Ministerstvo zahraničí posílí kybernetickou bezpečnost, nové firewally přijdou na 52,6 milionu

Ministerstvo zahraničí hodlá nakoupit pro své ústředí i pro zastupitelské úřady v zahraničí nové firewally za 52,6 milionu korun. Investice, kterou dostane v pondělí pro informaci vláda, by měla posílit kybernetickou bezpečnost české diplomacie, vyplývá z předkládací zprávy. Ministerstvo zahraničí v uplynulých letech opakovaně čelilo kybernetickým útokům.

Ministerstvo zahraničních věcí
doporučujeme

Zakázka zahrnuje nákup firewallů nové generace i jejich pětiletou údržbu a servisní práce. Ministerstvo na nákup využije peníze ze schváleného rozpočtu pro letošní rok. Úřad svůj záměr podává vládě pro informaci na základě lednového rozhodnutí kabinetu, že ministři musejí předkládat všechny záměry na IT zakázky v hodnotě více než šest milionů korun.

Vláda tuto povinnost zavedla v reakci na kritizovanou zakázku na elektronické dálniční známky, kvůli níž skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).

Ministerstvo zahraničí v minulosti opakovaně čelilo kybernetickým útokům. Loni v červnu hackeři narušili vnější počítačovou síť ministerstva, ve které nejsou utajované informace. Počátkem roku 2016 se podle Bezpečnostní informační služby (BIS) hackerům podařilo narušit systém ministerstva a zhruba rok měli přístup ke 150 schránkám zaměstnanců, odkud kopírovali e-maily včetně příloh.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Diktátorský strom neroste do nebe." Čeští politici odsoudili policejní…

10.08.2020 12:37 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) odsoudil policejní zásah proti demonstrantům v Minsku. Na twitteru uvedl…

Pompeo v úterý přiletí do Česka. Bude se řešit Rusko, síť 5G a…

10.08.2020 11:54 V úterý dorazí do Česka americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který zde zahájí cestu po čtyřech…

Mohlo to být lepší. Starostové si stěžují na komunikaci se státem během…

10.08.2020 11:35 Analýza shrnující zkušenosti devatenácti starostů z předsednictva Svazu měst a obcí během…

Pompeo a Petříček zavítají do Plzně, pronesou proslov u památníku Díky,…

10.08.2020 11:03 Plánovaná úterní návštěva ministrů zahraničních věcí USA a ČR Mikea Pompea a Tomáše Petříčka (ČSSD)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama