"Dobrá práce i pod tlakem Hradu." Politici většinou oceňují BIS, neshodují se u Dukovan

Politici dnes ve Sněmovně většinou ocenili Bezpečnostní informační službu (BIS), která podle opozice odvádí svou práci dobře i pod tlakem Pražského hradu. Kontrarozvědka dnes vydala výroční zprávu za loňský rok. Podle vicepremiérů Jana Hamáčka (ČSSD) i Aleny Schillerové (za ANO) vláda poznatky BIS zohledňuje.

Markéta Pekarová Adamová
doporučujeme

Strany se nicméně neshodují, zda by kvůli rizikovosti měli být vyřazeni někteří možní uchazeči o dostavbu jaderných bloků. Zatímco pravice je pro, proti se staví komunisté či hnutí SPD.

Kontrarozvědka ve výroční zprávě hovoří mimo jiné o ruských a čínských zpravodajských aktivitách v ČR či o hrozbě dodavatelů z autoritářských zemí ve strategických energetických a kybernetických projektech. Konkrétní projekty neuvádí, kontext ale směřuje k plánům na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany či k výstavbě mobilní sítě páté generace (5G).

Ministr vnitra Hamáček řekl, že kabinet zprávy tajných služeb pečlivě sleduje a zohledňuje v řadě strategických dokumentů. V případě Dukovan jsou k dispozici stanoviska odborné skupiny. "Spolupráce funguje velice dobře a předpokládám, že v případě 5G sítí bude spolupráce s bezpečnostní komunitou stejně intenzivní," řekl. Ministryně financí Schillerová dodala, že kabinet zprávy BIS bere velmi vážně. "Řešíme je i na Bezpečnostní radě státu, což se bude dít i teď," uvedla.

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura řekl, že na jednání o Dukovanech s představiteli vlády před několika měsíci spolu s šéfem strany Petrem Fialou navrhoval vyřazení zájemců z Ruska a Číny. "Je to z mnoha dobrých důvodů. Zpráva BIS to vlastně podporuje. Stejně je rozumné, aby 5G sítě nestavěl v Česku někdo spojený s Čínou," uvedl.

Piráti apelovali na to, aby s poznatky BIS něco především dělali zákonní adresáti jejích zpráv. "Zprávu nelze v tomto podceňovat a mělo by se k ní přihlédnout. Toto jsme diskutovali i na setkání s vládou na začátku července," řekl k tématu Dukovan poslanec Petr Třešňák (Piráti). Od kabinetu však zaznělo, že se nikdo vyřazovat nebude, dodal.

Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek připomněl, že ve Sněmovně je ve třetím čtení zákon o prověřování zahraničních investic, který by podle něj pomohl chránit národní zájmy a know-how. Poděkoval pracovníkům BIS. O tom, že provádí kvalitní práci, svědčí, že prezident Miloš Zeman letos ani popáté nepovýšil šéfa BIS Michala Koudelku do generálské hodnosti, řekl.

Zeman před měsícem Mladé frontě Dnes řekl, že premiérovi Andreji Babišovi (ANO) předloží materiál, kterým své odmítnutí Koudelkova povýšení zdůvodní. Babiš reagoval slovy, že Koudelka podle něj odvádí dobrou práci. "Tyto (výroční zprávy) jsou už jakýmsi každoročním povinným slohovým cvičením bez zásadního významu. Rozhodují výsledky práce, ne prohlášení," napsal dnes ČTK mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová řekla, že její strana dlouhodobě vyzývá vládu, aby omezila účast firem z autoritářských zemí při dostavbě v Dukovanech. "BIS chci za její práci poděkovat. Myslím, že si zaslouží naši podporu, protože čelí nebývalým útokům," řekla. Závěry BIS je podle ní třeba brát vážně. Předseda STAN Vít Rakušan ocenil, že se i přes postoj prezidenta a jeho okolí nebojí BIS pojmenovávat věci pravými jmény.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček míní, že BIS čím dál častěji dělá politická prohlášení. Místopředseda klubu KSČM Leo Luzar dodal, že na světě je málo dodavatelů schopných technologii na jaderné elektrárny dodat. Vyřazení některých adeptů by podle něj počet možných dodavatelů velmi omezilo a vytvořilo tlak na cenu. Je pro otevřené výběrové řízení.

Podobný názor vyslovil místopředseda SPD Radim Fiala. Varoval před škrtáním zájemců z politických důvodů. Podle společnosti ČEZ i Stálého výboru pro jadernou energetiku je možné bezpečnostní otázky řešit i bez vyškrtnutí daných zemí, uvedl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezident Zeman chce po BIS jména ruských špionů. Nehoráznost, reaguje…

30.11.2020 08:32 Prezident Miloš Zeman požaduje po Bezpečnostní informační službě (BIS) jména ruských špionů v Česku…

Uzavření hranic pro vycestování bylo protiústavní, říká Rychetský.…

29.11.2020 21:33 Jarní uzavření hranic pro vycestování z České republiky, k němuž přistoupila vláda na začátku…

Opozice uvítala rozvolňování. Zároveň kritizuje vládu za chaos ohledně…

29.11.2020 17:11 Aktualizováno Předseda opoziční ODS Petr Fiala vítá plánované rozvolnění opatření proti koronaviru. Ocenil také,…

Rozvolnění posunuto z pondělí na čtvrtek. Podle Hamáčka a imunologů je to…

29.11.2020 16:07 Aktualizováno Vládou schválené rozvolnění protiepidemických opatření od čtvrtka považuje ministr vnitra a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama