Piráti na jihu Čech chtějí koalici bez vítězných stran, ODS další jednání zavrhla

Piráti na jihu Čech preferují koalici bez ANO a ODS, tedy bez dvou subjektů, které byly ve volbách Jihočeském kraji na prvním, respektive druhém místě. Šlo by o alianci s TOP 09 a KDU-ČSL, ČSSD, STAN a Jihočechy, dohromady by měla 31 mandátů z 55. Ostatní případní partneři však tuto variantu nevidí jako jedinou možnou. ODS uvedla, že další její jednání s Piráty postrádá smysl.

Česká pirátská strana
doporučujeme

"Pro nás je varianta bez ODS a ANO číslo jedna. Ale jednáme nadále se všemi subjekty a zjišťujeme, jaké má kdo představy," řekl lídr Pirátů Lukáš Mareš. Piráti skončili na jihu Čech ve volbách na třetím místě, získali devět mandátů. Nejsilnější ANO a ODS si zajistily shodně po 12 křeslech.

"S Piráty jsme se dnes sešli, řekli nám svou představu, kdy chtějí obejít dva nejsilnější politické subjekty. My jsme to akceptovali, ale na základě jejich stanoviska jednání s nimi dále nepovedeme," řekl lídr ODS Martin Kuba.

Případnou koalici bez občanských demokratů a ANO zatím berou ostatní subjekty s větší rezervou než Piráti. "Neoznačil bych to za prioritou, je to jedna z alternativ," řekl předseda jihočeské TOP 09 Tomáš Bouzek. TOP 09 spolu s KDU-ČSL získaly sedm mandátů. Podobně se vyjádřil i lídr Jihočechů 2012 Pavel Hroch. "Variant se nabízí hned několik. Dá se říci, že všechny strany jednají se všemi," uvedl. Jihočeši 2012 si zajistili čtyři zastupitele.

Současná hejtmanka Ivana Stráská, která dovedla ČSSD k zisku šesti mandátů uvedla, že se spíše přiklání ke koalici, která odráží výsledek voleb.

Kraj nyní vedla koalice ČSSD, Pro Jižní Čechy, KDU-ČSL a Jihočeši 2012. ANO i ODS, které získaly v posledních volbách nejvíce hlasů, jsou v opozici.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda zpřísnila opatření. Zavádí noční zákaz vycházení, lidé mají pracovat…

26.10.2020 22:20 Aktualizováno Vláda dnes opět zpríšnila opatření proti šíření koronaviru. Zavádí se noční zákaz vycházení na…

Průzkum: Zeman je hodnocen hůř než na jaře. Koho chtějí Češi za příštího…

26.10.2020 22:13 Aktualizováno Prezidenta Miloše Zemana hodnotí lidé hůř než na jaře, nejvíc kritičtí jsou k jeho chování a…

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu, daňové sazby mají být 15 a 23 procent

26.10.2020 18:22 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho…

Firmy bojují o přežití. Vláda prodloužila program Antivirus B do konce roku

26.10.2020 17:24 Aktualizováno Vláda prodloužila do konce roku vyplácení příspěvků na náhrady mezd z programu Antivirus firmám,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama