Roztržka pokračuje. Ruská ambasáda zkritizovala pomník vlasovcům v Řeporyjích

Odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze 6 a vybudování památníku vojákům Ruské osvobozenecké armády, takzvaným vlasovcům, v pražskýchh Řeporyjích jsou ústupkem těm, kdo se snaží o revizi výsledků druhé světové války.

"Budování jakýchkoliv pomníků je samozřejmě vnitřní záležitostí státu, jehož občané si vybírají své hrdiny sami. O tom, na čí straně jsou sympatie některých politických sil v současné České republice, názorně svědčí odstranění pomníku osvoboditele Prahy a jejího čestného občana maršála I. S. Koněva a instalace pamětní desky kompliců válečných zločinců (jednotky vlasovců byly součástí SS) v předvečer 75. výročí osvobození Československa od nacismu. Je to jasný ústupek těm, kdo se snaží o revizi výsledků druhé světové války a ignoruje Chartu OSN a jiné mezinárodně právní a morální imperativy," uvedla ambasáda.

VERITAS OMNIA VINCIT pic.twitter.com/SLhJniopq1

— Pavel Novotný (@PavelNovotnak) April 30, 2020

Pamětní desku připomínající podíl vlasovců na osvobození Prahy nechalo minulý týden v Řeporyjích instalovat vedení této městské části v čele se starostou Pavlem Novotným (ODS). Na pamětní desce je vyryt citát z knihy Souostroví gulag Alexandra Solženicyna "Zdali všichni Češi pak pochopili, kteří Rusové zachránili jejich město?" Další krátký text pak připomíná Pražské povstání a 300 vlasovců, kteří při něm padli.

Takzvaní vlasovci byli občané Sovětského svazu, kteří se v německém zajetí nechali naverbovat do Ruské osvobozenecké armády. S Němci pak od začátku roku 1945 bojovali proti Sovětům. Velitel jedné z divizí vlasovců Sergej Buňačenko vydal 6. května 1945 v Řeporyjích rozkaz, po kterém vlasovci přišli na pomoc protinacistickému Pražskému povstání. Rusko podíl vlasovců na osvobození české metropole neuznává.

Koněv velel jednotkám Rudé armády, které mimo jiné osvobodily koncentrační tábor v Osvětimi a v závěru války dorazily do Prahy a pomohly ji osvobodit od nacistů. Podílel se ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956. Jeho sochu z roku 1980, která byla častým terčem vandalů, nechalo v dubnu odstranit z náměstí Interbrigády vedení Prahy 6. Městská část vedená starostou Ondřejem Kolářem (TOP 09) chce Koněvovu sochu nahradit památníkem osvobození Prahy. Sochu zapůjčí do připravovaného Muzea paměti 20. století.

Novotný, Kolář a pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) jsou pod policejní ochranou. Týdeník Respekt minulý týden uvedl, že ji dostali v souvislosti s tím, že do Prahy dorazil s diplomatickým pasem pracovník ruských tajných služeb vybavený jedem ricin. Moskva tvrzení o agentovi s jedem označila za novinářskou kachnu.

Související

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany Rozhovor

Politici se nás proti Rusům nezastali, nepřišel žádný protest, říká pro EZ starosta Novotný

ROZHOVOR - Nepůsobí vůbec ustrašeně. Naopak, mluví bojovně, často zvýší hlas a ničeho nelituje. Starosta pražských Řeporyjích Pavel Novotný je svůj i pod policejní ochranou, kterou dostal kvůli postavení pomníku vlasovcům. Antistalinistická armáda, která se zapojila do květnového Pražského povstání, když předtím bojovala po boku nacistů, budí dodnes kontroverze. „Ale bez její pomoci by se metropole utopila v krvi. Proto si vojáci památník v Řeporyjích zaslouží. A za tím si stojím, i když Rusové na mě vyvíjeli obrovský tlak a chodily mně výhružné anonymy. Neustoupil jsem ani o píď,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Pavel Novotný, který měl být také údajně v hledáčku ruského agenta, jenž nedávno přiletěl do Prahy a u sebe měl mít prý jed ricin.

Více souvisejících

Andrej Vlasov (Vlasovci) Velvyslanectví Rusko Pavel Novotný Praha maršál Koněv Osvobození

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy