Skutečné dopady extrémního počasí? Smrtící povodně loni zasáhly jen v Evropě na půl milionu lidí

Evropa zažila v roce 2024 nejteplejší období ve své historii, které bylo doprovázeno ničivými bouřemi a rozsáhlými povodněmi. Podle nové zprávy „Evropský stav klimatu“, kterou v úterý zveřejnily klimatické služby EU Copernicus a Světová meteorologická organizace (WMO), bylo přírodními katastrofami postiženo více než 413 000 obyvatel kontinentu.

Klimatické extrémy, způsobené především znečištěním z fosilních paliv, proměnily evropskou krajinu ve scénu plnou devastace. Řeky se vylévaly z břehů a ničily mosty i silnice, zatímco města zápasily s vodními masami, které zaplavily celé čtvrti. Povodně dosáhly „vysoké“ úrovně na 30 % říční sítě a u 12 % překročily hranici „závažné“ povodně.

Nejhorší katastrofy postihly střední Evropu v září a východní Španělsko v říjnu. Tyto dvě události si vyžádaly více než 250 z celkových 335 obětí povodní zaznamenaných v celé Evropě v roce 2024. Odborníci připisují rostoucí sílu těchto událostí globálnímu oteplování, které vede k vyšší schopnosti oblačnosti uvolňovat extrémní množství srážek.

Generální ředitelka WMO Celeste Saulo upozornila, že „každý další zlomek stupně“ hraje roli v prohlubování krizí, a vyzvala k rychlejší a koordinovanější adaptaci na měnící se klima. Podle ní sice dochází k pokroku, ale „je třeba jít dál, rychleji a společně“.

Zpráva rovněž upozorňuje na nárůst dní s intenzivním tepelným stresem – „silným“, „velmi silným“ a „extrémním“ – které se v roce 2024 umístily na druhém místě v historických tabulkách. Jihovýchodní Evropa zažila nejdelší vlnu veder v historii, která v červenci zasáhla více než polovinu regionu po dobu třinácti dnů.

Současně s vedry došlo i k rozsáhlým lesním požárům, které přímo zasáhly 42 000 lidí. Téměř čtvrtina veškeré spálené plochy v Evropě připadá na ničivé požáry v Portugalsku, kde během jednoho týdne v září shořelo přibližně 110 000 hektarů lesa.

Klimatická vědkyně Friederike Otto z Imperial College London, která se na zprávě nepodílela, uvedla, že dokument „odhaluje bolest, kterou Evropané již nyní zažívají v důsledku extrémního počasí“. Varovala, že při současném tempu míříme ke globálnímu oteplení o 3 °C do roku 2100, což by znamenalo ještě ničivější důsledky.

Zpráva také zaznamenala výrazný kontrast mezi západní a východní částí kontinentu. Západ Evropy byl vlhký a zatažený, zatímco východ sužovala sucha a nadprůměrné teploty. Významné řeky jako Temže ve Velké Británii a Loira ve Francii dosáhly během několika měsíců rekordních průtoků za posledních 33 let.

Glaciologická měření přinesla další znepokojivá data – ledovce ve všech evropských regionech zaznamenaly čistý úbytek hmoty, přičemž ty ve Skandinávii a na Špicberkách utrpěly největší ztráty v historii měření. Teploty nad polárním kruhem byly rovněž nezvykle vysoké a ve Středozemním moři byla naměřena nejvyšší teplota povrchových vod.

Froila Palmeiro z Euro-středomořského centra pro změny klimatu upozornila, že tyto extrémy nejen ničí místní ekosystémy, ale zároveň ovlivňují meteorologické vzorce napříč celou Evropou.

Přestože Evropa se otepluje dvakrát rychleji než světový průměr, zároveň snižuje emise skleníkových plynů rychleji než jiné velké ekonomiky. EU plánuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 a letos má představit i cíl 90% snížení emisí do roku 2040.

Podle klimatického aktivisty Thomase Gelina z Greenpeace EU zpráva jasně ukazuje, že političtí lídři stále selhávají v úsilí zastavit expanzi fosilního průmyslu. „Jediné části Evropy, které nejsou doslova uvařené, jsou spláchnuty povodněmi,“ řekl. „EU musí okamžitě aktualizovat své klimatické cíle a jako první krok zastavit nové fosilní projekty.“ 

Související

Více souvisejících

Počasí Povodně

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Nic v ruce nemáte, přijdete o celou Ukrajinu, vzkázal Zelenskému Trump

Prezident Spojených států Donald Trump se ostře vymezil vůči ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému. Podle něj svými výroky o Krymu pouze prodlužuje válku, která už si vyžádala nespočet obětí. Trump v příspěvku na sociální síti Truth Social uvedl, že Ukrajina nemá žádnou vyjednávací sílu a Zelenskyj by měl přestat brzdit cestu k mírové dohodě, která je podle jeho slov „na dosah“.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Dálnice D11

Dálnice D11 se o víkendu u Prahy uzavře. Bude se bourat

Silničáři si na poslední dubnový víkend připravili úplnou uzavírku dálnice D11, která vede mezi Prahou a Hradcem Králové. Dálnice se uzavře na výjezdu, respektive příjezdu do hlavního města. Na místě budou probíhat demoliční práce.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Armáda České Republiky

Fyzická zdatnost netřeba, ale alergie vadí? Armáda mění pravidla přijetí, většina zájemců ale stále nemá šanci

Armáda České republiky mění způsob, jakým přijímá nové vojáky. Náborový proces prochází zjednodušením – od administrativy přes zdravotní požadavky až po fyzické testy. Sítem nakonec projde zhruba třetina zájemců o službu v ozbrojených silách. Generální štáb přiznává, že normy byly upraveny s ohledem na zhoršující se zdravotní stav populace – a testy už neověřují výkonnost, ale potenciál.

před 5 hodinami

Dříve barevné a plné života. Dnes jsou korály bílé a mrtvé

Svět v tichosti zažívá nejhorší globální událost v dějinách. Sledujeme destrukci Země v přímém přenosu, varují vědci

Světové korálové útesy čelí největší ekologické krizi ve své historii. Od ledna 2023 došlo k jejich bezprecedentnímu masovému vybělení, které dopadlo na více než 80 % všech útesů na Zemi. Podle vědců se planeta dostala do „neprobádaných vod“, co se týče škod způsobených rostoucími teplotami oceánů. Podle webu The Guardian jde o nejhorší globální událost v dějinách.

před 6 hodinami

Pete Hegseth a Donald Trump

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů

Rozrůstající se aféra kolem amerického ministra obrany Peta Hegsetha rozvířila vody nejen ve Washingtonu, ale i mezi spojenci Spojených států. Opakované úniky utajovaných informací prostřednictvím aplikace Signal, kterou Hegseth používal ke komunikaci s rodinou a blízkými spolupracovníky, z něj podle odborníků dělají snadný cíl pro cizí zpravodajské služby. Současně však odhalují nebezpečně lehkovážný přístup amerického vedení k otázkám národní bezpečnosti.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Marco Rubio

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil

Očekávané ministerské jednání o míru na Ukrajině, které se mělo konat ve středu v Londýně, bylo na poslední chvíli výrazně degradováno. Poté, co americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se schůzky nezúčastní, se rozhovory přesouvají na nižší diplomatickou úroveň. Změna formátu přišla v době, kdy se objevují spekulace o možné změně ruského postoje k válce, uvedl server The Guardian.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Dominik Hašek

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

před 11 hodinami

Írán, ilustrační foto

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

před 13 hodinami

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 14 hodinami

včera

včera

včera

Vážná nehoda v Holohlavech. Několik zraněných skončilo v hradecké nemocnici

V Holohlavech u Hradce Králové se v úterý ráno stala vážná dopravní nehoda. Tři lidé utrpěli zranění a skončili v královéhradecké fakultní nemocnici. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy