Obstrukce ve Sněmovně? ODS nařčení odmítá, Stanjura se vysmál vládě

ODS odmítla obvinění vládních stran, že pomocí obstrukcí brání projednání daňového balíčku, který zvyšuje některé daně. Podle předsedy poslaneckého klubu Zbyňka Stanjury debata netrvá příliš dlouho a je věcná. Obstrukčně se podle něj chová vláda, když odmítá zařadit na jednání Sněmovny některé opoziční předlohy.

Zbyněk Stanjura
doporučujeme

Občanští demokraté také kritizovali skutečnost, že se zvýšení daní hlavně na alkohol a cigarety projednává až po schválení základních parametrů státního rozpočtu na příští rok, který už s příjmy ze zvýšených daní počítá.

"Jestli necelé dvě hodiny probíhající věcné debaty ministryně financí má za obstrukce, tak je to smíchu. Náš návrh na snížení daní všem zaměstnancům jsme podali v říjnu roku 2018 a vládní většina blokuje projednání v prvním čtení už více než rok - to je obstrukce," řekl Zbyněk Stanjura.

Třetí čtení daňového balíčku nicméně několikrát přerušily přestávky na jednání klubů, dlouhou dobu trvala i předchozí čtení materiálu ve Sněmovně. Vláda dnes ve snaze schválit balíček svolala mimořádnou schůzi Sněmovny.

Poslanec Jan Skopeček (ODS) obvinil ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO), že s návrhem na změnu daní přišla pozdě. Podle něj měli o nich poslanci jednat ještě před schválením základních parametrů státního rozpočtu, které Sněmovna podpořila ve středu. "Přece to není normální dělat to opačně, že nejdříve se schválí rozpočet a pak (ministryně) na poslední chvíli honí miliardy korun navíc a obviňuje tady opozici z obstrukce, protože nechceme, aby se lidem zvyšovaly daně," řekl Skopeček.

ODS také odmítla výtky, že je kvůli dlouhému projednávání daňového balíčku ohroženo zvýšení rodičovského příspěvku, který chce vláda projednat až po schválení zvýšení daní. Podle občanských demokratů vláda při představení nové podoby rodičovského příspěvku nehovořila o tom, že jsou pro něj potřeba nové daně. Podle ODS lze peníze pro zvýšení rodičovského příspěvku nalézt už v současném rozpočtu na základě úspor na provozních výdajích státu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prodloužené ošetřovné má být 70 procent, schválila Sněmovna

21.10.2020 18:53 Aktualizováno Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru…

Odklad EET zřejmě bude prodloužen do konce roku 2022

21.10.2020 18:42 Aktualizováno Odklad elektronické evidence tržeb zřejmě bude prodloužen o dva roky, tedy do konce roku 2022.…

Bude prodloužen nouzový stav? Vláda rozhodne 30. října

21.10.2020 17:12 Aktualizováno V pátek 30. října se vláda rozhodne, zda požádá Poslaneckou sněmovnu o možnost prodloužit nouzový…

Česko požádalo svět o pomoc s epidemií, přijede 28 lékařů z Národní gardy…

21.10.2020 17:08 Aktualizováno Příští týden dorazí do Česka pomoct s epidemií koronaviru tým 28 lékařů z Národní gardy v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama