Volby by ovládlo Babišovo ANO. Před ODS a Piráty má dvacetiprocentní náskok

V únorových sněmovních volbách by hnutí ANO získalo 31 procent hlasů. Na druhém místě by se umístila ODS s 12,5 procenty, následovaná Piráty s 11 procenty hlasů. 

Do Sněmovny by se dále dostaly SPD se 9,5 procenty, STAN s devíti procenty a TOP 09 se ziskem 5,5 procenta hlasů. Lidovci by zůstali mimo dolní komoru se ziskem tří procent.

Tyto údaje vyplývají z volebního modelu, který dnes zveřejnila agentura Median na svém webu. Ochota účastnit se voleb poklesla na 60 procent.

Ve srovnání s lednovým modelem se výrazné změny neodehrály, pouze ODS a Piráti si vyměnili pozice. Hnutí ANO nejlépe udržuje své voliče a získává i z řad těch, kteří se minule neúčastnili voleb, včetně prvovoličů. Část voličů k němu také přešla od stran mimo Poslaneckou sněmovnu, zejména od Přísahy. 

Sociální demokracie (SOCDEM) by s 4,5 procenty hlasů stejně jako lidovci pravděpodobně nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou k vstupu do Sněmovny. Komunisté by následovali se čtyřmi procenty. Stejně jako KDU-ČSL by se podle modelu Přísaha zřejmě umístila o jeden procentní bod nižší. Zelení a PRO 2022 by získali dva procenta podle volebního modelu.

V součtu mají strany aktuální vládní koalice, tedy ODS, TOP 09, lidovci, STAN a Piráti, podle modelu podporu 41 procent potenciálních voličů, což by jim zajistilo 97 z 200 poslaneckých křesel. "Stále je asi sedmina dřívějších voličů vládních stran nevyřešená ohledně své preference. Přibližně desetina z nich neuvažuje o účasti ve volbách," poznamenali autoři modelu.

K účasti ve volbách se určitě hlásí 51,5 procenta dotázaných, zatímco dalších 8,5 procenta zvažuje účast. Ochota zúčastnit se voleb mírně klesla ve srovnání s předchozím průzkumem. Nicméně mírně vzrostl počet těch, kdo jsou rozhodnuti jít k urnám. Naopak, 28,5 procenta respondentů by jistě nešlo k volbám a 11,5 procenta spíše nevolilo. 

Související

Volební štáb hnutí ANO

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. ODS se propadla na třetí místo

Pokud by se parlamentní volby konaly v lednu tohoto roku, hnutí ANO by získalo vítězství se 31,5 procenty hlasů. Na druhém místě by skončili Piráti se ziskem 13 procent a na třetím ODS s 12 procenty. Tato data vyplývají z dnes zveřejněných výsledků volebního modelu agentury Median. Do Poslanecké sněmovny by se podle tohoto modelu dostalo celkem šest politických stran a hnutí.

Více souvisejících

Volební preference Volby

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

včera

včera

včera

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

včera

včera

včera

včera

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

včera

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Přeživší útoku na koncertě Ariany Grande podali žalobu na tajnou službu MI5

Více než 250 lidí, kteří přežili sebevražedný bombový útok na popovém koncertě v anglickém Manchesteru z roku 2017, podalo žalobu na britskou kontrarozvědku MI5.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy