Obstrukce ve Sněmovně? ODS nařčení odmítá, Stanjura se vysmál vládě

ODS odmítla obvinění vládních stran, že pomocí obstrukcí brání projednání daňového balíčku, který zvyšuje některé daně. Podle předsedy poslaneckého klubu Zbyňka Stanjury debata netrvá příliš dlouho a je věcná. Obstrukčně se podle něj chová vláda, když odmítá zařadit na jednání Sněmovny některé opoziční předlohy.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Zbyněk Stanjura
doporučujeme

Občanští demokraté také kritizovali skutečnost, že se zvýšení daní hlavně na alkohol a cigarety projednává až po schválení základních parametrů státního rozpočtu na příští rok, který už s příjmy ze zvýšených daní počítá.

"Jestli necelé dvě hodiny probíhající věcné debaty ministryně financí má za obstrukce, tak je to smíchu. Náš návrh na snížení daní všem zaměstnancům jsme podali v říjnu roku 2018 a vládní většina blokuje projednání v prvním čtení už více než rok - to je obstrukce," řekl Zbyněk Stanjura.

Třetí čtení daňového balíčku nicméně několikrát přerušily přestávky na jednání klubů, dlouhou dobu trvala i předchozí čtení materiálu ve Sněmovně. Vláda dnes ve snaze schválit balíček svolala mimořádnou schůzi Sněmovny.

Poslanec Jan Skopeček (ODS) obvinil ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO), že s návrhem na změnu daní přišla pozdě. Podle něj měli o nich poslanci jednat ještě před schválením základních parametrů státního rozpočtu, které Sněmovna podpořila ve středu. "Přece to není normální dělat to opačně, že nejdříve se schválí rozpočet a pak (ministryně) na poslední chvíli honí miliardy korun navíc a obviňuje tady opozici z obstrukce, protože nechceme, aby se lidem zvyšovaly daně," řekl Skopeček.

ODS také odmítla výtky, že je kvůli dlouhému projednávání daňového balíčku ohroženo zvýšení rodičovského příspěvku, který chce vláda projednat až po schválení zvýšení daní. Podle občanských demokratů vláda při představení nové podoby rodičovského příspěvku nehovořila o tom, že jsou pro něj potřeba nové daně. Podle ODS lze peníze pro zvýšení rodičovského příspěvku nalézt už v současném rozpočtu na základě úspor na provozních výdajích státu.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bartošek podá ústavní stížnost vůči daňovým opatřením vlády

01.06.2020 21:54 Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek podá ústavní stížnost na daňové úpravy vlády,…

Místopředseda ANO Petr Vokřál ve straně končí, Babiše to mrzí

01.06.2020 20:02 Místopředseda hnutí ANO, jeho kandidát na hejtmana a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál končí v…

Od poloviny června mohou Češi bez omezení cestovat po většině EU

01.06.2020 18:54 Češi se budou muset od 15. června prokazovat negativními testy na onemocnění covid-19 při návratu z…

Vláda hlasy ANO podpořila zákon, jenž dle kritiků pomůže Babišovi

01.06.2020 18:12 Vláda dnes hlasy ministrů za hnutí ANO schválila návrh zákona o evidenci skutečných majitelů, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy