Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče.
Rozložení sil na české politické scéně dnes vypadá docela jednoznačně a již delší dobu se nemění. ANO má svého Andreje Babiše, ODS Petra Fialu, lidovci Mariana Jurečku, SPD Tomia Okamuru, který svůj post navíc obhájil ve stejný den jako předseda vlády.
Může se zdát, že karty jsou rozdané a nic se jen tak jednoduše nezmění.
Opak je ale pravdou. Politická situace v České republice je napjatá a do jisté míry i křehká. Příští podzim půjdou voliči rozhodnout o složení Poslanecké sněmovny pro roky 2025-2029. Tyto volby nabízejí prostor pro politické manévrování.
Už teď se například Fialův koaliční partner a předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan dokáže proti ODS pořádně ohnat. Nejiné je to u různých politiků napříč celou koalicí SPOLU s Piráty a STAN.
Kampaň ještě ani nezačala a přilétají první vlaštovky s jasným vzkazem, že tak jako ANO jde po voličích SPD, úplně stejně půjde TOP09 po voličích ODS. Velká vládní koalice nemusí být vždy výhodou a „Antibabiš“ nepomůže nikomu ovládnout dvě volby za sebou. Fialův kabinet měl přes dva roky na doručení výsledků svým voličům, ale pokulhává.
Z řady věcí jej nelze vinit. Neodstartoval ruskou válku proti Ukrajině, nezpůsobil ani krach Bohemia Energy na podzim 2021. Přesto měl Fiala dost času na to ukázat, že je silný politik pevný ve svých postojích.
Nemůže být debat o tom, že jeho postoje silné nejsou; problémem zůstává hlavně komunikace těchto postojů s veřejností. Jakmile se běžný člověk podívá na předsedu vlády, vidí typického profesora s brýlemi na očích, úplně odtrženého od reality „krutého života českého voliče“.
Na tohoto voliče pak stačí vyvinout jednoduchý nátlak. Zatímco například Okamura využívá silnou kritiku členství České republiky v EU a NATO, předseda ANO Babiš na Instagramu mává rohlíkem a chlubí se, že za něj byl o korunu levnější. Jednoduché gesto, které způsobí, že nikoliv jeden, ale tisíc hlasů v urně bude pro ANO místo pro ODS.
Dnešní doba zkrátka je o jednoduchých gestech a siláckých řečech. Díky nim vyhrál volby na Slovensku Robert Fico a následně Peter Pellegrini, v České republice to příští rok nebude jiné.
Fiala tedy svůj post v čele ODS obhájil, ale nejedná se o automatickou místenku do premiérského křesla. Jde o vstupenku do ringu, v němž se bude ucházet o post předsedy vlády v situaci, kterou nezažil žádný český premiér už desítky let.
Jeden z význačných bezpečnostních expertů této éry Barry Buzan připomínal, že mezinárodní vztahy jsou jako „zamčená místnost plná autistických lidí“.
Čili lidí, kteří se zdají být lhostejní k ostatním, dokážou myslet především sami na sebe. Autističtí lidé za to nemohou a jejich porucha je srdcervoucí, pokud si ale představíme mezinárodní prostředí plné subjektů „zahleděných do sebe samých“, není to daleko od reality.
Například ve Spojených státech můžeme sledovat kampaň před prezidentskými volbami spojenou zejména s domácími problémy. Totéž platí i o jiných státech, daleko mocnějších než Česká republika. Do Bílého domu se zkrátka dostane ten, kdo vyhraje srdce domácích voličů.
Pokud se chce v kampani Petr Fiala zaměřovat na výroky „musíme pomoct Ukrajině“ nebo „Izrael má právo se bránit“, tak je jedno nakolik s ním souhlasíme nebo ne, protože faktem zůstává, že před Čechy ve veřejném prostoru tolik neřeší domácí problémy. To za něj dnes dělá opozice a díky tomu volby vyhraje.
Pro běžného českého voliče je téma války na Ukrajině nebo v Izraeli velice abstraktní a neví, co přesně se řeší.
Fiala a spol. na Ukrajině byli, vidí přesné dopady této války na českou ekonomiku – a proto smýšlí jinak, pro běžného Čecha, dá se říct, až vytrženě z kontextu. Nutno podotknout, že se Fiala v tomto kontextu zřejmě orientuje velmi dobře a ví, co dělá. To ale neznamená, že to ví český volič, pro kterého je první starostí práce/studium/důchod a rakety mu na hlavu nepadají; na hlavu mu totiž padají rostoucí ceny snad úplně všeho.
Tento proud argumentů se dá vysvětlit ještě jinak. Když Fiala nebo kdokoliv jiný z vládní koalice řekne „konsolidační balíček“, ví přesně o čem mluví, protože se na jeho vzniku podílel a zná jeho případné implikace pro národní ekonomiku. Český volič ale slyší opravdu jen „konsolidační balíček“ a spoustu opatření či omezení, která má obsahovat.
Jinými slovy, nezajímají ho dlouhodobé dopady tohoto balíčku. V dnešní době si je jistý tím, že do důchodu půjde velice pozdě, a přesto vidí všude rostoucí ceny. Ze života v České republice se pro něj stává nejistota a potřebuje si zvolit pravý opak. Jednoduchá matematika, kterou je z pozice jakékoli politické strany velice složité nejen slíbit, ale také vyřešit, pokud je zvolena.
Před Fialou teď stojí vysoká zeď, kterou musí překonat. Jde o to, aby se dostal k českému voliči a dokázal mu vysvětlit, co ve skutečnosti dělá. Post předsedy ODS může obhájit kolikrát chce, ale pokud nedokáže učinit tento složitý krok, post premiéra už neobhájí. Nastanou tak další čtyři roky s populistou, který slíbí i to, co se slíbit nedá.
Související
Volby by vyhrálo hnutí ANO. Do Sněmovny by se dostali i Motoristé a komunisté
Náhle zemřel senátor Roman Kraus
ODS , Petr Fiala (ODS) , komentář
Aktuálně se děje
včera
Konec šéfky Sněmovny? ANO chce odvolat Pekarovou Adamovou, podpisů má desítky
včera
Zmáčkne Putin jaderné tlačítko? Teoreticky může, analýza ale ukazuje, proč to neudělá
včera
Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků
včera
Izraelem otřásá politický skandál. Netanjahuův muž vynesl tajné dokumenty
včera
Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce
včera
Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť
včera
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
včera
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
včera
Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty
včera
Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
včera
Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste
včera
Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu
včera
Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití
včera
Ukrajina údajně poprvé zaútočila americkými raketami ATACMS hluboko na ruském území
včera
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
včera
Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku
včera
Zimní počasí je tady. K silnému větru se přidá sníh, napadne několik centimetrů
včera
Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů
včera
Ruská reakce na rozhodnutí USA o raketách ATACMS: Putin mění přístup k jaderným zbraním
včera
Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí
V dnešním Rusku je každé slovo pečlivě sledováno a váženo. Místo přímých zmínek o válce lidé používají neurčité fráze jako „od roku 2022“ nebo „současná situace“. Tyto eufemismy nejsou znakem opatrnosti, ale nutností. Nikdo si nemůže být jistý, kdo poslouchá, uvedl server Sky News.
Zdroj: Libor Novák