Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Rozložení sil na české politické scéně dnes vypadá docela jednoznačně a již delší dobu se nemění. ANO má svého Andreje Babiše, ODS Petra Fialu, lidovci Mariana Jurečku, SPD Tomia Okamuru, který svůj post navíc obhájil ve stejný den jako předseda vlády.

Může se zdát, že karty jsou rozdané a nic se jen tak jednoduše nezmění.

Opak je ale pravdou. Politická situace v České republice je napjatá a do jisté míry i křehká. Příští podzim půjdou voliči rozhodnout o složení Poslanecké sněmovny pro roky 2025-2029. Tyto volby nabízejí prostor pro politické manévrování.

Už teď se například Fialův koaliční partner a předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan dokáže proti ODS pořádně ohnat. Nejiné je to u různých politiků napříč celou koalicí SPOLU s Piráty a STAN.

Kampaň ještě ani nezačala a přilétají první vlaštovky s jasným vzkazem, že tak jako ANO jde po voličích SPD, úplně stejně půjde TOP09 po voličích ODS. Velká vládní koalice nemusí být vždy výhodou a „Antibabiš“ nepomůže nikomu ovládnout dvě volby za sebou. Fialův kabinet měl přes dva roky na doručení výsledků svým voličům, ale pokulhává.

Z řady věcí jej nelze vinit. Neodstartoval ruskou válku proti Ukrajině, nezpůsobil ani krach Bohemia Energy na podzim 2021. Přesto měl Fiala dost času na to ukázat, že je silný politik pevný ve svých postojích.

Nemůže být debat o tom, že jeho postoje silné nejsou; problémem zůstává hlavně komunikace těchto postojů s veřejností. Jakmile se běžný člověk podívá na předsedu vlády, vidí typického profesora s brýlemi na očích, úplně odtrženého od reality „krutého života českého voliče“.

Na tohoto voliče pak stačí vyvinout jednoduchý nátlak. Zatímco například Okamura využívá silnou kritiku členství České republiky v EU a NATO, předseda ANO Babiš na Instagramu mává rohlíkem a chlubí se, že za něj byl o korunu levnější. Jednoduché gesto, které způsobí, že nikoliv jeden, ale tisíc hlasů v urně bude pro ANO místo pro ODS.

Dnešní doba zkrátka je o jednoduchých gestech a siláckých řečech. Díky nim vyhrál volby na Slovensku Robert Fico a následně Peter Pellegrini, v České republice to příští rok nebude jiné.

Fiala tedy svůj post v čele ODS obhájil, ale nejedná se o automatickou místenku do premiérského křesla. Jde o vstupenku do ringu, v němž se bude ucházet o post předsedy vlády v situaci, kterou nezažil žádný český premiér už desítky let.

Jeden z význačných bezpečnostních expertů této éry Barry Buzan připomínal, že mezinárodní vztahy jsou jako „zamčená místnost plná autistických lidí“.

Čili lidí, kteří se zdají být lhostejní k ostatním, dokážou myslet především sami na sebe. Autističtí lidé za to nemohou a jejich porucha je srdcervoucí, pokud si ale představíme mezinárodní prostředí plné subjektů „zahleděných do sebe samých“, není to daleko od reality.

Například ve Spojených státech můžeme sledovat kampaň před prezidentskými volbami spojenou zejména s domácími problémy. Totéž platí i o jiných státech, daleko mocnějších než Česká republika. Do Bílého domu se zkrátka dostane ten, kdo vyhraje srdce domácích voličů.

Pokud se chce v kampani Petr Fiala zaměřovat na výroky „musíme pomoct Ukrajině“ nebo „Izrael má právo se bránit“, tak je jedno nakolik s ním souhlasíme nebo ne, protože faktem zůstává, že před Čechy ve veřejném prostoru tolik neřeší domácí problémy. To za něj dnes dělá opozice a díky tomu volby vyhraje.

Pro běžného českého voliče je téma války na Ukrajině nebo v Izraeli velice abstraktní a neví, co přesně se řeší.

Fiala a spol. na Ukrajině byli, vidí přesné dopady této války na českou ekonomiku – a proto smýšlí jinak, pro běžného Čecha, dá se říct, až vytrženě z kontextu. Nutno podotknout, že se Fiala v tomto kontextu zřejmě orientuje velmi dobře a ví, co dělá. To ale neznamená, že to ví český volič, pro kterého je první starostí práce/studium/důchod a rakety mu na hlavu nepadají; na hlavu mu totiž padají rostoucí ceny snad úplně všeho.

Tento proud argumentů se dá vysvětlit ještě jinak. Když Fiala nebo kdokoliv jiný z vládní koalice řekne „konsolidační balíček“, ví přesně o čem mluví, protože se na jeho vzniku podílel a zná jeho případné implikace pro národní ekonomiku. Český volič ale slyší opravdu jen „konsolidační balíček“ a spoustu opatření či omezení, která má obsahovat.

Jinými slovy, nezajímají ho dlouhodobé dopady tohoto balíčku. V dnešní době si je jistý tím, že do důchodu půjde velice pozdě, a přesto vidí všude rostoucí ceny. Ze života v České republice se pro něj stává nejistota a potřebuje si zvolit pravý opak. Jednoduchá matematika, kterou je z pozice jakékoli politické strany velice složité nejen slíbit, ale také vyřešit, pokud je zvolena.

Před Fialou teď stojí vysoká zeď, kterou musí překonat. Jde o to, aby se dostal k českému voliči a dokázal mu vysvětlit, co ve skutečnosti dělá. Post předsedy ODS může obhájit kolikrát chce, ale pokud nedokáže učinit tento složitý krok, post premiéra už neobhájí. Nastanou tak další čtyři roky s populistou, který slíbí i to, co se slíbit nedá.

Související

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.
Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

Více souvisejících

ODS Petr Fiala (ODS) komentář

Aktuálně se děje

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Volby ve Velké Británii

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

včera

včera

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Švýcaři výhrou nad Finy rozhodli o čtvrtfinálovém soupeři pro Česko. Jsou jím USA

V úterý se odehrály poslední zápasy v rámci skupin na letošním hokejovém světovém šampionátu v Praze a Ostravě. Ty tak rozhodly o tom, s kým se kdo utká ve čtvrtfinále, což zajímalo především českou reprezentaci. Ta se nakonec utká ve čtvrtek od 20:20 v Praze s neoblíbenými Američany, přičemž o tom rozhodl úterní večerní duel Švýcarska s Finskem, kde země helvétského kříže vyhrála 3:1 zásluhou Kevina Fialy, jenž nejen dvakrát skóroval, ale i jednou asistoval.

včera

Palestina

Spor o Palestinu: Německo vznik státu podporuje, USA jsou opatrnější

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že palestinský stát by měl vzniknout po přímých jednáních mezi stranami, a nikoli jednostranným uznáním, uvedl ve středu Bílý dům. Reagoval tak na oznámení Irska, Španělska a Norska, že tento měsíc uznají státnost Palestiny, píše agentura Reuters.

včera

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

včera

včera

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

včera

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

včera

Zemřel Vojtěch Adam, uznávaný vědec podlehl těžké nemoci

Ve věku pouhých 42 let zemřel emeritní prorektor Mendelovy univerzity v Brně a významný vědec Vojtěch Adam, který v úterý podlehl krátké těžké nemoci. O Adamově úmrtí informovala právě univerzita na webových stránkách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy