii do Strakovy akademie," řekl.

Předseda Strany práv občanů - zemanovců (SPOZ) Lubomír Nečas ČTK řekl, že Foldyna by měl v letošních krajských volbách kandidovat na společné kandidátce hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) a SPOZ v Ústeckém kraji. Vstoupit do SPOZ se podle něj nechystá. Domnívá se, že bude mít blíže spíše k SPD.

Foldyna dnes uvedl, že hledá prostor, kde budou mít ostatní stejný pohled. "Národní zájem a snahu podpořit klasického člověka a klasickou rodinu. Já nejsem příznivec liberálních postojů, že děti mohou vychovávat dva muži a tři jezevčíci. Takhle se budu orientovat a uvidím, kde to skončí," řekl.

Ve Sněmovně je Foldyna místopředsedou výborů pro bezpečnost i obranu. V prvním z nich by rád zůstal. "Jsem ochoten a připraven pustit ten výbor pro obranu. Ale když se podíváme na počty kolegů, kteří zůstali v klubu, tak každý sedí už ve dvou, někteří ve třech výborech," uvedl. Očekává, že se dozví všechno v příštím týdnu. "Budu muset ty organizačně-administrativní věci nějak řešit, ale sám o sobě nebudu nějak běhat. Budu čekat, on mi někdo něco řekne," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zaorálek bude chtít po vládě 1,16 miliardy pro pomoc kultuře

07.04.2020 12:43 Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) bude žádat vládu o 1,16 miliardy korun, které by podle něj…

Nouzový stav je v zájmu obyvatel, řekl Babiš ve Sněmovně. Promoření odmítl

07.04.2020 12:16 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes požádal Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o měsíc do pondělí…

Vláda nemá srozumitelný plán opatření proti koronaviru, tvrdí ODS. Ozvali…

07.04.2020 11:18 ODS postrádá jasný plán postupu vlády v opatřeních proti koronaviru. Nechce proto podpořit…

Nezaměstnaní zřejmě nebudou muset na úřady práce osobně, návrh projedná…

07.04.2020 10:48 Nezaměstnaní lidé se patrně budou moci hlásit do evidence uchazečů o zaměstnání i na dálku, nebudou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy