Piráti začali hlasovat o možném jednání o koalici se STAN, výsledek je značně nejistý

Členská základna Pirátů dnes od 10:00 začala hlasovat o možném vyjednávání o spolupráci pro parlamentní volby v roce 2021 s hnutím Starostové a nezávislí (STAN). Hlasovat budou moci členové, kterých je zhruba 1000, do pondělních 22:00. Je možné, že v pondělí nebude zřejmý výsledek a uskuteční se o týden později druhé kolo.

Ivan Bartoš

Ve čtvrtek ještě na pirátském fóru byla dvě usnesení, pro něž mohli členové hlasovat. Nakonec ale alternativní návrh předkladatel stáhl. Ve hře je tedy jediné usnesení, které by uložilo předsednictvu Pirátů zahájit vyjednávání o jednorázové spolupráci pro volby a o povolební spolupráci na vládní a sněmovní úrovni a zároveň předložit návrh koaliční smlouvy ke schválení celostátnímu fóru do měsíce.

Piráti mohou hlasovat pro dané usnesení, případně i pro možnost bez jeho schválení. Pokud nejsou v prvním kole hlasování rozhodnuti, zvolit mohou obě varianty. Pro odsouhlasení některé možnosti je potřeba třípětinová podpora členské základny. Pokud ani jedna z variant neprojde, uskuteční se za týden druhé kolo volby.

"Celostátní fórum se v tomto hlasování rozhoduje, zdali zahájí vyjednávání o koalici se STAN. Případná koaliční spolupráce bude opět podléhat schválení celostátním fórem jako zásadní návrh," upozorňují na hlasovacím portálu Piráti.

Původně měli Piráti hlasovat i o alternativním návrhu usnesení, který navíc obsahoval druhý bod, kterým by celostátní fórum Pirátů uložilo předsednictvu zapracovat do návrhu koaliční smlouvy konkrétní programové priority, například reformu autorského práva, regulaci samopěstování konopí nebo legalizaci sňatků osob stejného pohlaví.

Celostátní výbor STAN na začátku října rozhodl, že zahájí vyjednávání výhradně s Piráty o vytvoření koalice dvou rovnoprávných partnerů pro parlamentní volby. Piráti připravili pro své členy analýzu výhod i nevýhod spolupráce se STAN. Předseda Pirátů Ivan Bartoš podle vyjádření na fóru preferuje koalici před samostatným postupem, stejně jako například šéf poslanců Jakub Michálek nebo místopředseda strany Radek Holomčík.

Mezi členy Pirátů ale existují obavy například z toho, aby pirátští kandidáti nebyli při volbách kroužkováním přeskočeni, nebo aby STAN neumisťoval na kandidátku problematické osobnosti. Někteří na fóru také varovali před tím, aby Piráti kvůli snaze porazit ve volbách Andreje Babiše (ANO) nerezignovali na vlastní programové priority.

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje