Ministerstvo financí požádá EU o zvýšení limitu pro povinné placení DPH, rozhodla vláda

Ministerstvo financí požádá Evropskou komisi o zvýšení ročního limitu obratu, jehož překročením vzniká podnikateli povinnost platit daň z přidané hodnoty (DPH), z jednoho milionu na dva miliony korun. Příslušný materiál dnes schválila vláda, informovala na twitteru ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Na stejnou částku chce navýšit i hranici ročního příjmu pro zájemce o paušální daň.

"Zvýšení limitu pro povinné plátcovství DPH na dva miliony korun pomůže drobným podnikatelům a živnostníkům, kterým uleví od přebytečné administrativy a papírování," uvedla ministryně.

Česká republika má od vstupu do EU v roce 2004 pevně stanovenou částku pro povinnou registraci plátce k DPH 35.000 eur (1,141 milionu korun v tehdejším kurzu). Výjimkou by chtělo MF zvýšit limit v příštím roce, a to do konce roku 2024. Od ledna 2025 začne platit novela evropské směrnice o DPH, která zavede státům EU možnost na základě svého uvážení rozhodnout a zvýšit limit obratu pro vznik plátcovství až na 85.000 EUR (zhruba 2,15 milionu Kč). MF upozornilo, že limit ročního obratu se nezměnil už více než 17 let.

"Díky aktuálnímu pokroku ve vyjednávání na úrovni Evropské komise můžeme zažádat o zvýšení limitu pro plátce DPH. Naším cílem je získat výjimku na navýšení současného limitu pro osvobození, a to na omezenou dobu do 31. prosince 2024. Od tohoto data již naváže schválená směrnice," uvedla již dříve Schillerová. Pro případné zvýšení limitu bude třeba také novelizovat český zákon o DPH.

Záměr je podle partnera poradenské PwC a experta na nepřímé daně Martina Diviše pozitivní, protože jde systémově o opatření, které omezí administrativu zejména začínajícím nebo drobným a menším podnikatelům. "Přestože se jedná o jasnou úlevu na straně daňových poplatníků, je otázkou, proč ministerstvo financí čekalo na konec volebního období a nevyjednalo tento limit podstatně dříve, například v souvislosti se zavedením elektronické evidence tržeb," řekl již dříve ČTK.

Diviš dále upozornil, že v případě odsouhlasení žádosti by měla ČR druhý nejvyšší limit v celé EU. Nejvyšší má podle něj nyní Francie, a to 85.000 eur. "Negativní stranou mince bude však další výpadek na straně veřejných rozpočtů, neboť nedojde ke zdanění přidané hodnoty, kterou podniky tvoří svou ekonomickou činností. Tuto změnu zřejmě uvítají i samotní úředníci finanční správy, kterým ubudou až desítky tisíc plátců DPH, což na druhé straně může znamenat, že se finanční správa bude moci více věnovat kontrolní činnosti u zbylých plátců DPH," dodal Diviš.

Ministerstvo odhaduje, že zvýšením limitu poklesne počet plátců DPH o zhruba 105.000 a příjem veřejných financí by se mohl snížit o maximálně devět miliard korun. Ke konci června bylo v ČR zhruba 521.000 plátců DPH, vyplývá ze statistik poradenské společnosti Dun & Bradstreet.

Stát na DPH získal letos ke konci září 323,6 miliardy korun, meziročně o 22,4 miliardy korun více. DPH patří mezi tzv. sdílené daně. Její výnos tak putuje do státního rozpočtu i do pokladen měst a krajů.

Plátcem DPH je podnikatel nebo firma, která vykonává ekonomickou činnost a její obrat za 12 předcházejících kalendářních měsíců přesáhl jeden milion korun. Povinně musí být plátcem DPH i podnikatel, který podniká mezinárodně v rámci EU. Podnikatelé s nižším obratem se k placení DPH mohou přihlásit dobrovolně.

Související

Marek Výborný na sjezdu KDU-ČSL (25.1.2020)

Obchody slíbily, že snížení DPH se promítne do cen potravin, tvrdí ministři

Zástupci osmi významných obchodních řetězců se během dnešního jednání na ministerstvu zemědělství setkali s premiérem Petrem Fialou z ODS. Během schůzky ujistili představitele vlády, že plánované snížení daně z přidané hodnoty (DPH) bude mít vliv na pokles cen potravin a že budou klást ještě větší důraz na kvalitu potravin. 

Více souvisejících

DPH EU (Evropská unie) Vláda ČR Alena Schillerová

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 28 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy