KSČM jedná o volebním sjezdu v létě, rozhodne ústřední výbor 29. května

Komunisté jednají na žádost třetiny okresních organizací o svolání volebního sjezdu v červnu, nebo červenci. Rozhodne ústřední výbor, který se uskuteční 29. května. Dohodlo se na tom dnes širší vedení KSČM. ČTK to dnes řekl místopředseda Petr Šimůnek. Na sjezdu by podle něj bylo nové vedení voleno automaticky.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Pro sjezd by tak platila jiná pravidla než na dubnovém zasedání ústředního výboru, kde předseda Vojtěch Filip ustál hlasování o svém odvolání. Pro byla sice většina přítomných delegátů, ale nikoli potřebné dvě třetiny všech členů ústředního výboru strany. Odvoláni nebyli ani místopředsedové KSČM, výbor vzal jen na vědomí už dříve podanou rezignaci Kateřiny Konečné na funkci místopředsedkyně.

Při řádném volebním sjezdu, který komunisté od loňského dubna kvůli epidemii několikrát odložili, by nebylo o odvolání dosavadního vedení třeba hlasovat, ke zvolení nového by pak nebylo nutné získat dvoutřetinovou podporu.

Pokud by ústřední výbor požadavku na svolání sjezdu vyhověl, hlasování o novém vedení by se podle stanov muselo uskutečnit do dvou měsíců. Kvůli prázdninám by ale komunisté chtěli jednání stihnout v červnu. Podle mluvčí Heleny Grofové nabídlo brněnské Výstaviště termín 19. června, jde zatím ale pouze o jednu z variant. Nového předsedu by tak komunisté volili necelé čtyři měsíce před říjnovými sněmovními volbami. "Jedna část říká, že bychom se měli soustředit na volby, a druhá říká, abychom měli dobrý výsledek, tak potřebujeme nové vedení, to je argumentace dvou skupin u nás," uvedl Šimůnek k strategickému rozhodnutí.

Filip po dubnovém pokusu o odvolání uvedl, že KSČM nechce v podzimních volbách klesnout pod výsledek z roku 2017. Tehdy získala 7,76 procenta, se ziskem 15 mandátů dopadla nejhůře ve své polistopadové historii. Pád preferencí strany se podle Filipa zastavil. Podle posledních volebních modelů KSČM nyní osciluje kolem pětiprocentní hranice potřebné pro vstup do dolní parlamentní komory.

Filip vede stranu přes 15 let, při dubnovém hlasování o jeho odvolání bylo pro 46 hlasů ze 78 přítomných. Podle stanov ale bylo třeba pro odvolání předsedy nejméně 60 hlasů, tedy dvoutřetinová většina ze všech 90 členů ústředního výboru. Filip míní, že mandát vedení strany je dostatečně silný. Dodal tehdy, že svou funkci dá k dispozici na sjezdu, který se má konat v listopadu, tedy až po volbách.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenu pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii, dostane…

14.06.2021 16:30 Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii…

Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

14.06.2021 14:58 Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní…

ČSSD podpoří zmrazení platů ústavních činitelů, dál kritizuje změnu výpočtu

14.06.2021 14:02 Vládní ČSSD podporuje zmrazení platů ústavních činitelů pro příští rok, jak jej navrhuje v…

Pražský magistrát propustí zhruba sedm procent zaměstnanců, kolem 160 lidí

14.06.2021 11:57 Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2300 zaměstnanců, tedy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama