Kulhánek: V brzké době by se mohlo uskutečnit společné jednání vlád ČR a Izraele

V brzké době by se mohlo uskutečnit společné zasedání vlád České republiky a Izraele. Na dnešním jednání v Tel Avivu se na tom dohodli izraelský premiér Benjamin Netanjahu a český ministr zahraničí Jakub Kulhánek, který o věci informoval novináře.

Eurozpravy.cz

"Ve velmi blízké budoucnosti bychom chtěli uspořádat společné jednání izraelské a české vlády, což je něco, na co Česká republika může být hrdá, že má takhle intenzivní kontakty," zdůraznil Kulhánek. O možném společném jednání kabinetů hovořil už minulý rok premiér Andrej Babiš, kvůli koronavirové pandemii se ale nakonec neuskutečnilo.

Společné jednání by mělo být v České republice. Na otázku ČTK, zda už existuje konkrétní datum, ale český ministr zahraničí odpověděl, že i vzhledem ke složité vnitropolitické situaci v Izraeli žádné konkrétní termíny nepadaly. "Budeme se snažit o to, aby to bylo co nejdříve," doplnil Kulhánek.

Česko a Izrael podobný mezivládní dialog organizují od roku 2011, v hostitelské roli se země střídají. Zatím naposledy spolu vlády zasedaly v roce 2016 v Jeruzalémě, uspořádání dalšího jednání zkomplikovala vnitropolitická situace v Izraeli, kde se opakovaně konaly předčasné volby, a následně šíření koronaviru.

S Netanjahuem se Kulhánek bavil také aktuálním konfliktu s Palestinou. "Pan premiér mi vyjádřil díky za podporu, která zaznívá z České republiky. A nezaznívá jen z České republiky, ale i na jednáních ministrů zahraničí Evropské unie a dnes i zazněla na Valném shromáždění OSN," připomněl šéf české diplomacie.

Věří také, že vzhledem k velmi dobré epidemické situaci v Izraeli a lepšící se situaci v Česku bude ČR moci brzy přivítat očkované izraelské turisty. "Oni zaúkolovali své aparáty, aby na tom začaly pracovat. Já jsem ve velmi intenzivním kontaktu s izraelským velvyslancem (v ČR Danielem) Meronem a připravujeme technickou stránku věci, abychom to mohli co nejdříve spustit," dodal ministr.

Témata: EZ

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje