"Dobrá práce i pod tlakem Hradu." Politici většinou oceňují BIS, neshodují se u Dukovan

Politici dnes ve Sněmovně většinou ocenili Bezpečnostní informační službu (BIS), která podle opozice odvádí svou práci dobře i pod tlakem Pražského hradu. Kontrarozvědka dnes vydala výroční zprávu za loňský rok. Podle vicepremiérů Jana Hamáčka (ČSSD) i Aleny Schillerové (za ANO) vláda poznatky BIS zohledňuje.

Markéta Pekarová Adamová

Strany se nicméně neshodují, zda by kvůli rizikovosti měli být vyřazeni někteří možní uchazeči o dostavbu jaderných bloků. Zatímco pravice je pro, proti se staví komunisté či hnutí SPD.

Kontrarozvědka ve výroční zprávě hovoří mimo jiné o ruských a čínských zpravodajských aktivitách v ČR či o hrozbě dodavatelů z autoritářských zemí ve strategických energetických a kybernetických projektech. Konkrétní projekty neuvádí, kontext ale směřuje k plánům na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany či k výstavbě mobilní sítě páté generace (5G).

Ministr vnitra Hamáček řekl, že kabinet zprávy tajných služeb pečlivě sleduje a zohledňuje v řadě strategických dokumentů. V případě Dukovan jsou k dispozici stanoviska odborné skupiny. "Spolupráce funguje velice dobře a předpokládám, že v případě 5G sítí bude spolupráce s bezpečnostní komunitou stejně intenzivní," řekl. Ministryně financí Schillerová dodala, že kabinet zprávy BIS bere velmi vážně. "Řešíme je i na Bezpečnostní radě státu, což se bude dít i teď," uvedla.

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura řekl, že na jednání o Dukovanech s představiteli vlády před několika měsíci spolu s šéfem strany Petrem Fialou navrhoval vyřazení zájemců z Ruska a Číny. "Je to z mnoha dobrých důvodů. Zpráva BIS to vlastně podporuje. Stejně je rozumné, aby 5G sítě nestavěl v Česku někdo spojený s Čínou," uvedl.

Piráti apelovali na to, aby s poznatky BIS něco především dělali zákonní adresáti jejích zpráv. "Zprávu nelze v tomto podceňovat a mělo by se k ní přihlédnout. Toto jsme diskutovali i na setkání s vládou na začátku července," řekl k tématu Dukovan poslanec Petr Třešňák (Piráti). Od kabinetu však zaznělo, že se nikdo vyřazovat nebude, dodal.

Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek připomněl, že ve Sněmovně je ve třetím čtení zákon o prověřování zahraničních investic, který by podle něj pomohl chránit národní zájmy a know-how. Poděkoval pracovníkům BIS. O tom, že provádí kvalitní práci, svědčí, že prezident Miloš Zeman letos ani popáté nepovýšil šéfa BIS Michala Koudelku do generálské hodnosti, řekl.

Zeman před měsícem Mladé frontě Dnes řekl, že premiérovi Andreji Babišovi (ANO) předloží materiál, kterým své odmítnutí Koudelkova povýšení zdůvodní. Babiš reagoval slovy, že Koudelka podle něj odvádí dobrou práci. "Tyto (výroční zprávy) jsou už jakýmsi každoročním povinným slohovým cvičením bez zásadního významu. Rozhodují výsledky práce, ne prohlášení," napsal dnes ČTK mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová řekla, že její strana dlouhodobě vyzývá vládu, aby omezila účast firem z autoritářských zemí při dostavbě v Dukovanech. "BIS chci za její práci poděkovat. Myslím, že si zaslouží naši podporu, protože čelí nebývalým útokům," řekla. Závěry BIS je podle ní třeba brát vážně. Předseda STAN Vít Rakušan ocenil, že se i přes postoj prezidenta a jeho okolí nebojí BIS pojmenovávat věci pravými jmény.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček míní, že BIS čím dál častěji dělá politická prohlášení. Místopředseda klubu KSČM Leo Luzar dodal, že na světě je málo dodavatelů schopných technologii na jaderné elektrárny dodat. Vyřazení některých adeptů by podle něj počet možných dodavatelů velmi omezilo a vytvořilo tlak na cenu. Je pro otevřené výběrové řízení.

Podobný názor vyslovil místopředseda SPD Radim Fiala. Varoval před škrtáním zájemců z politických důvodů. Podle společnosti ČEZ i Stálého výboru pro jadernou energetiku je možné bezpečnostní otázky řešit i bez vyškrtnutí daných zemí, uvedl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 10:47 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Související:

Právě se děje