Čínští výzkumníci získali přístup k rozsáhlé databázi zdravotních údajů více než 500 tisíc britských dobrovolníků, přestože západní zpravodajské služby opakovaně varují před možným zneužitím těchto dat autoritářským režimem v Pekingu. Vyplývá to z investigativního článku deníku The Guardian, který přináší nové informace o spolupráci mezi britským výzkumným centrem UK Biobank a čínskými institucemi.
UK Biobank je jedním z největších světových úložišť zdravotních dat. Obsahuje nejen podrobné anamnézy a výsledky laboratorních vyšetření, ale také genetické vzorky a odpovědi z dotazníků. Přestože jsou osobní identifikační údaje jako jména či data narození odstraněna, odborníci upozorňují, že i tak může dojít k identifikaci konkrétních osob – zejména při propojení s jinými veřejně dostupnými informacemi.
Britská zpravodajská služba MI5 opakovaně upozorňuje, že čínské organizace a jednotlivci mohou být donuceni spolupracovat s tamními zpravodajskými složkami. Přesto byla podle zjištění Guardianu UK Biobank nedávno oficiálně schválena k tomu, aby čínským výzkumníkům zpřístupnila i data z praktických ordinací britských lékařů.
Zatímco britská vláda v čele s premiérem Keirem Starmerem usiluje o zlepšení ekonomických vztahů s Čínou, kritici upozorňují na možné bezpečnostní hrozby. Předsedkyně parlamentního výboru pro vědu a technologie Chi Onwurah z Labouristické strany varovala, že vláda potřebuje jednotnou strategii pro ochranu citlivých dat, která bude reflektovat jak technologické možnosti, tak geopolitické riziko.
Analýza Guardianu ukazuje, že z celkového počtu 1 375 úspěšných žádostí o přístup k datům UK Biobank pochází téměř 20 % z Číny – což z ní činí druhého nejaktivnějšího uživatele po Spojených státech. Čínští vědci využívali data například ke studiu vlivu znečištění ovzduší či při hledání biologických ukazatelů spojených s demencí.
Loni UK Biobank schválila přístup čínské genetické společnosti BGI, která je v USA na černé listině kvůli podezřením ze spolupráce s armádou a porušování lidských práv. Americká administrativa tehdy uvedla, že sběr a analýza genetických dat těmito firmami představují bezpečnostní hrozbu. BGI však veškerá obvinění odmítá jako nepodložená a tvrdí, že pracuje výhradně pro civilní účely.
UK Biobank uvedla, že je v trvalém kontaktu s britskými bezpečnostními složkami včetně MI5 a konzultuje s nimi sdílení dat s čínskými partnery. Přesto se znepokojení v odborných i politických kruzích stupňuje – zejména poté, co bylo zveřejněno, že data z britských ordinací budou uvolněna i pro výzkumníky mimo Spojené království.
V říjnu dal ministr zdravotnictví Wes Streeting pokyn k převedení dat od praktických lékařů do výzkumných databází, včetně UK Biobank, pokud s tím pacient výslovně souhlasili. Představitel Národní zdravotní služby Michael Chapman později uvedl, že přístup bude umožněn jen zemím schváleným NHS England, a to na základě bezpečnostního auditu a pravidel ochrany osobních údajů.
Audit proběhl i v případě čínských žadatelů – a UK Biobank v něm údajně obstála. To znamená, že čínští vědci budou moci žádat o přístup i k nově převedeným záznamům praktických lékařů.
Kritici se obávají, že i přes anonymizaci může dojít ke zneužití dat. Americké zpravodajské zdroje upozorňují, že Čína buduje největší biologickou databázi na světě, což může poskytnout výhodu nejen v oblasti výzkumu, ale i v oblasti špionáže. Jak upozornil někdejší představitel americké rozvědky Edward You, genetické údaje nelze „změnit jako PIN kód“ – jakmile uniknou, nelze je vzít zpět.
Organizace na ochranu soukromí medConfidential loni žádala vysvětlení, zda UK Biobank i nadále poskytuje britská genetická data státům považovaným za „nepřátelské“. Odpověď však zůstala nejednoznačná. Až do loňského roku přitom bylo možné data UK Biobank stáhnout a uchovat mimo její systémy, aniž by existovala možnost ověření jejich pozdějšího smazání.
V reakci na kritiku nyní Biobank umožňuje přístup k datům výhradně přes vlastní zabezpečenou platformu. Přístup k záznamům od praktických lékařů bude taktéž probíhat výhradně skrze tento systém, ujistil její mluvčí.
Šéf UK Biobank, profesor Sir Rory Collins, se hájí tím, že všichni účastníci výzkumu dali explicitní souhlas ke zkoumání svých anonymizovaných údajů a že mnoho z nich považuje analýzu záznamů od lékařů za klíčovou pro pokrok ve vědě.
Související

Ikonická pasáž Lowther se chlubí novou unikátní nástěnnou malbou

Brexit pozpátku? Británie a EU se snaží aktualizovat vztahy, jinak nezvládnou čelit novým hrozbám, říká Meislová
Velká Británie , lékaři , Čína
Aktuálně se děje
před 9 minutami

Trump hrozí cly na Apple. Odmítá dohodu s EU, Evropa zvažuje odvetu
před 1 hodinou

Zahraniční studenti mohou zůstat, zatím. Soud zastavil nařízení Trumpovy administrativy
před 2 hodinami

První bude Andrea. Meteorologové vyhlížejí letošní hurikánovou sezónu
včera

Krétou otřáslo zemětřesení. Odborníci vysvětlili, proč nezpůsobilo škody
včera

Útok nožem na nádraží v Hamburku. Nejméně tři lidé bojují o život
Aktualizováno včera

Dálnici D10 uzavřela tragická nehoda. Havarovalo devět vozidel
včera

Kim nařídil vyšetření „trestuhodné nedbalosti“ při spuštění lodi. Propaganda už přepisuje příběh
včera

Nedbalost, která chlapce stála život. Vyšetřování případu z Tábora pokračuje
včera

První tornádo letošního roku řádilo na jihu Čech, prozradili meteorologové
včera

Bezpečnostní experty berou mrákoty: Trump nechá přestavět letoun z Kataru na Air Force One, navíc o něm lhal
včera

Českem se dál šíří žloutenka. Většina Čechů si nemyje správně ruce, upozorňuje SZÚ
včera

Vosy a sršni: Jak je rozeznat a kdy zavolat na pomoc odborníka
včera

Harvardova univerzita zažalovala federální vládu USA
včera

Neřeší hodnoty, ale zájmy. Diplomat vysvětlil, proč je Trumpova vláda tak chaotická
včera

Ikonická pasáž Lowther se chlubí novou unikátní nástěnnou malbou
včera

Počasí v Indii zabíjelo: Přes Dillí se prohnala masivní bouře, šest mrtvých
včera

Trump zvyšuje tlak: EU pohrozil 50% clem, trhy se okamžitě propadly
včera

Budou jednání úspěšná? Přicházejí zprávy o pravděpodobnosti dohody USA a Íránu
včera

Netanjahu zase šije do Starmera a spojenců: Chtějí, aby Hamás zůstal u moci
včera
Trump po poslední debatě s Putinem v rolí mírotvůrce na Ukrajině skončil
Po dvouhodinovém telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem 19. května oznámil Donald Trump, že Rusko a Ukrajina „okamžitě zahájí jednání“ o příměří a ukončení války. Zároveň dodal, že podmínky míru si musí dohodnout obě strany samy, „protože to jinak nejde“. Ve světle těchto slov a za podpory Vatikánu, který se podle Trumpa nabídl jako možný hostitel jednání, je podle The Conversation zjevné, že Spojené státy de facto ukončily své dosavadní snahy zprostředkovat mír na Ukrajině.
Zdroj: Libor Novák