Hamáček očekává neúspěch opozice při hlasování o nedůvěře

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) očekává, že opozice neuspěje se snahou vyslovit vládě nedůvěru. V dnešním rozhovoru pro Blesk vyloučil, že by proti kabinetu hlasovali poslanci sociální demokracie. Hamáček kritizoval počínání opozičních koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN, které chtějí hlasování vyvolat tak, aby se konalo na začátku června.

Eurozpravy.cz

Koalice Spolu a Pirátů a STAN sehnaly dost podpisů, aby Sněmovna o nedůvěře jednala. K prosazení návrhu potřebují alespoň 101 hlasů, přičemž společně jich mají 68. Počítat mohou s 19 hlasy hnutí Svoboda a přímá demokracie, rozhodující tak bude postoj komunistů s 15 poslanci, kteří se ještě rozhodnou podle názoru výkonného výboru. Ve Sněmovně je kromě dvou vládních a sedmi opozičních klubů ještě šest nezařazených poslanců.

Hamáček vyloučil, že by opoziční iniciativu podpořil některý z poslanců ČSSD. "Vašek Votava má svůj názor, ale nevěřím, že by hlasoval proti vlastní straně," řekl Hamáček na dotaz, zda by se proti vládě nemohl vyslovit například někdejší šéf rozpočtového výboru Václav Votava.

Hamáček kritizoval opozici za to, jak ke svému návrhu dospěla. "Já bych očekával, když jsme tak strašná vláda, která podle opozice devastuje zemi, že nás odvolají hned," uvedl. Poukázal na to, že Piráti a STAN nejdříve preferovali rozpuštění Sněmovny. "Nejdřív nemohli sehnat 50 podpisů, teď to v uvozovkách nějak upatlali, ale chtějí čekat, až vláda dokončí největší bezpečnostní operaci," připomněl, že na konci května skončí lhůta pro stažení ruských diplomatů po dubnovém rozhodnutí vlády.

Vicepremiér očekává, že se opozici vyslovit nedůvěru vládě nepodaří. "Ale je to absurdní a jen to ukazuje, jak se můžou národní zájmy stát strašně rychle nástrojem předvolební kampaně," řekl.

Kampaň před říjnovými volbami podle něj bude asi nejtvrdší a nejšpinavější v moderních dějinách. Pokud by ČSSD neuspěla a nedostala se do Sněmovny, Hamáček by v jejím čele skončil. "Pokud by sociální demokracie nebyla v Parlamentu, nemá cenu, abych tu stranu dál vedl," řekl.

Témata: EZ

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje