Novotný řeší problém s památníkem Vlasovcům. Tančík někdo přetřel narůžovo

Plastika tanku z dílny umělce Davida Černého stojící na stožáru v blízkosti pamětní desky na památku Ruské osvobozenecké armády na náměstí v pražských Řeporyjích byla ráno přetřená narůžovo. Starosta této městské části hlavního města Pavel Novotný (ODS) avizoval, že způsobenou škodu nenahlásí policistům.

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany
doporučujeme

Vlastně ale ani nemusel, jelikož se k činu na sociálních sítích přiznal sám pachatel Aleš Kejval, který je dnes odpoledne připraven v Praze podepisovat zájemcům fotky z celého tohoto aktu. Informoval o tom web idnes.cz

"Dnes 21.8.2020 jsem přetřel v Řeporyjích nezákonný památník Vlasovcům (tank s fašistickou přilbou) na růžovo. Autogramiáda fotek z akce bude jedním z překvapení ve 14. hodin na náměstí Kinských při akci Svobodná Česká republika,“ pochlubil se na Facebooku.

Stalo se tomu při příležitosti 52. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968. Podle dostupných informací je dotyčný muž členem několika skupin zaměřujících se na příznivce Ruska, Vladimíra Putina a různé krajské odnože Svobody a přímé demokracie (SPD) Tomia Okamury.

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný se nechal slyšet, že tento vandalismus nehodlá nahlásit policii. "Tyhle lidi považuju za duševní mrzáky. Pokud to půjde odstranit, tak to v tichosti odstraníme. Na policii to hlásit nebudu, snažím se je nezatěžovat, ale je blbý, že to dílo má poměrně velkou cenu,“ sdělil důvod svého rozhodnutí.

Ještě před polednem pak barva z tanku zmizela. Poškozením památníku, které by mohlo naplnit skutkovou podstatu trestného činu poškození cizí věci, se už zabývají policisté.

"Případ jsme zadokumentovali, je prověřován pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Škoda zatím nebyla stanovena,“ informoval policejní mluvčí Jan Rybanský.

Drobná plastika sovětského tanku s německou přilbou se nachází na tři metry vysokém kovovém stožáru. Jejím výrobcem je umělec David Černý, který sám v minulosti během svých studijních let přebarvil narůžovo tank na náměstí Kinských. Obě díla, tedy deska i stožár, byla Novotným odhalena letos v dubnu v severní části Řeporyjského náměstí.

Jedná se o památku padlých vojáků Ruské osvobozenecké armády, která nesla přezdívku vlasovci podle velitele Andreje Andrejeviče Vlasova. Koncem války se po boku Čechů zapojili do Pražského povstání.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Není nutné zastavovat kulturní akce, shodli se Zaorálek a Hamáček

19.09.2020 17:34 Aktualizováno Ministři kultury Lubomír Zaorálek a vnitra Jan Hamáček (oba ČSSD) se shodli na tom, že nyní není…

Chystá se změna azylového zákona, počítá s aktivováním "řízení v případě…

19.09.2020 15:14 Nejvyšší správní soud (NSS) by již v budoucnu nemusel přezkoumávat rozhodnutí ministerstva vnitra a…

Transparency International monitoruje volební kampaň, hodnocení zveřejní…

19.09.2020 11:59 V kampani před krajskými volbami využily strany on-line prostor, ale desítky milionů investovaly i…

Korupční kauza Stoka míří k soudu. Obžalováno 11 lidí, Švachulovi hrozí…

19.09.2020 10:56 Korupční kauza Stoka po roce a půl od policejní razie na radnici Brno-střed míří ke krajskému soudu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama