Piráti vybírali nové vedení, předsednický post udržel Bartoš

Piráty po dnešním hlasování celostátního fóra i v příštích dvou letech povede vicepremiér Ivan Bartoš, v nejužším vedení strany ho ale doplnila zcela nová sestava místopředsedů. Jeho prvním zástupcem bude místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja, další místopředsednické posty obsadili první náměstkyně hejtmana Vysočiny Hana Hajnová, zastupitelka Prahy 21 Blanka Charvátová a bývalý poslanec Martin Jiránek.

Bartoš ve druhém kole předsednické volby jednoznačně porazil senátora Lukáše Wagenknechta. Piráty podle něj čeká řada vnitrostranických úkolů, ale především práce ve vládě pro deset milionů občanů.

Bartoš stál u zrodu Pirátů a v roce 2017 je dovedl do Sněmovny se ziskem 22 mandátů. V loňských sněmovních volbách byl kandidátem na premiéra koalice Pirátů a STAN, která do kampaně vstupovala jako lídr průzkumů, ale skončila až třetí za Spolu a ANO. Ostatní lídři nové vládní koalice dnes Bartošovo znovuzvolení přivítali. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že věří v pokračování dosavadní dobré spolupráce.

Jednačtyřicetiletý Bartoš získal 662 hlasů od 948 straníků a porazil protikandidáta v druhém kole, senátora Wagenknechta s 265 hlasy. Po svém zvolení ocenil důvěru spolustraníků. Situace Pirátů je podle něj sice těžká, ale strana s tím má bojovat. Zastává názor, že v nejbližší době by se Piráti měli soustředit na náročnou roli strany ve vládě a také na letošní komunální volby. Před nimi chce pracovat mimo jiné na zviditelnění místních politiků.

Účast Pirátů ve Sněmovně se vinou preferenčních hlasů po loňských sněmovních volbách smrskla z předchozích 22 poslanců na čtyři. Bartoš v projevu označil výsledek voleb za neúspěch z pohledu pirátských cílů i ideálů. Řekl, že na tom jako stranický předseda nese svůj díl viny. Vstup do vlády podle něj musí Piráti brát jako možnost měnit věci v ČR ve prospěch občanů. "Odmítám tuto dílčí porážku vnímat jako finální stadium strany," řekl Bartoš.

Kandidáti do vedení strany v dnešní debatě často hovořili o tom, že se Piráti "střílí do vlastní nohy". Řada z nich zdůrazňovala, že musí být čitelní a srozumitelní pro voliče. Upozorňovali i na blížící se podzimní komunální volby. Zaznívaly hlasy o nutnosti posílit přítomnost žen ve straně. Členové nového nejužšího vedení po jednání oceňovali, že jsou v něm zastoupeni lidé z různých úrovní politiky od evropské, přes vládní a krajskou až po místní.

Bartošova protikandidátka, někdejší místopředsedkyně strany Jana Michailidu, která v prvním kole obdržela 285 hlasů, nejméně ze všech čtyř předsednických kandidátů, v posledních dnech upoutala pozornost prohlášením, že její vnitřní přesvědčení "je komunistické ve smyslu původním, demokratickém". Rozvířilo to debatu, kterou doprovázely i vulgární výpady. Michailidu se dnes k této události vrátila. "Na závěr bych chtěla říct, že mě velice mrzí, že moje sdělení utopického snu o demokratické kooperativní a vzájemné společnosti způsobilo mnoha lidem velkou negativitu v jejich životech," řekla.

Koalice Pirátů a STAN je součástí Fialovy vlády. Piráti v ní obsadili místa ministra pro místní rozvoj, ministra zahraničí a ministra pro legislativu. Fiala ve zdravici vzkázal Pirátům, že považuje jejich účast ve vládní koalici za přínosnou a obohacující. Ministr vnitra a předseda Starostů Vít Rakušan uvedl, že Bartoš bude mít nyní silný mandát pro působení ve vládě.

Politolog Ladislav Mrklas považuje Bartošovo znovuzvolení za logický výsledek poté, co strana nedávno schválila vstup do vlády. Mrklas ČTK řekl, že Bartošův mandát považuje za silný, i když dostal výstrahu zvolením až ve druhém kole. Neočekává, že Piráti zůstanou členy vládní koalice se Spolu a STAN po celé čtyři roky. Podle politologa Josefa Mlejnka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy vnímá členská základna výsledek strany ve volbách kriticky, ale situaci nechtěla řešit radikálním obratem.

Související

Volební štáb hnutí ANO

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. ODS se propadla na třetí místo

Pokud by se parlamentní volby konaly v lednu tohoto roku, hnutí ANO by získalo vítězství se 31,5 procenty hlasů. Na druhém místě by skončili Piráti se ziskem 13 procent a na třetím ODS s 12 procenty. Tato data vyplývají z dnes zveřejněných výsledků volebního modelu agentury Median. Do Poslanecké sněmovny by se podle tohoto modelu dostalo celkem šest politických stran a hnutí.
Evropská unie, ilustrační fotografie. Původní zpráva

PŘEHLED: Česko čekají eurovolby. Politické strany řekly, co chtějí z Bruselu změnit

Občané Evropské unie si mezi 7. a 8. červnem letošního roku vyberou složení Evropského parlamentu pro příštích pět let. Česká republika je jedinou zemí, kde se volby konají ve dvou dnech. Kandidovat bude řada politických stran a hnutí. EuroZprávy.cz s žádostí o komentář k tomu, čeho chtějí jejich kandidáti dosáhnout, oslovily strany vládní i opoziční. Na dotazy zaslané prostřednictvím e-mailu neodpověděly strany ANO, SPD, SOCDEM a STAN. 

Více souvisejících

Česká pirátská strana Ivan Bartoš (Piráti) Lukáš Wagenknecht

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 5 minutami

před 31 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy