Havlíček: Obchody a restaurace možná otevřeme v prosinci. Ale budou přísná pravidla

Pokud se bude epidemiologická situace zlepšovat jako dosud, mohly by už v prosinci otevřít všechny obchody a provozovny včetně restaurací. Tvrdí to ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Karel Havlíček

Podle Havlíčka je klíčem pandemický ukazatel. V momentě, kdy se dostaneme do stupně číslo tři, může se podle něj otevírat, ačkoliv určité restrikce v platnosti zůstanou.

Podle něj by se tak mohlo stát už na začátku prosince. "Při dosažení třetí kategorie by se otevřelo jak v obchodech a obchodních centrech, tak i na ulici. Naší ambicí je, aby se otevřely také služby a s určitými omezeními i restaurace," řekl Právu.

Nebude to ale zadarmo. Bude podle něj potřeba dodržovat hygienická a dezinfekční opatření, například počet lidí v provozovnách, omezený počet lidí u stolu a další pravidla.

"Musíme si uvědomit, že to nebudou Vánoce jako každý rok. Ale díky tomu, že jsme relativně brzy připravili opatření proti nákaze, tak máme šanci, že předvánoční nákupy stihneme," uvedl.

V případě restaurací by hosté mohli sedět u jednoho stolu v omezeném počtu a byl by také omezený celkový počet lidí v restauraci. U bazénů by také bylo omezení podle počtu lidí. Platilo by na ně stejné pravidlo jako na hromadné akce.

Ubytování by naopak mohlo být otevřeno bez omezení. Naopak kulturní a sportovní akce se zřejmě jen tak konat nebudou.

Maloobchodní prodej v Česku je kvůli epidemii výrazně omezen od 22. října. S výjimkou potravin, drogérií, optik, květinářství, galanterií či lékáren, musejí být ostatní prodejny zavřené. Otevřené obchody nesmějí fungovat mezi 20:00 a 04:59 a zavřeno musí mít celou neděli.

Havlíček včera senátory také ujistil, že stát má dost ochranných pomůcek proti koronaviru. Senátoři vyzvali vládu, aby dbala na kvalitu pomůcek, využila jejich české výrobce a zavedla jednotná pravidla pro maloobchod. Horní komora vládu požádala i o vyhodnocení nákupu ochranných pomůcek za období mezi nouzovými stavy včetně informací, kolik jich pořídla ze zahraničí a kolik od českých producentů.

Na vládu se kromě zákonodárců obracejí také experti na dluhovou problematiku, podnikatelé a zástupci neziskových organizací, kteří očekávají kvůli koronavirové krizi novou vlnu exekucí. V otevřeném dopise premiérovi Andreji Babišovi (ANO) proto vyzvali k úpravě exekučního systému. V listu mu připomínají, že změny dřív sliboval. Žádají ho, aby se o ně zasadil.

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje