Opozice vyzývá vládu, aby lépe informovala o koronaviru

Pět opozičních stran vyzvalo dnes vládu, aby pravdivě informovala o zásobách ochranných prostředků a jejich dodávkách zdravotníkům a pracovníkům v dalších profesích. Veřejnost by měla také vědět, jak se může situace v Česku vyvíjet a jaká budou opatření. Výzvu a požadavky dnes novinářům společně představili šéfové TOP 09, ODS, Pirátů, STAN a lidovců.

Přidejte svůj názor 98 komentářů

ODS
doporučujeme

"Vyzýváme vládu, aby svou komunikaci výrazně zlepšila," uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podle ní chybí informace vedení obcí i zdravotnickým zařízením.

Podle ní a šéfů dalších čtyř stran by kabinet měl poskytnout pravdivé a úplné informace o tom, kolik je k dispozici ochranných pomůcek, jaký je harmonogram jejich distribuce a kdy je zdravotníci a pracovníci v dalších profesích dostanou. Vláda by měla veřejnost seznámit také s tím, jak by se situace v Česku mohla dál vyvíjet, jaká řešení by se v jednotlivých scénářích přijímala i jaké jsou předpoklady zrušení zavedených opatření jako karanténa či uzavření hranic, řekla předsedkyně TOP 09.

Zástupci pětice opozičních stran jsou připraveni se členy vlády jednat pravidelně. Předseda ODS Petr Fiala podotkl, že se lídři pěti stran dnes nesešli proto, aby kabinet kritizovali, ale aby "podali pomocnou ruku".

Zástupci vlády a šéfové opozičních stran by se měli sejít v úterý ve 14:30. Jednat by měli o opatřeních proti šíření nového koronaviru i o krocích ke zmírnění dopadů nákazy. "Vyjadřujeme vůli, že jsme připraveni se jako Poslanecká sněmovna okamžitě sejít a o návrzích jednat a v nějakém zrychleném režimu je podpořit, aby dopady této krize byly co nejmenší," uvedl dnes Fiala.

Premiér Andrej Babiš (ANO) večer řekl, že zatím neví, jestli se dohodnutá schůzka v úterý uskuteční. V úterý ráno má jednat předsednictvo tripartity, od 10:00 pak vláda. Kabinet by měl debatovat o návrzích změn ošetřovného či o programu na podporu zaměstnanosti ke zmírnění dopadů koronavirové krize. Pokud se bude jednání s opozicí konat, odehraje se jako videokonference přes skype, řekl Babiš. "Určitě s nimi chceme komunikovat (se zástupci opozice), ale ne osobně," dodal premiér.

Lídři pětice stran také vyzvali k tomu, aby všichni roušky, profesionální či domácí výroby, nosili. "Svojí rouškou chráním ostatní, ti ostatní chrání svojí rouškou mne," uzavřela Pekarová Adamová. Ona i šéfové ostatních stran roušku nasazenou měli.

Loading...
Vstupte do diskuze (98)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalousek a Schwarzenberg se naváží do Babiše: Čest Vaší práci, premiére!

08.04.2020 22:18 Aktualizováno TOP 09 není spokojena s tím, jak se vláda staví ke koronakrizi. Kriticky se vůči kabinetu a jeho…

Policisté nejspíš budou moci pokutovat přestupky ohledně koronaviru

08.04.2020 17:32 Policisté a strážníci zřejmě dostanou možnost ukládat pokuty až do 10.000 korun lidem, kteří budou…

Hamáček: Podání trestního oznámení za boj s epidemií je absurdní

08.04.2020 16:57 Podání trestního oznámení za to, že vláda bojuje proti epidemii nového typu koronaviru, považuje…

Opatření se přes Velikonoce zpřísňovat nebudou. Současná stačí, oznámil…

08.04.2020 16:26 V Česku se přes Velikonoce nebudou zpřísňovat bezpečnostní opatření kvůli novému typu koronaviru,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy