ANALÝZA | Postupná okupace Gazy pokračuje. Izrael zaútočil na poslední plně funkční nemocnici

Izrael pokračuje ve vojenských operacích v Pásmu Gazy i přes rostoucí mezinárodní kritiku a rozsáhlé škody na civilní infrastruktuře. Mezi nejnovější cíle patřila nemocnice Al-Ahlí, poslední zdravotnické zařízení, které na území zasaženém boji ještě naplno fungovalo. Nedělní nálet si podle dostupných informací nevyžádal přímé oběti, avšak jeho dopady na dostupnost zdravotní péče v oblasti jsou podle humanitárních organizací zásadní.

Izraelská armáda pokračuje v operacích na území Pásma Gazy, které jsou spojeny s rozsáhlými materiálními škodami a vysokým počtem civilních obětí. Situace se dále vyhrotila v neděli brzy ráno po náletu, při němž došlo k výraznému poškození nemocnice Al-Ahlí, označované za poslední plně funkční zdravotnické zařízení v oblasti. Podle mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) Margaret Harrisové je nemocnice mimo provoz, byla zničena lékárna i další objekty v jejím areálu.

Podle dostupných informací zůstává přibližně 40 pacientů v nemocnici Al-Ahlí ve vážném stavu a není možné je vzhledem k rozsahu poškození zařízení evakuovat. Dalších 50 osob bylo krátce před náletem přemístěno do jiných zdravotnických zařízení. Během převozu jedno z dětí zemřelo, uvedl portál UN News. Podle deníku The New York Times nebyla příčinou úmrtí přímá palba, ale komplikace spojené s urychlenou evakuací; dítě bylo v péči kvůli poranění hlavy.

Izraelská armáda převzala odpovědnost za nálet na nemocnici Al-Ahlí s odůvodněním, že cílem bylo údajné velitelské stanoviště hnutí Hamás umístěné v jejím areálu. Podle vyjádření armády i jeruzalémské anglikánské církve, která zařízení spravuje, byli zdravotníci před útokem telefonicky vyzváni k evakuaci. Informace o přítomnosti členů Hamásu v nemocnici nelze nezávisle ověřit.

V Pásmu Gazy zůstává v omezeném provozu 21 z celkových 36 nemocnic. Většina z nich byla v průběhu konfliktu, který trvá od října 2023, poškozena. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus vyjádřil znepokojení nad útoky na zdravotnická zařízení a vyzval k jejich ukončení. „Pacienti, zdravotníci a nemocnice musí být chráněni. Blokáda pomoci musí být zrušena,“ uvedl.

Podle humanitárních organizací výrazně narůstá tlak na zbývající zdravotnická zařízení, která zůstávají v provozu. Uzavření nebo poškození většiny nemocnic omezuje schopnost reagovat na vysoký počet zraněných a nemocných. „Hromadné nehody jsou nyní normou a nemocnice, které přijímají zraněné, čelí vážnému nedostatku zásob, včetně klíčových léků,“ uvedla Olga Čerevko z Úřadu OSN pro koordinaci humanitární pomoci (OCHA). Humanitární přístup k civilnímu obyvatelstvu je podle OSN i dalších agentur vážně omezen blokádou, nedostatkem paliva a bezpečnostní situací.

Izraelské útoky se rozšiřují

Izraelská vláda o víkendu vyzvala obyvatele Pásma Gazy, zejména z města Chán Júnis a jeho okolí, k evakuaci. Výzvě následovaly intenzivní letecké údery. „Brzy se operace izraelských obranných sil zintenzivní a rozšíří do dalších oblastí na většině území Gazy. Budete muset opustit bojové zóny,“ uvedl izraelský ministr obrany Jisrael Katz podle serveru France24.

Izraelský ministr obrany Jisrael Katz ve svém prohlášení zároveň vyzval palestinské obyvatele, aby se postavili proti hnutí Hamás, které drží kontrolu nad Pásmem Gazy. Uvedl také, že izraelské síly dokončily převzetí osy Morag – strategického pásu, který protíná Gazu mezi městy Rafáh a Chán Júnis.

Tato osa má podle izraelských představitelů za cíl vytvořit vojenskou nárazníkovou zónu a zamezit přesunům osob a zbraní. Území mezi Moragem a tzv. Filadelfským koridorem, který lemuje hranici s Egyptem, bylo podle Katze začleněno do izraelské bezpečnostní zóny.

Izraelská armáda aktuálně pokračuje v postupu v oblasti města Rafáh na jihu Pásma Gazy, které je od sousedního Chán Júnisu odděleno koridorem kontrolovaným izraelskými silami. Cílem je získat operační kontrolu nad jednotlivými částmi Rafáhu, který je považován za jednu z posledních bašt hnutí Hamás. Město zároveň slouží jako hlavní vstupní bod humanitární pomoci z Egypta přes přechod Rafáh. Dosud izraelské jednotky ovládaly pouze omezené části tohoto území, zejména podél hranice s Egyptem.

Izraelská armáda operuje nejen na jihu, ale také na severu Pásma Gazy, kde zajišťuje území v oblasti koridoru Netzarim. Ten tvoří severojižní osu, která fyzicky rozděluje pásmo a slouží k omezování pohybu ozbrojených skupin i civilního obyvatelstva mezi jednotlivými částmi Gazy. Izraelský postup v této oblasti trvá podle dostupných informací od března.

Ministr obrany Katz tehdy uvedl, že vojenské operace budou pokračovat a stupňovat se, dokud hnutí Hamás nepropustí izraelská rukojmí a nevzdá se kontroly nad územím. Na jeho prohlášení tehdy upozornil server Politico.

Vojenské koridory, například osa Netzarim nebo Morag, představují strategicky kontrolovaná území, která izraelská armáda zajišťuje v rámci svých operací v Pásmu Gazy. Slouží k rozdělení jednotlivých oblastí, omezení pohybu ozbrojených skupin a umožnění vojenských přesunů. Tyto koridory rovněž usnadňují izolaci vybraných měst a čtvrtí, například Rafáhu nebo Chán Júnisu.

O co se Izrael snaží?

​ Od obnovení ofenzivy v březnu 2025 deklaruje Izrael několik strategických cílů, které zahrnují vojenské, bezpečnostní a politické priority. Hlavním cílem izraelských operací je úplná likvidace vojenských a řídících struktur hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Ministr obrany Katz v této souvislosti varoval, že pokud Hamás nepropustí zbývající izraelská rukojmí, armáda bude pokračovat v rozšiřování své přítomnosti a ničení militantní infrastruktury, dokud nebude organizace zcela poražena.

Součástí izraelské strategie je také vytvoření a rozšiřování tzv. bezpečnostních koridorů, jejichž cílem je rozdělit Pásmo Gazy na menší, izolované oblasti a omezit schopnost Hamásu operovat napříč územím. Koridor Morag, vedoucí mezi Rafáhem a Chán Júnisem, byl podle izraelských ozbrojených sil plně obsazen a začleněn do širší bezpečnostní zóny.

Izrael rovněž usiluje o propuštění rukojmích zajatých Hamásem během útoku ze 7. října 2023. Podle dostupných údajů se v zajetí stále nachází 59 osob, z nichž přibližně 24 je podle izraelských zdrojů považováno za živé.

Od obnovení bojových operací 18. března izraelská armáda provedla více než 220 náletů na obytné domy a přechodná stanová obydlí určená pro vnitřně vysídlené obyvatele. Podle údajů OSN bylo od té doby nuceno znovu uprchnout ze svých útočišť téměř 400 tisíc Palestinců.

Izraelská armáda zároveň vyhlásila podél celé hranice mezi Gazou a Izraelem uzavřenou zónu, do níž je vstup zakázán. Jakékoli osoby, které se v ní pohybují, jsou podle izraelské armády považovány za potenciální hrozbu. V oblasti zvané perimetr byla většina budov zničena.

Navzdory mezinárodnímu tlaku, včetně výzev ze strany OSN a dalších států, Izrael pokračuje ve vojenských operacích s cílem dosáhnout úplného vítězství nad Hamásem a nastavit novou bezpečnostní architekturu v oblasti. Premiér Benjamin Netanjahu v této souvislosti uvedl, že Izrael nebude akceptovat návrat Hamásu k moci v Gaze a nevylučuje další rozšiřování vojenské kontroly, pokud nedojde k propuštění rukojmích.

Související

Izraelská armáda

Masakr v centru Gazy: Děti šly pro vodu, izraelská armáda je zabila

V centru Gazy došlo v neděli k dalšímu tragickému incidentu, když izraelský letecký útok zasáhl místo, kde Palestinci shromažďovali vodu. Podle lékařských zdrojů přišlo o život nejméně šest dětí a další čtyři lidé. Videozáznamy z místa ukazují zoufalou scénu – těla obětí leží mezi kbelíky a nádobami na vodu.

Více souvisejících

Izrael Pásmo Gazy Izraelská armáda

Aktuálně se děje

před 1 minutou

raketový systém Patriot z USA

Evropa se činí. Ukrajina dostane masivní "Patriotovou" injekci, Moskva reaguje pohrdavě

Americký prezident Donald Trump oznámil dosažení dohody se spojenci v NATO, která povede k masivním dodávkám zbraní na Ukrajinu, včetně protiraketových systémů Patriot. Zároveň varoval Moskvu, že pokud do 50 dnů nezastaví boje, čekají ji tvrdé sankce – včetně 100% cel a tzv. sekundárních tarifů pro státy, které s Ruskem nadále obchodují.

před 43 minutami

před 1 hodinou

Prezident Trump

Trump: Z Putina jsem zklamaný, ale ještě jsem s ním neskončil

Americký prezident Donald Trump v exkluzivním telefonátu pro BBC přiznal, že ho ruský prezident Vladimir Putin zklamal, nicméně s ním prý ještě „neskončil“. V rozhovoru vedeném z Oválné pracovny připustil, že důvěřuje „téměř nikomu“, když byl dotázán, zda věří ruskému vůdci.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Rusko, Kreml

Trumpův pozoruhodný posun dal Kremlu dostatek času. Rusko očekávalo tvrdší prohlášení

Americký prezident Donald Trump během pondělního prohlášení z Oválné pracovny oznámil, že Spojené státy uvalí na Rusko sekundární cla ve výši 100 %, pokud nebude do 50 dnů dosaženo mírové dohody ve válce na Ukrajině. Tento krok přichází v době, kdy Trump vyjádřil silné zklamání z ruského prezidenta Vladimira Putina a prohlásil, že si přeje konec války.

včera

Prezident Trump

Trump dal Rusku ultimátum: Na uzavření míru s Ukrajinou má 50 dní

Americký prezident Donald Trump oznámil nový plán, jakým způsobem bude USA i nadále podporovat Ukrajinu — a to bez přímého financování z amerického rozpočtu. Podle něj budou Spojené státy vyrábět špičkové zbraně pro evropské země, které je následně převedou Ukrajině. Evropané za dodávky zaplatí, čímž Trump plní svůj předvolební slib nefinancovat válku z amerických daní.

včera

raketový systém Patriot

Evropa prostředník, USA prodejce. Jak vypadá Trumpův plán na zbrojní pomoc Ukrajině?

Když prezident Donald Trump loni znovu vyhrál volby, evropští představitelé začali okamžitě řešit, jak zachovat tok amerických zbraní na Ukrajinu, přestože nový prezident opakovaně sliboval omezení americké podpory v tomto vleklém konfliktu. Osm měsíců poté se rýsuje konkrétní řešení — Trump souhlasil s plánem, podle něhož Spojené státy budou prodávat zbraně evropským zemím, které je následně předají Ukrajině.

včera

Izraelská armáda

Masakr v centru Gazy: Děti šly pro vodu, izraelská armáda je zabila

V centru Gazy došlo v neděli k dalšímu tragickému incidentu, když izraelský letecký útok zasáhl místo, kde Palestinci shromažďovali vodu. Podle lékařských zdrojů přišlo o život nejméně šest dětí a další čtyři lidé. Videozáznamy z místa ukazují zoufalou scénu – těla obětí leží mezi kbelíky a nádobami na vodu.

včera

Bern, Švýcarsko

Švýcaři členství v EU nevěří. Jsou hrdí na neutralitu, bohatství a přímou demokracii

Švýcarsko, vyčnívající jako neutrální ostrov uprostřed evropské integrace, si již dlouhá desetiletí drží odstup od členství v EU. Ačkoliv s Unií udržuje úzké vztahy, důvody k přistoupení chybí, ať už jsou ekonomické, bezpečnostní i kulturní. Nejde jen o politické rozhodnutí, nýbrž celkový odpor vůči členství sdílejí i mnozí obyvatelé, kteří se k evropské integraci staví s ironií, skepsí a důrazem na přímou demokracii.

včera

Jaderný výbuch

Rusko se chystá na jadernou válku. Buduje a modernizuje své jaderné základny

Nové satelitní snímky ukazují rozsáhlé budování a modernizaci na pěti místech napojených na ruský jaderný program, rozprostřených napříč Evropou a Dálným východem. Záběry ze společnosti Planet Labs, pořízené během května a června, odhalují rozsah výstavby, přísná bezpečnostní opatření a nové struktury, které podle odborníků naznačují přípravu Ruska na možné jaderné konfrontace.

včera

Prezident Trump

Trump chystá zásadní oznámení o Rusku

Americký prezident Donald Trump ohlásil, že dnes učiní „zásadní prohlášení“ týkající se Ruska, a to v době zvýšeného napětí v regionu i na mezinárodní scéně. Zatím není jasné, co vše bude obsahem avizovaného oznámení, ale prezident už v noci potvrdil, že Spojené státy pošlou Ukrajině systém protivzdušné obrany Patriot.

včera

Elon Musk

Nechválí Hitlera, místo toho obhajuje "dobré rasy." Muskova "nejchytřejší AI na světě" je diskriminační

Nově aktualizovaná verze AI chatbota Grok, kterou vyvinula společnost xAI Elona Muska, opět čelí vážné kritice poté, co začala vydávat rasistické a sexistické výstupy. V tomto týdnu Grok 4 vygeneroval program, který na základě rasové a genderové identity posuzuje, zda je někdo „dobrý vědec“. Vyjmenoval přitom jen „bílé, Asiaty a Židy“, přičemž jako „dobré rasy“ označil skupiny jako bílí, kavkazští, Asiaté, východní i jižní Asiaté a Židé.

včera

Sýrie

Vyplatí se podnikat v konfliktních zónách? Lafarge je lekcí pro celý svět

Zkušenost francouzského stavebního giganta Lafarge, jenž se v letech 2011 až 2014 rozhodl pokračovat v provozu svého závodu v severovýchodní Sýrii uprostřed krvavé občanské války, nyní slouží jako výstražný příklad pro všechny nadnárodní firmy operující v konfliktních oblastech. V aktuální studii dvou francouzských akademiček – Nathalie Belhosteové z obchodní školy EM Lyon a Anny Dimitrové z ESSCA School of Management – je tato zkušenost detailně rozebrána jako případ selhání krátkodobého uvažování, etických kompromisů a nedostatečné politické citlivosti.

včera

Dovoz a vývoz zboží

Trump hrozí EU dalšími cly. Evropa zuří, trhy se propadají

Nová obchodní krize mezi Spojenými státy a Evropskou unií je na spadnutí poté, co americký prezident Donald Trump oznámil záměr uvalit od srpna 30% cla na dovoz z EU. Oznámení vyvolalo v Evropě prudkou diplomatickou reakci, která signalizuje mimořádné napětí ve vztazích mezi tradičními spojenci.

včera

Král Charles III.

Trump pojede do Británie za králem Karlem III.

Americký prezident Donald Trump přijme v září historicky druhé státní pozvání do Spojeného království. Bude hostem krále Karla III. a královny Camilly na zámku Windsor, uvedl Buckinghamský palác. Návštěva se uskuteční od 17. do 19. září a doprovodí ho i první dáma Melania Trumpová.

včera

Donald Trump

Evropa může prosadit svou sílu a postavit se Trumpovi. Místo toho zatím čeká na jeho milosrdenství

Evropská unie čelí hrozbě nových amerických cel, která by mohla zásadně narušit obchodní vztahy s USA. Místo aby Brusel reagoval rozhodně, spoléhá na vyjednávání, jež se šibeničním termínem Donalda Trumpa sotva stihne. EU přitom nemusí hrát roli slabšího, má dostatečnou sílu i spojence po celém světě, kteří čekají na jasné evropské rozhodnutí. Je čas přestat vyčkávat a začít jednat.

včera

včera

Slovensko odpovědělo Fialovi: Nebudeme hlasovacím automatem jen proto, že to chce český premiér

Slovensko nehodlá slepě podporovat rozhodnutí Evropské unie jen proto, že si to přeje český premiér. Takto reagoval místopředseda nejsilnější slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Richard Takáč na výzvu předsedy české vlády Petra Fialy, aby Bratislava neblokovala připravovaný 18. balík protiruských sankcí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy