Havel posmrtně dostal osvědčení o účasti v odboji proti komunismu

Bývalý prezident Václav Havel obdržel v pondělí od ministerstva obrany in memoriam osvědčení o účasti v protikomunistickém odboji. Resort o tom dnes informoval v tiskové zprávě. O vydání osvědčení Havlovi požádalo Centrum pro dokumentaci totalitních režimu. Ministerstvo uvedlo, že Havel se proti totalitní moci vymezoval celý svůj život i na úkor své osobní svobody.

Přidejte svůj názor 193 komentářů

Václav Havel, 1. prezident ČR
doporučujeme

Dramatik, esejista, disident, kritik komunistického režimu a později politik Havel se stal prvním porevolučním prezidentem Československa a následně České republiky. Prezidentem byl do roku 2003, zemřel 18. prosince 2011. Ministerstvo uvedlo, že svými postoji výrazně přispěl k polistopadovému obnovení svobody a demokracie v Československu.

V rozhodnutí o osvědčení stojí, že Havel nejpozději od roku 1965 do listopadu 1989 vyvíjel soustavnou a dlouhodobou protikomunistickou činnost. Spočívala v psaní textů, projevů, petic, veřejné obhajobě lidských práv či spoluzaložení Charty 77. Text osvědčení zmiňuje i Havlovy kontakty s politickým exilem, spolupráci s představiteli opozice či obránci lidských práv z dalších komunistických zemí.

Osvědčení o účasti v protikomunistickém odboji uděluje ministerstvo obrany na základě zákona o odboji a odporu proti komunismu od roku 2011. Jeho cílem je vyjádřit úctu a vděčnost těm, kteří v období komunistické totalitní moci s nasazením vlastních životů, osobní svobody i majetku aktivně bránili hodnoty svobody a demokracie v tehdejším Československu.

Uznaní účastníci protikomunistického odboje dostávají pamětní odznak a 100.000 korun, pozůstalí manželé poloviční částku. Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva uvedla, že resort aktuálně eviduje 5428 žádostí o vydání osvědčení o účasti ve třetím odboji, rozhodlo v 5158 případech.

Loading...
Vstupte do diskuze (193)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

FN Brno přijme pacienty s covid-19 z Francie, oznámil Babiš. Ambasáda…

05.04.2020 17:30 Fakultní nemocnice Brno by měla v nejbližších dnech přijmout šest nemocných s koronavirem z Francie…

Vláda varuje před rychlým rušením omezení proti šíření koronaviru

05.04.2020 16:04 Vláda varuje před rychlým rušením omezení, která vyhlásila ve snaze omezit šíření nového koronaviru…

Zeman na schůzce v Lánech zakázal oběd, jedlo se podle něj pod rouškami

05.04.2020 15:56 Členové prezidentova expertního týmu si mohli občerstvení na sobotní schůzce podstrkovat pod roušku…

Povinné roušky? USA by si měly vzít příklad z Česka, soudí bývalý diplomat

05.04.2020 15:09 Zatímco Spojenými státy v posledních dnech hýbe debata o přínosech a nevýhodách plošného nošení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy