Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) informoval polského kolegu Jacka Czaputowicze, že Česko je připraveno se zeměmi s podobnou epidemiologickou situací plně otevřít hranice v první polovině června. Zároveň jej požádal, aby Polsko zvážilo otevření dalších hraničních přechodů hlavně v Libereckém a Královéhradeckém kraji. Polský ministr naopak požadoval, aby Česko připustilo tranzitní pohyb polských pracovníků přes české území do dalších zemí. Petříček to projedná na vládě.
"Jednali jsme v první řadě o otázce možného otevření hraničních přechodů za stávajících podmínek. Především z našich regionů zaznívá žádost na otevření dalších hraničních přechodů v Libereckém nebo Královéhradeckém kraji," řekl Petříček.
"Otevření dalších přechodů je velmi důležité pro nastartování ekonomiky a podporu turismu. Řada firem v kraji zaměstnává polské pendlery, pro které je důležité, aby se mohli bez problémů dostat do práce," komentoval jednání ministrů královéhradecký hejtman Jiří Štěpán (ČSSD).
V kraji fungují přechody v Náchodě a v Královci na Trutnovsku. Podle hejtmana by se opět měly otevřít například přechody ve Starostíně na Trutnovsku a v Orlickém Záhoří a v Olešnici v Orlických horách na Rychnovsku. Podle odhadu krajské Hospodářské komory v okresech Trutnov, Náchod a Rychnov nad Kněžnou pracuje kolem 5500 pendlerů z Polska. Nejvíce Poláků dojíždí do závodu Škody Auto v Kvasinách na Rychnovsku.
Také liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) by otevření dalších přechodů uvítal. Nyní jsou na území kraje otevřeny jen dva: Harrachov-Jakuszyce, přes který mohou jezdit i kamiony, a pro osobní vozy je od 18. května v omezeném provozu otevřen přechod Habartice-Zawidów. "Otevření dalších přechodů by pomohlo tisícům Poláků, kteří z Libereckého kraje jezdí pracovat," řekl Půta. I proto podle něj minulý týden podepsali hejtmani čtyř českých krajů a polského Dolnoslezského vojvodství výzvu, v níž žádají zrušení dopravních omezení na česko-polské hranici.
Nejen Polákům, ale i Čechům, kteří jezdí pracovat do Německa, by otevření dalších přechodů podle Půty pomohlo. Před koronavirovou pandemií jezdili tito pracovníci přes česko-polský přechod v Hrádku nad Nisou a o kilometr dál přejeli do Německa. Teď kvůli uzavření hranic musí přes česko-německý přechod Petrovice-Lückendorf, což je výrazně delší cesta.
Czaputowicz požádal Petříčka, aby ČR zvážila tranzitní pohyb polských pracovníků přes české území do dalších zemí. Pracovníci jezdící z Polska do Rakouska podle něj musejí objíždět ČR například přes Německo. Téma chce Petříček řešit na vládě. Polsko připustilo tranzitní pohyb občanů EU, kteří dojíždějí za prací například do Litvy či Německa, řekl Czaputowicz.
S polským ministrem zahraničí #Czaputowicz jsme dnes jednali o otevírání ?? a ?? hraničních přechodů, zejm. v Královéhradeckém a Libereckém kraji, o sporech kolem dolu Turów a spolupráci ve #V4. První osobní setkání po mnoha týdnech? Dziękuję! @PolandMFA pic.twitter.com/vQNwd5viiV
— Tomáš Petříček (@TPetricek) May 27, 2020
"Já jsem také pana ministra informoval o tom, že Česko je připraveno se zeměmi, které budou mít podobnou epidemiologickou situaci, své hranice plně otevřít v první polovině června," řekl Petříček. Dnešní jednání považuje za začátek debaty o kompletním otevření hranic a za první krok k postupnému návratu k normálnímu režimu.
Petříček připomněl, že v pondělí bude vláda jednat o rozdělení zemí na rizikové a nerizikové. Česko by pak mohlo upustit od testů na covid-19 u lidí, kteří se budou vracet ze států, které budou z epidemiologického hlediska nerizikové. Takové uvolnění hraničního režimu by mělo nastat 15. června.
"V tuto chvíli naši zdravotničtí experti připravují metodologii, jak nastavit systém podle objektivních kritérií, zejména vývoje epidemiologické situace v konkrétní zemi. Není možné zatím předjímat, jak to potom bude fungovat v případě jednotlivých států. Jsem přesvědčen, že v případě našich sousedů je situace relativně dobrá," dodal ministr.
Související

Petříček a Buzková opouští po zvolení Maláčové Sociální demokracii

ČSSD čeká v lednu sjezd. Bude se hledat náhrada za exministra Petříčka
Tomáš Petříček , Jacek Czaputowicz , Jiří Štěpán (hejtman) , hranice , Česká republika , Polsko , Královéhradecký kraj , Liberecký kraj , Martin Půta
Aktuálně se děje
před 30 minutami

Češi jsou jediní z ciziny. Hasiči posílají experty do Texasu, aby hledali pohřešované
před 1 hodinou

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA
před 1 hodinou

Brusel na nohou: Úředníci přišli o víkend, scházejí se diplomaté. Kvůli Trumpovi
před 2 hodinami

Kimova KLDR přislíbila bezpodmínečnou podporu Ruska ve válce na Ukrajině
před 4 hodinami

První předpověď počasí na příští víkend. Česko bude pod vlivem útvaru nad Alpami
včera

Nevídaná nehoda na Bruntálsku má vážné následky. Na auto spadl obráběcí stroj
včera

Slovenský filmař ovládl karlovarský festival. Skarsgård má Křišťálový glóbus
včera

Trump oznámil uvalení cla na zboží z EU. Známe první reakce českých politiků
včera

Dvacítku už nikdo neoblékne. Liverpool vyřadí číslo tragicky zesnulého Dioga Joty
včera

Dálnice D8 je obousměrně uzavřená. V tunelu se stala nehoda
včera

Sobotní počasí je ve znamení teplotních rozdílů. Neděle přinese změnu
včera

Von der Leyenová reaguje na Trumpa. S Američany chce ještě vyjednávat
včera

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu
včera

Šerpa poprvé popsal poslední výstup horolezkyně Kolouchové
včera

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna
včera

Slovensko si klade podmínky. Fico řekl, co požaduje za podporu dalších sankcí
včera

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci
včera

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné
včera

Trump by se ještě letos mohl setkat s lídrem jiné velmoci. Putin to ale nebude
včera
Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování
Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice.
Zdroj: Tereza Marešová