Milion chvilek se připojil k dopisu na podporu Bělorusů pro Evropský parlament

Mezinárodní organizace se rozhodly mobilizovat kvůli vyostřené situaci v Bělorusku. Platforma Česko-Bělarus ve spolupráci s organizacemi neziskového sektoru vytvořila otevřený dopis adresovaný zástupcům Evropského parlamentu. V dopise organizace vyzývají k uvalení sankcí a přijetí opatření na podporu a rozvoj běloruské občanské společnosti. Iniciativa Milion chvilek pro demokracii na to upozornila v tiskové zprávě.

Mikuláš Minář
doporučujeme

Podepsané organizace mimo jiné píší: "Za nepřijatelné považujeme zejména brutální potlačování protestů po srpnových prezidentských volbách, které Evropská unie neuznala z důvodu jejich nelegitimity. Je nyní nezbytné, aby Evropská unie aktivně vyžadovala uspořádání svobodných voleb a přijala adekvátní a maximálně efektivní opatření, která by bránila dalšímu pošlapávání lidských a občanských práv v Bělorusku."

Dopis obsahuje 6 bodů, které organizace považují za klíčové ve věci podpory svobodného Běloruska.

Zapojené organizace projevují vděčnost za kroky, jež Evropské společenství již uskutečnilo. Avšak apelují na poslance Evropského parlamentu, aby opatření nebyla pouze deklaratorní nýbrž opravdu účinná. Právě rychlost a efektivita opatření je dle organizací důležitou zprávou o akceschopnosti Evropské unie na poli ochrany lidských práv.

Zasedání Evropského parlamentu se uskuteční ve Štrasburku v týdnu od 14.9.2020. Organizace považují zasedání za skvělou příležitost deklarovat oficiální pozici EU k situaci v Bělorusku.

Autory dopisu jsou:

Milion chvilek pro demokracii,z.s., Člověk v tísni, o.p.s., Stojíme za Běloruskem, Pulse of Europe Czech Republic,Evropské hodnoty, z.s., Společně Brno - pro dobrou věc, z.s., Glopolis, o.p.s., Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR, Mezinárodní sdružení Občanské Bělorusko, Děti Země, z.s., NESEHNUTÍ, z.s., Osvětový spolek Skaryna, Spiralis,z.s., Transparency International - Česká repu, Sdružení pro integraci a migraci, o.p.s..

OTEVŘENÝ DOPIS POSLANCŮM EVROPSKÉHO PARLAMENTU NA PODPORU SVOBODNÉHO BĚLORUSKA

Vážené poslankyně a vážení poslanci Evropského parlamentu, coby organizace občanské společnosti se znepokojením pozorujeme, jak dochází k potlačování práv a svobod v Bělorusku. Za nepřijatelné považujeme zejména brutální potlačování protestů po srpnových prezidentských volbách, které Evropská unie neuznala z důvodu jejich nelegitimity.

Je nyní nezbytné, aby Evropská unie aktivně vyžadovala uspořádání svobodných voleb a přijala adekvátní a maximálně efektivní opatření, která by bránila dalšímu pošlapávání lidských a občanských práv v Bělorusku.

My, níže podepsaní, se na vás proto jako na zástupce evropských občanů ve vrcholném orgánu evropské spolupráce obracíme s očekáváním, že se osobně zasadíte o adekvátní opatření.

Za klíčové považujeme:

1. Dodržení rozhodnutí Evropské unie o neuznání oficiálních výsledků běloruských voleb. Na základě čl. 83 běloruské Ústavy má inaugurace nového prezidenta proběhnout do dvou měsíců od jeho zvolení. Datum 9. 10. 2020 by mělo být přijímáno jako nejzazší termín prezidentské legitimity Alexandra Lukašenka.

2. Alokaci finančních prostředků pro místní a mezinárodní humanitární organizace, které operují v Bělorusku, na lékařskou a psychologickou pomoc. Dále finančně podpořit běloruskou občanskou společnost, nezávislá média, lidskoprávní a dobrovolnické iniciativy, nezávislé odborové svazy, navýšit finanční prostředky pro běloruské studenty a pro běloruské vědecké pracovníky.

3. Zjednodušení procedury získávání víz, zejména pro občany, kteří mohou čelit pro svou občanskou aktivitu perzekuci.

4. Zavedení cílených sankcí proti konkrétním fyzickým a právnickým osobám a jejich rodinným příslušníkům, které se podílely na falšování voleb nebo na brutálním potlačování protestů. Považujeme za pozitivní, že členské státy EU již pracují na sestavení sankčního seznamu vůči těm, kteří nesou osobní zodpovědnost za násilí páchané na běloruských občanech. Domníváme se, že sankce uvalené EU by měly být vedeny snahou co nejrychleji potrestat a zároveň maximálně odstrašit všechny zainteresované od pošlapávání základních práv a svobod na území evropského kontinentu v přímém sousedství Evropské unie. Rychlost uvalení sankcí je z našeho pohledu důležitá i pro obraz akceschopnosti EU.

5. Zpřísnění kontroly prostředků poskytovaných Bělorusku v rámci zahraniční a rozvojové spolupráce ze strany EU, které jsou často zneužívány režimem a blízkými spolupracovníky A. Lukašenka - s výjimkou humanitární pomoci.

6. Připravit Bělorusku jasnou vizi budoucí ekonomické spolupráce po konci Lukašenkova režimu.

Jako svobodné země máme plné právo se rozhodovat, kdo bude náš obchodní partner. Oboustranně prospěšný obchod s nedemokratickým režimem takový režim ekonomicky posiluje a upevňuje. Ačkoliv na sankcích tratíme i my, není morální kvůli tomu zavírat oči. Nicméně v budoucnu se nabízí možnost spolupráce dvou demokratických partnerů. Současné snahy Bělorusů a Bělorusek je možné už nyní podpořit představením této nové vize ekonomické spolupráce.

Vážíme si solidarity, projevované vůči běloruské občanské společnosti v Evropském parlamentu. Dovolujeme si na Vás, coby na zvolené zástupce občanů v Evropském parlamentu, nicméně apelovat, aby opatření nebyla pouze deklaratorní, nýbrž maximálně efektivní. Rychlost a efektivita opatření je z našeho pohledu zásadní zprávou o akceschopnosti Evropské unie na poli ochrany lidských práv.

Věříme, že nadcházející plenární zasedání Evropského parlamentu je pro tyto kroky nanejvýš vhodné.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Příjem žádostí do druhé výzvy COVID nájemné bude až do 29. ledna

20.01.2021 14:53 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prodloužilo příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID…

Hamáček: Česko musí setrvat u stávajících opatření

20.01.2021 13:59 V Česku musí podle předsedy Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD)…

Komerční šíření nacistických symbolů bude zřejmě trestné

20.01.2021 13:56 Komerční šíření materiálu k propagaci národního socialismu a dalších podobných hnutí bude zřejmě…

Poslanci schválili kvóty na české potraviny v obchodech

20.01.2021 13:00 Sněmovna dnes v novele zákona o potravinách schválila návrh poslanců SPD, aby prodejny potravin o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama