Politologové komentují znovuzvolení Hamáčka. Čeká ho velká výzva

Dnešní znovuzvolení vicepremiéra Jana Hamáčka do čela sociální demokracie je určité potvrzení konzervativnějšího pojetí strany, míní politolog Ladislav Mrklas. Sjezd podle něj rozhodoval o tom, jestli se strana pustí před říjnovými sněmovními volbami do většího rizika, které by mohlo znamenat dynamičtější nárůst volebních preferencí, anebo vsadí na "jistotu v nejistotě". ČSSD se rozhodla pro to druhé a pro Jana Hamáčka to bude velká výzva, uvedl Mrklas.

Jan Hamáček /ČSSD/

Politolog Jan Kubáček doplnil, že podzimní volby rozhodnou nejenom o sociální demokracii jako celku, ale samozřejmě i o Hamáčkovi.

Hamáček v prvním kole on-line hlasování dnešního sjezdu porazil díky 140 hlasům z 270 ministra zahraničí Tomáše Petříčka a poslankyni Kateřinu Valachovou. Po zvolení řekl, že sociální demokraty čeká před sněmovními volbami šest měsíců tvrdé práce. Slíbil, že se strana pod ním udrží ve Sněmovně. Hamáček už uspěl na sjezdech v letech 2018 a 2019. ČSSD pod jeho vedením nezvrátila sestup preferencí a ve volbách ztrácela. V komunálních volbách v roce 2018 strana získala 5,17 procenta hlasů a přišla téměř o polovinu mandátů, o rok později ztratila zastoupení v Evropském parlamentu. Loni neobhájila ani jeden z deseti mandátů v Senátu a v komoře jí zbyli jen tři zástupci, přišla také o nejvíce mandátů v zastupitelstvech krajů. Ve volebních průzkumech se nyní podpora ČSSD pohybuje pod pěti procenty, která jsou potřebné ke vstupu do Sněmovny.

Podle Kubáčka je strana unavená, nejistá. Delegáti vsadili na Hamáčkovu popularitu, uvědomují si, že je sociální demokracie ve složité kondici, ale přece jen má voliče. "Všechny ty alternativy, které říkaly, že vše je špatně, pojďme hledat nové voliče, tak vlastně nepojmenovávaly, kde je mají, jak je chtějí oslovit, jak je chtějí získat a delegáti se často báli, že poztrácejí stávající voliče a nové nezískají," řekl ČTK Kubáček.

Popularitu Hamáčka, který je ministrem vnitra a stojí v čele Ústředního krizového štábu, připomněla i politoložka Vladimíra Dvořáková. Hamáček byl nejznámější z těch, kdo se o funkci ucházeli, jako lídr má šanci oslovit více lidí. "Půl roku před volbami není příliš rozumné měnit šéfa,“ řekla. Už je podle ní dost pozdě na to, aby běžní voliči začali stranu spojovat s někým novým.

Problémem ČSSD je nyní to, že se o ní mluví jako o straně, u které není jisté překročení potřebné pětiprocentní hranice pro vstup do Sněmovny. "Tato situace řadu voličů odradí a raději dávají svůj hlas někomu jinému," řekla ČTK Dvořáková. „V zásadě jde o to přijít s jedním, dvěma velkými tématy a přesvědčit veřejnost, že kvůli těmto dvěma velkým tématům je potřeba, aby tady byla nějaká klasická levicová strana vedle ANO, které dnes tu levicovou část opanovalo, ale není to prostě standardní levicová strana," míní Mrklas. Následovat musí mravenčí práce kandidátů, kteří mají podporu na regionální úrovni, dodal. Také podle Kubáčka bude muset ČSSD začít nyní komunikovat ryze volebně. "Bude se muset velmi rychle překlopit de facto už do permanentní intenzivní politické kampaně," podotkl.

Zástupci některých krajských organizací ČSSD Hamáčkovo znovuzvolení vítají, pokud byl jejich nominantem, případně respektují. "Já jsem s tou volbou spokojený," řekl ČTK předseda krajské organizace ČSSD na Vysočině Petr Krčál. Hamáček podle něj v nominačním projevu nabídl pokračování aktivit ve prospěch lidí i dotažení záležitostí týkajících se epidemie koronaviru. Hamáčkovu obhajobu funkce přivítal také bývalý místopředseda ČSSD a někdejší jihomoravský hejtman Michal Hašek. Krajský předseda ČSSD v Karlovarském kraji Tomáš Svoboda uvedl, že volbu respektuje, přestože krajská organizace podporovala spíše Petříčka. "Je dobře, že se diskuse rozvinula a zazněly i ostré výtky. Ale Honzovi (Hamáčkovi) fandím,“ řekl Svoboda.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje