Mimořádná schůze Sněmovny: Pobyt zahraničních vojenských lékařů v ČR se projedná v úterý

Sněmovní výbor pro obranu doporučil dnes ráno dolní parlamentní komoře, aby schválila mandát, který umožní práci až 300 zahraničních vojenských lékařů při zvládání epidemie koronaviru v Česku. Na twitteru o tom s poděkováním informoval ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Pobyt vojenských zdravotníků členských států Severoatlantické aliance a Evropské unie v Česku budou poslanci schvalovat v úterý odpoledne. Sejdou se kvůli tomu na svolané mimořádné schůzi. Vláda navrhuje, aby mohlo přicestovat na pomoc s epidemií nového koronaviru až 300 lidí. Mohli by v České republice působit až 90 dnů.

"Výbor pro obranu na mimořádném zasedání dnes ráno doporučil Sněmovně schválení mandátu, který umožní pomoc až 300 zahraničních vojenských lékařů a zdravotníků. Děkuji členům výboru za vstřícné a rychlé jednání," uvedl Metnar k dnešnímu projednání ve výboru.

Na řádné schůzi se poslanci nyní scházejí vzhledem k epidemii opět v polovičním počtu. V úterý by to platit nemělo. Ke schválení pobytu cizích vojáků v Česku jsou nutné hlasy nadpoloviční většiny všech poslanců, tedy nejméně 101 z nich. Návrh bude muset projednat příští týden také horní komora.

Působení skupiny armádních lékařů a zdravotníků už nabídly po české žádosti Spojené státy. Tým lékařů Národní gardy má mít 28 členů. Jde o praktické lékaře se zkušenostmi s covidem-19. Dorazit by měli koncem příštího týdne, působit budou ve Vojenské ústřední nemocnici ve Střešovicích, odkud budou povoláváni k úkolům podle pokynů ministerstva zdravotnictví.

Česko nyní vyjednává o možné pomoci zdravotníků i z jiných členských zemí NATO a EU. Zahraniční vojáci budou v případě nasazení v Česku působit beze zbraní a vždy ve spolupráci s českým zdravotním personálem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Druhý blok proti Babišovi má zelenou. Piráti získali souhlas členů k…

23.11.2020 22:59 Vedení Pirátů může jednat s hnutím STAN o volební koalici pro sněmovní volby v příštím roce a…

Pokud Babiš prohraje, může odchod komplikovat stejně jako Trump. Daně…

23.11.2020 22:06 Aktualizováno ROZHOVOR – Předpovídá, že pokud by koalice ve sněmovních volbách porazily Andreje Babiše, současný…

Rada Evropy kritizuje Česko kvůli kojeneckým ústavům: Porušování práv…

23.11.2020 22:01 Aktualizováno Evropský výbor pro sociální práva (ECSR) Rady Evropy kritizoval dnes Českou republiku "za rozsáhlé…

Babiš se tento týden setká s ředitelem ČT Dvořákem

23.11.2020 18:56 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Petrem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama