Koalice představily 12 priorit nové vlády

Koalice Spolu a Pirátů se STAN zařadily mezi své priority stabilizaci veřejných financí, orientaci na EU a NATO, penzijní reformu a také zlepšení politické kultury či podporu vzdělávání a svobodného trhu. V dokumentu, který dnes lídři nového uskupení podepsali v Poslanecké sněmovně, se koalice zavázala pracovat na 12 prioritách.

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka

V dokumentu uvedla, že se bude muset vypořádat nejen s dopady pandemie covidu, ale i s následky bezohledné nezodpovědnosti předchozí vlády. Česko má podle obou koalic za sebou nejtěžší období polistopadové historie. Za nezbytné považují vrátit zemi do dobré kondice. "Ozdravit nejen veřejné finance a poškozenou ekonomiku, ale také důvěru lidí ve stát a jeho instituce, " uvádí dokument.

Při stabilizaci veřejných financí slibuje nová vládní koalice "odpovědnou rozpočtovou politiku, která zabrzdí nesmyslné rozhazování peněz daňových poplatníků". Nová vláda má nalézt úspory a stanovit dlouhodobé směřování veřejných financí a v co nejkratší možné době zajistit rozumné hospodaření státu. "Cesta ke stabilitě je v reformě výdajů státu, opatřeních proti střetu zájmů a korupci a efektivním nakládání s penězi, nikoliv ve zvyšování daňové zátěže," uvádí dokument.

Česko musí být podle Spolu a PisSTAN aktivním členem EU a NATO, prioritou má být nezpochybnitelná euroatlantická orientace, důraz na stabilní partnerství s demokratickými zeměmi po celém světě a na ochranu lidských práv a demokracie.

V penzijní reformě se koalice zavázala zohlednit zásluhovost a podpořit mezigenerační solidaritu v rodinách. Reforma pak má být postavena na celospolečenském konsenzu. Vzdělávací systém pak podle dokumentu musí využít potenciál kvalitních učitelů, vytvořit prostor pro rozvoj znalostí, dovedností a kompetencí žáků a studentů, a to vše v moderním obsahu a prostředí. Za zásadní celospolečenskou výzvu označili autoři programu koalice regionální soudržnost. Vláda bude podle koalice předcházet dalšímu rozevírání nůžek mezi regiony a řešit problémy, které vedou k vylidňování venkova a pohraničí.

Uskupení chce podporovat malé a středních podniky a také kreativní a inovativní přístupy s potenciálem růstu a zdravé konkurence. Vláda se také zaváže hledat řešení, která budou omezovat lidský vliv na klimatické změny. Digitalizaci považuje za cestu k pohodlnějšímu kontaktu občanů se státem, automatizací procesů chce ale také zefektivnit fungování státu jako celku. Pro seniory a lidi se speciálními potřebami nadále zůstane papírová cesta, uvádí. Do státní správy slibuje Spolu a PirSTAN přivést nejlepší talenty, aby občanům dodávala špičkové služby.

V rodinné politice chce vznikající vládní koalice podpořit flexibilnější pracovní podmínky a nabídnout nové možnosti k sladěním rodinného a profesního života. Slibuje zajistit dostupnou zdravotní péči. V případě bydlení chce přinést řešení, která pomohou jak vlastnickému, tak nájemnímu bydlení včetně sociálního bydlení. Za nejdůležitější považuje zásadní zrychlení stavebního řízení při zachování ochrany ostatních zájmů a podporu samospráv.

Ve vědě a výzkumu koalice vidí příležitost pro posun Česka výše mezi nejúspěšnější země.

Kulhánek: Priority nové vlády potvrzují, že zahraniční politika ČR má kontinuitu

Navržené priority budoucí vlády v diplomacii potvrzují, že se česká zahraniční politika dlouhodobě vyznačuje velkou mírou kontinuity. Na dotaz ČTK to dnes uvedl končící ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Ve výčtu priorit by akcentoval Německo jakožto jednoho z klíčových strategických partnerů.

"Vítám, že je potvrzeno strategické partnerství s Izraelem a význam spolupráce s V4. Velkou příležitostí je aktivnější zapojení do iniciativy Trojmoří, bude ale záležet, jak konkrétně se větší angažovanost ČR bude projevovat," poznamenal Kulhánek.

Důležitým úkolem české diplomacie bude i nastavení vztahů k Rusku a Číně. Podle Kulhánka bude také potřeba dobře nastavit vztahy s nově vznikající vládou v Berlíně a dále rozvíjet plán strategického partnerství, které má Česko s Německem uzavřené.

"Předpokládám, že detailně své představy k zahraniční politice přiblíží nová vláda v podobě aktualizace strategických dokumentů, včetně zahranicně-politické koncepce," dodal Kulhánek.

Priority v diplomacii dávají smysl, míní analytik. Dle poslance ANO nejsou nové

Priority budoucí vlády v diplomacii dávají podle analytika Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Pavla Havlíčka smysl a podchycují současný stav české zahraniční politiky a její potřeby i české místo ve světě a vývoj na mezinárodní scéně. Podle poslance a dřívějšího místopředsedy sněmovního zahraničního výboru Jaroslava Bžocha (ANO) nejsou priority Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN ničím novým a navazují na končící vládu ANO a ČSSD. Řekli to na dotaz ČTK.

Podle Havlíčka je velmi žádoucí, že příští kabinet kromě tradičních témat vyzdvihuje rovinu demokracie a lidských práv. Za významnou považuje také prioritu spolupráce v rámci Trojmoří. Naopak v případě spolupráce ve Visegrádské skupině (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) bude mít nová vláda situaci nelehkou, a to vzhledem ke sporu s Polskem ohledně dolu Turów nebo vztahům s Maďarskem pod vedením Viktora Orbána, který před volbami podpořil současného premiéra Andreje Babiše a hnutí ANO.

"Určitě lze přivítat zdůrazňovanou nutnost revize vztahů jak s Ruskem, tak Čínou, se kterými má Česko historicky nejnapjatější vztahy. Co do ruského vektoru tedy dává dobrý smysl zacílení na země Východního partnerství a nový a asertivnější postoj k ruskému režimu," poznamenal Havlíček. Zdůrazňovanou spolupráci s Tchaj-wanem lze podle analytika brát jako prostředek balancování špatných vztahů s Čínou.

"Priority v oblasti zahraniční a evropské politiky nejsou ničím novým a je to dle mého názoru navázání na to, co zde dělala dosluhující vláda," napsal ČTK Bžoch.

V nové vládě by měl vzniknout také post ministra bez portfeje pro evropské záležitosti. Podle poslance to nemá význam, protože jak na úřadu vlády, tak na ministerstvu zahraničí jsou odbory, které se EU plně věnují a spolupracují. "V obou případech je zde velmi kvalitní zastoupení a dle mého názoru dostatečné," dodal Bžoch.

Také Havlíček vidí potenciální pnutí mezi ministerstvem zahraničí a novým ministrem pro EU, ale také premiérem, který se bude muset o nadcházející předsednictví v Radě EU také starat. V případě dobré koordinace a slušných koaličních vztahů ale podle něj lze problémy překonat.

"To bude ostatně nutné i kvůli tlaku ze strany Andreje Babiše a Miloše Zemana, který se může po zdravotních problémech brzy vrátit do politického života země. Klíčovým bude v evropské agendě summit s lídry evropských členských států jako vlajková loď celého předsednictví, kde stále probíhají diskuse o jeho tematickém záběru, ale také celkové prostředky a kapacita státu předsednictví důstojně realizovat," dodal Havlíček.

Dopravu v Česku komplikuje sníh. Přehled po krajích

30.11.2021 09:43 Na mokrých silnicích se dnes může místy tvořit náledí, ve výše položených oblastech pak sněhové…

Lékaři z Brna doporučují očkování těhotným i kojícím ženám

30.11.2021 14:49 Gynekologicko-porodnická klinika Fakultní nemocnice Brno doporučuje očkování těhotným i kojícím…

Příznaky varianty omikron se liší od varianty delta

29.11.2021 14:41 Příznaky lidí infikovaných variantou koronaviru omikron se liší od těch nakažených variantou delta.…

Nový premiér Fiala svolal první neformální jednání své nastupující vlády

30.11.2021 22:00 Nový premiér Petr Fiala (ODS) na dnešek svolal první neformální jednání své nastupující vlády,…

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Fiala svolal jednání nastupující vlády. Situace je vážná, uvedl

30.11.2021 19:45 Nový premiér Petr Fiala (ODS) na dnešek svolal první neformální jednání své nastupující vlády,…

Bek se v Lánech sešel se Zemanem, hovořili o českém předsednictví v EU

30.11.2021 16:57 Kandidát na ministra pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) vedl dnes odpoledne v Lánech s…

Soud osvobodil Bártu i Petržílka v kauze vynesení odposlechů Janouška a…

30.11.2021 15:22 Soud osvobodil někdejšího předsedu Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i policistu Jana Petržílka.…

Baxa se sešel se Zemanem, hovořili o propojení kultury a vzdělání i…

30.11.2021 14:14 Kandidát na ministra kultury Martin Baxa (ODS) dnes na setkání s prezidentem Milošem Zemanem na…

Třetí dávka může ulevit nemocnicím, míní politici. Vystoupení Babiše s…

30.11.2021 12:20 Jmenovaný premiér Petr Fiala (ODS) a odcházející premiér Andrej Babiš (ANO) společně podpořili…

Bartoš se Zemanem probrali priority ministerstva pro místní rozvoj

29.11.2021 17:40 Předseda Pirátů a kandidát na ministra pro místní rozvoj Ivan Bartoš mluvil na dnešní schůzce s…

Maláčová: Vláda obnovila vyplácení příspěvku z Antiviru pro firmy

29.11.2021 15:38 Aktualizováno Firmy s omezením výroby a služeb kvůli epidemii budou moci zase čerpat příspěvky na náhrady mezd z…

Zeman se domnívá, že povinné očkování je jedinou cestou z krize

29.11.2021 13:39 Aktualizováno Země Visegrádu (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o…

Budoucí vláda ve Sněmovně navrhla odklad nového stavebního zákona

29.11.2021 13:26 Představitelé pětice politických stran budoucí vládní koalice, tedy ODS, KDU-ČSL, STAN, TOP 09 a…

Fiala nesmí Zemanovi ustupovat. Pokud nejmenuje navrhovaného kandidáta,…

29.11.2021 12:50 Politolog Ladislav Mrklas se domnívá, že by designovaný premiér Petr Fiala neměl ustupovat…

Související:

Právě se děje

reklama