Pokorná Jermanová chce být řadovou členkou kontrolního výboru

Končící středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) chce být řadovou členkou kontrolního výboru. Původně měla být jeho předsedkyní, po vlně kritiky se ale rozhodla na funkci nekandidovat. Kdo z ANO ji nahradí, má být známo tento týden, řekla dnes Pokorná Jermanová ČTK.

Jaroslava Jermanová

Její pravděpodobná nástupkyně ve funkci hejtmanky Petra Pecková (STAN) předpokládá, že se zvolením Pokorné Jermanové do symbolicky odměňované funkce nebude mít nikdo problém. Poukázala na to, že končící hejtmanka je legitimně zvolenou zastupitelkou. Pokorná Jermanová má od svého hnutí nominaci i do výboru regionální rady.

Placená funkce v čele kontrolního výboru podle nepsaných dohod náleží opozici, která na předsedkyni nejdříve navrhla Pokornou Jermanovou. Zástupci budoucí koalice STAN, ODS, Pirátů a Spojenců pro Středočeský kraj to kritizovali a upozorňovali na to, že končící hejtmanka nemusí být zvolena. Pokorná Jermanová poté oznámila, že na funkci nebude kandidovat.

Jméno náhradního kandidáta ANO ještě neoznámilo. "Budeme o tom jednat ve čtvrtek a pak se to všichni včas dozvědí," uvedla Pokorná Jermanová. Podle Peckové má být koalice o výsledku informována v pátek.

V kontrolním výboru chce kromě Pokorné Jermanové usednout i dosavadní radní pro majetek a někdejší hejtman Josef Řihák, jehož ČSSD se do nového zastupitelstva nedostala. Do výboru ho nominovalo ANO. ODS navrhuje mimo jiné bývalého rakovnického starostu Zdeňka Nejdla.

Zástupci koalice se dohodli na zřízení 11 patnáctičlenných výborů i na obsazení jejich vedení. ANO, které je jediným opozičním uskupením, by mělo mít většinu v kontrolním výboru a křeslo předsedy, v ostatních výborech má mít po třech křeslech. Pokorná Jermanová upozornila na to, že koalice opozici ve výborech nenabídla žádný místopředsednický post. "V minulém období jsme jim místopředsednické pozice nabídli, oni nám ne," namítla.

Pecková považuje za důležitější, že ANO má většinu v kontrolním výboru. Podobně se vyjádřil předseda středočeské organizace STAN Věslav Michalik. Namítl, že opozice má poměrné zastoupení ve výborech a komisích, což v minulosti nebylo. "Teď jsme to posunuli ještě o krok, že opozice má dokonce většinu v kontrolním výboru," dodal.

Uvolněných, tedy placených krajských zastupitelů má být 17. Jde o deset členů rady s výjimkou Martina Kupky (ODS), který je poslancem. Zbývajícími placenými zastupiteli budou dosud nenavržený předseda kontrolního výboru za ANO, předsedkyně výboru sociálních věcí Pavla Štrobachová (STAN), předseda výboru pro životní prostředí Karel Bendl (ODS), předsedkyně výboru pro kulturu a památky Lucie Církva Chocholová (Piráti), předseda výboru regionálního rozvoje Petr Vychodil (ODS), první místopředseda výboru pro digitalizaci a chytrý kraj Tomáš Zmuda (Piráti) a předseda komise pro majetek Karel Marek (za STAN). "Určitě nikdo z naší koalice nebude mít dvě uvolněné funkce," řekla Pecková. Kandidáti, kteří jsou v čele obcí, by se tak měli stát neuvolněnými starosty.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 10:47 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Související:

Právě se děje