Průzkum: Vznik koalic před volbami podporuje jen 37 procent Čechů

Koalice, které politické strany vytvoří před volbami, považuje 52 procent lidí za nestabilní. Podle nich se mají tvořit až po volbách na základě jejich výsledků, jinak hrozí, že se mohou rozpadnout. Naopak 37 procent vítá, že se strany dokážou před volbami domluvit, a koalice podporují i přes riziko, že by se nemusely do Sněmovny probojovat.

TOP 09
doporučujeme

Desetina dotázaných se nepřiklonila ani k jedné z uvedených variant. Vyplynulo to z průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi, která ho dnes zveřejnila.

Vytvoření koalice do sněmovních voleb v příštím roce oznámily opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Memorandum o spolupráci podepsaly koncem října.

O společném postupu ve volbách jednají i Piráti s hnutím Starostové a nezávislí (STAN). Celostátní výbor STAN začátkem října rozhodl, že zahájí vyjednávání výhradně se stranou vedenou Ivanem Bartošem o vytvoření koalice dvou rovnoprávných partnerů. Členská základna Pirátů bude o případném začátku vyjednávání o jednorázové spolupráci se STAN ve sněmovních volbách hlasovat v druhé polovině listopadu.

Podle volebního modelu agentury Kantar CZ, který dnes ČT rovněž zveřejnila, by volby do Sněmovny na přelomu října a listopadu vyhrálo ANO s 27,5 procenta hlasů. Druzí by byli Piráti s 21 procenty hlasů a třetí STAN s 11 procenty. Následovala by ODS s 10,5 procenta, SPD s devíti procenty a TOP 09 s 5,5 procenta. Lidovce by volila čtyři procenta lidí. Model zatím ale nezohledňoval ohlášenou koalici ODS, TOP 09 a KDU-ČSL a statistická chyba je v jeho případě mezi 0,9 až 2,9 procentního bodu.

Průzkum provedla agentury mezi 1200 respondenty v době od 19. října do 6. listopadu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Otrava Bečvy: Hnutí STAN vyzvalo ministra Brabce, aby rezignoval

01.12.2020 15:27 Aktualizováno Starostové a nezávislí (STAN) dnes ve Sněmovně vyzvali ministra životního prostředí Richarda Brabce…

Prezident Zeman jmenoval Mlsnu předsedou ÚOHS

01.12.2020 15:23 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval Petra Mlsnu předsedou Úřadu pro ochranu…

Hygienický superúřad by měl obrovské pravomoci. Jak z Orwellova románu,…

01.12.2020 14:40 Aktualizováno Zástupci opozičních STAN, TOP 09 a KDU-ČSL kritizují to, že by novela zákona o veřejném zdraví dala…

Prezident Zeman se rozhodl vetovat daňový balíček

01.12.2020 14:15 Prezident Miloš Zeman se rozhodl vetovat daňový balíček, který obsahuje mimo jiné zrušení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama