Piráti začali hlasovat o možném jednání o koalici se STAN, výsledek je značně nejistý

Členská základna Pirátů dnes od 10:00 začala hlasovat o možném vyjednávání o spolupráci pro parlamentní volby v roce 2021 s hnutím Starostové a nezávislí (STAN). Hlasovat budou moci členové, kterých je zhruba 1000, do pondělních 22:00. Je možné, že v pondělí nebude zřejmý výsledek a uskuteční se o týden později druhé kolo.

Ivan Bartoš
doporučujeme

Ve čtvrtek ještě na pirátském fóru byla dvě usnesení, pro něž mohli členové hlasovat. Nakonec ale alternativní návrh předkladatel stáhl. Ve hře je tedy jediné usnesení, které by uložilo předsednictvu Pirátů zahájit vyjednávání o jednorázové spolupráci pro volby a o povolební spolupráci na vládní a sněmovní úrovni a zároveň předložit návrh koaliční smlouvy ke schválení celostátnímu fóru do měsíce.

Piráti mohou hlasovat pro dané usnesení, případně i pro možnost bez jeho schválení. Pokud nejsou v prvním kole hlasování rozhodnuti, zvolit mohou obě varianty. Pro odsouhlasení některé možnosti je potřeba třípětinová podpora členské základny. Pokud ani jedna z variant neprojde, uskuteční se za týden druhé kolo volby.

"Celostátní fórum se v tomto hlasování rozhoduje, zdali zahájí vyjednávání o koalici se STAN. Případná koaliční spolupráce bude opět podléhat schválení celostátním fórem jako zásadní návrh," upozorňují na hlasovacím portálu Piráti.

Původně měli Piráti hlasovat i o alternativním návrhu usnesení, který navíc obsahoval druhý bod, kterým by celostátní fórum Pirátů uložilo předsednictvu zapracovat do návrhu koaliční smlouvy konkrétní programové priority, například reformu autorského práva, regulaci samopěstování konopí nebo legalizaci sňatků osob stejného pohlaví.

Celostátní výbor STAN na začátku října rozhodl, že zahájí vyjednávání výhradně s Piráty o vytvoření koalice dvou rovnoprávných partnerů pro parlamentní volby. Piráti připravili pro své členy analýzu výhod i nevýhod spolupráce se STAN. Předseda Pirátů Ivan Bartoš podle vyjádření na fóru preferuje koalici před samostatným postupem, stejně jako například šéf poslanců Jakub Michálek nebo místopředseda strany Radek Holomčík.

Mezi členy Pirátů ale existují obavy například z toho, aby pirátští kandidáti nebyli při volbách kroužkováním přeskočeni, nebo aby STAN neumisťoval na kandidátku problematické osobnosti. Někteří na fóru také varovali před tím, aby Piráti kvůli snaze porazit ve volbách Andreje Babiše (ANO) nerezignovali na vlastní programové priority.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš se hádal s Piráty. Označil je za největší hrozbu pro ČR a…

03.12.2020 22:02 Aktualizováno Ostré kritiky z úst premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše se při dnešních sněmovních…

Volební průzkum: Preference STAN rostou, hnutí už dostihlo ODS

03.12.2020 22:02 Aktualizováno Sněmovní volby by v listopadu podle modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO, stejně jako v říjnu…

Návrh na vznik hygienického superúřadu vyvolal vlnu nevole, Babiš couvá

03.12.2020 16:39 Ministerstvo zdravotnictví pochybilo, když dalo vládě předlohu k posílení pravomocí hygieny, uvedl…

Ministr Havlíček má od středečního večera ochranku, konkrétní důvod neuvedl

03.12.2020 16:35 Vicepremiéra a ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) od středečního večera…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama