Opozice kritizuje nekoncepční návrhy na rozvolňování opatření

Vládní představitelé podle opozice velmi chaoticky navrhují rozvolňování některých opatření zavedených kvůli nákaze novým koronavirem. Většinou jde o marketingové výstřely, shodli se dnes v diskusním pořadu Partie televize Prima předseda ODS Petr Fiala a předseda Pirátů Ivan Bartoš. Za nesmyslné považuje Bartoš například prohlášení premiéra Andreje Babiše (ANO) o možném znovuotevření obchodů s obuví a papírnictví. Otevírání prodejen by se podle něj mělo odvíjet zejména od toho, jak jsou využívány.

Ivan Bartoš
doporučujeme

Babiš v pátek v České televizi a Rádiu Z uvedl, že by do Velikonoc mohla být znovu otevřena papírnictví, stejně jako obchody s obuví. Odůvodnil to tím, že si to žádají rodiče kvůli škole, a protože děti rostou. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) však dnes zopakoval, že by ČR zatím neměla vládní opatření výrazněji měnit. Již dříve uvedl, že k otevření papírnictví a obchodů s obuví bude chtít znát postoj ministerstva zdravotnictví.

"Je nesmysl vystřelit od boku: Teď otevřeme obuvi, protože lidi nemají boty," prohlásil Bartoš. Podobná prohlášení považuje za marketingové výstřely. Kabinet by podle něj měl posuzovat u znovuotevírání obchodů způsob prodeje, skutečnou potřebu a životnost byznysu, pokud zůstane nadále zavřený. Dodal, že by bylo možné například povolit farmářské trhy, když je možné nakupovat v supermarketech.

Podle Fialy neuvážené nápady členů vlády, které uvedou na tiskových konferencích, a poté zruší, znejišťují společnost. Také on si myslí, že to dělají pouze kvůli své propagaci. "Potřebujeme normální, odbornými expertízami podložený plán, co se vláda chystá dělat, kdy bude uvolňovat ta jednotlivá opatření, a proč," řekl Fiala.

Vláda by o otevření vybraných prodejen mohla rozhodnout v pondělí. Jednat by podle Babiše mohla i o opětovném zpřístupnění některých venkovních sportovišť, například pro cyklistiku, běh, in-line brusle, skateboarding, tenis, sportovní střelbu, letectví nebo kanoistiku. Babiš míní, že by to mohlo pomoci, i když omezení proti šíření nákazy koronavirem budou platit i přes velikonoční svátky.

V rámci opatření byla původně uzavřena většina prodejen s výjimkou lékáren, drogérií, prodejen potravin, pohonných hmot nebo tiskovin. Postupně vláda povolila znovuotevření květinářství, autoservisů nebo pohřební služby, zavřela naopak prodejny výpočetní techniky a spotřební elektroniky. Od čtvrtka se mohly otevřít maloobchodní prodejny domácích potřeb, pokud prodávaly ochranné pomůcky a dezinfekční prostředky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Okamura v projevu před členy SPD opět napadl Evropskou unii

11.07.2020 15:37 Aktualizováno Předseda SPD Tomio Okamura opět zaútočil na Evropskou unii. Na dnešním celostátním grémiu hnutí v…

Problémů je celá řada, přiznal Jindrák. Dostal na starosti vztahy s Ruskem

11.07.2020 15:10 Česko-ruské vztahy se v poslední době zhoršily a nyní by se měly začít znovu obnovovat. Novým…

Odebírání podvodně získaných titulů? Návrh Pirátů zřejmě u vlády neprojde

11.07.2020 14:12 Snaha opozičních Pirátů o snazší odebírání podvodně získaných vysokoškolských titulů u kabinetu ANO…

Kolik bude stát český pavilon na Expo v Dubaji? MZV chce rozpočet zvýšit

11.07.2020 10:34 Rozpočet českého pavilonu na světové výstavě Expo 2020 by se měl zvýšit o 25,2 milionu korun kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy