Pokud Babiš neodstoupí, je na místě hlasování o nedůvěře vládě, navrhla šéfka TOP 09

Pokud premiér Andrej Babiš (ANO) neodstoupí z pozice premiéra, je namístě svolání mimořádné schůze Sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě. Na twitteru to dnes uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Bude iniciovat schůzku opozičních stran ke koordinaci postupu.

Markéta Pekarová Adamová
doporučujeme

K odstoupení z čela vlády Babiše dnes vyzvali i předsedové dalších stran: Ivan Bartoš (Piráti), Vít Rakušan (STAN) a Marek Výborný (KDU-ČSL). Šéf ODS Petr Fiala dnes uvedl, že očekává, že Babiš do vyřešení svých problémů nabídne post jinému zástupci hnutí ANO.

"Pokud Andrej Babiš sám neodstoupí z pozice premiéra, je namístě svolání mimořádné schůze Sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě. Budu iniciovat schůzku opozičních stran ke koordinaci postupu," napsala Pekarová Adamová.

Opozice reagovala na to, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman dnes zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání Babiše a Jany Mayerové ze společnosti Farma Čapí hnízdo. Jejich stíhání v případu údajného dotačního podvodu tak pokračuje a spis se vrací do Prahy k dozorovému státnímu zástupci. Stíhání Babišových rodinných příslušníků naopak definitivně končí. Pražské městské státní zastupitelství pravomocně zastavilo Babišovo stíhání v polovině září. Premiér jakoukoliv vinu dlouhodobě odmítá.

Stranám také vadí situace kolem auditní zprávy Evropské komise k údajnému Babišově střetu zájmů. Česko má v souvislosti s auditem přijít podle médií o velkou část unijních dotací přidělených skupině Agrofert. Deník N nejprve psal o ztrátě 451 milionů korun, později o ztrátě stamilionů korun. Podle serveru Info.cz jde o 235 milionů korun.

Audit podle Deníku N konstatuje, že Babiš je stále ve střetu zájmů, protože je i nadále konečným vlastníkem Agrofertu, i když ho vložil do svěřenských fondů. Babiš, který do předloňského února před vložením koncernu do svěřenských fondů Agrofert vlastnil, dnes uvedl, že Česko nebude v souvislosti s auditem vracet žádné evropské dotace.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Schillerová: Zeman podpořil zrušení superhrubé mzdy, ale jen pro příští…

20.09.2020 15:51 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman podpořil zrušení superhrubé mzdy, s nímž souvisí zavedení patnáctiprocentní…

Nouzový stav není v nejbližších dnech na stole, řekl Hamáček. Vojtěch ho…

20.09.2020 13:31 Aktualizováno Vyhlášení nouzového stavu "není v nejbližších dnech na stole". Novinářům to dnes na Dnech NATO v…

Volební průzkum: Preference ANO klesají, KSČM by se do Sněmovny nedostala

20.09.2020 13:26 Aktualizováno Největší podporu mezi lidmi si stále drží ANO, které by v srpnu podle modelu agentury Kantar CZ…

Schodek 116 miliard? Hamáček kritizuje návrh rozpočtu, prý je příliš…

20.09.2020 13:05 Státní rozpočet na rok 2021 se schodkem 116 miliard korun je velmi optimistický návrh, nereflektuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama