Piráti se kloní k prodloužení nouzového stavu jen do konce dubna

Piráti se kloní k prodloužení nouzového stavu do konce dubna. Po vládě budou ale chtít slyšet, za jakých podmínek bude nouzový stav ukončen. Na tiskové konferenci to dnes řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Současný stav nouze platí do 11. dubna, vláda chce jeho prodloužení o 30 dnů.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Česká pirátská strana, ilustrační foto
doporučujeme

Vláda by podle Bartoše měla říct, proč se má nouzový stav prodloužit a jaké budou parametry jeho ukončení. "Jaký je ten moment, kdy si řekneme, že už jsme ten největší nápor zvládli, už máme tu situaci pod kontrolou a dokážeme modelovat další průběh," poznamenal Bartoš.

Za poměrně důležitý milník označil konec dubna, ke kterému byla prodloužena některá vládní nařízení. U Pirátů má proto podporu návrh na prodloužení nouzového stavu pouze do konce měsíce. "Za předpokladu, že vláda řekne, jaký je plán na duben a na květen a zarámuje ta opatření do nějakého strategického plánu," dodal.

Do konce dubna chce podpořit prodloužení nouzového stavu i KSČM, řekl dnes České televizi předseda strany Vojtěch Filip. Delší doba podle něho není potřeba. Komunisté menšinovou vládu ANO a ČSSD v dolní komoře tolerují.

Sněmovna bude jednat o prodloužení nouzového stavu v úterý. Sám kabinet může nouzový stav vyhlásit nejvýše na 30 dnů, za současné situace by skončil 11. dubna. K prodloužení je nutný souhlas poslanců. Vláda chce dalších 30 dnů, jak doporučil Ústřední krizový štáb.

Na základě nouzového stavu vláda zprvu vydávala většinu opatření k omezení svobody pohybu nebo k uzavření velké části obchodů a zákazu nabízení řady služeb. Následně je ale přeměnila na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Na nouzovém stavu zůstává založen zákaz vycestování obyvatel ČR do ciziny a zákaz vstupu cizinců do Česka.

Stav nouze také umožňuje státu rychle nakupovat například zdravotnické ochranné prostředky. Nemusí se řídit zákonem o zadávání veřejných zakázek.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ředitel ČT Dvořák se vyjádřil k volbě členů rady. Co vzkázal poslancům?

27.05.2020 22:13 Aktualizováno Generálního ředitele České televize (ČT) Petra Dvořáka výsledek dnešní volby do Rady ČT nepřekvapil…

Sněmovna propustila návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí do dalšího…

27.05.2020 19:23 Sněmovna dnes v úvodním kole podpořila vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí. Nejde o…

Vznikne online finanční úřad, schválila to Sněmovna

27.05.2020 19:02 Sněmovna dnes ve zrychleném režimu již v prvním čtení schválila novelu daňového řádu, která umožní…

Sněmovna nevydala poslankyni SPD Maříkovou ke stíhání za výroky o…

27.05.2020 18:37 Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy