Pokud Babiš neodstoupí, je na místě hlasování o nedůvěře vládě, navrhla šéfka TOP 09

Pokud premiér Andrej Babiš (ANO) neodstoupí z pozice premiéra, je namístě svolání mimořádné schůze Sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě. Na twitteru to dnes uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Bude iniciovat schůzku opozičních stran ke koordinaci postupu.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Markéta Pekarová Adamová
doporučujeme

K odstoupení z čela vlády Babiše dnes vyzvali i předsedové dalších stran: Ivan Bartoš (Piráti), Vít Rakušan (STAN) a Marek Výborný (KDU-ČSL). Šéf ODS Petr Fiala dnes uvedl, že očekává, že Babiš do vyřešení svých problémů nabídne post jinému zástupci hnutí ANO.

"Pokud Andrej Babiš sám neodstoupí z pozice premiéra, je namístě svolání mimořádné schůze Sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě. Budu iniciovat schůzku opozičních stran ke koordinaci postupu," napsala Pekarová Adamová.

Opozice reagovala na to, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman dnes zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání Babiše a Jany Mayerové ze společnosti Farma Čapí hnízdo. Jejich stíhání v případu údajného dotačního podvodu tak pokračuje a spis se vrací do Prahy k dozorovému státnímu zástupci. Stíhání Babišových rodinných příslušníků naopak definitivně končí. Pražské městské státní zastupitelství pravomocně zastavilo Babišovo stíhání v polovině září. Premiér jakoukoliv vinu dlouhodobě odmítá.

Stranám také vadí situace kolem auditní zprávy Evropské komise k údajnému Babišově střetu zájmů. Česko má v souvislosti s auditem přijít podle médií o velkou část unijních dotací přidělených skupině Agrofert. Deník N nejprve psal o ztrátě 451 milionů korun, později o ztrátě stamilionů korun. Podle serveru Info.cz jde o 235 milionů korun.

Audit podle Deníku N konstatuje, že Babiš je stále ve střetu zájmů, protože je i nadále konečným vlastníkem Agrofertu, i když ho vložil do svěřenských fondů. Babiš, který do předloňského února před vložením koncernu do svěřenských fondů Agrofert vlastnil, dnes uvedl, že Česko nebude v souvislosti s auditem vracet žádné evropské dotace.

Loading...
Vstupte do diskuze (31)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman pomník vlasovcům nechce: Praze pomohli, ale...

07.12.2019 10:24 Vlasovci sice pomohli v roce 1945 osvobodit Prahu, předtím se ale předtím spoluprací s nacisty…

Klaus si podal Českou televizi. Takhle prý přepisuje historii

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Exprezident Václav Klaus se zaměřil na pořad Focus,který vysílá Česká televize. Tvrdí, že jeho…

Vláda kašle na klimatickou krizi? Jednání studentů s Babišem bylo vyhrocené

06.12.2019 17:41 Za neproduktivní označili zástupci celosvětového studentského ekologického hnutí Fridays for Future…

Prezident Zeman si přes Vánoce bere dovolenou, na leden plánuje ples

06.12.2019 16:04 Prezident Miloš Zeman si přes Vánoce vybere dovolenou, stráví ji na zámku v Lánech. Dovolenou bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama