Senát vyzval k odložení volby nových členů Rady ČT

Senát vybídl k udržení nezávislosti České televize v souladu s programovým prohlášením vlády. Sněmovna by v souvislosti s tím podle horní komory měla odložit volbu čtyř nových členů Rady ČT, která je plánována na polovinu dubna. Nejprve je třeba ověřit legitimitu a dodržování zákonných závazků organizací, které navrhly kandidáty na nové členy. Senátoři o tom dnes rozhodli na popud své mediální komise.

Česká televize, ilustrační foto
doporučujeme

Senát připomenul část programového prohlášení vlády, v němž se kabinet zavázal zachovat dosavadní postavení veřejnoprávních médií a podporovat jejich nezávislost. Vyzval v této souvislosti, aby "odložila volbu členů Rady České televize do vyjasnění pochybností o splnění zákonných podmínek navrhujících organizací.

Sedm z 12 organizací, jejichž nominanty sněmovní mediální výbor zařadil do užšího výběru, podle senátora Davida Smoljaka (STAN) nepředložilo informace o svém hospodaření. Senátor také vyjádřil pochybnosti o tom, zda tyto organizace reprezentují významné společenské a kulturní trendy, jak zákon o České televizi ukládá.

Senátor Michael Canov (SLK) namítl, že organizacím za nedostatky v hospodaření hrozí pokuta až 100.000 korun, neztratily ale právo nominovat své adepty. "Navrhnout může vlastně kdokoli kohokoli," poznamenal.

O odklad volby nových členů rady už v neděli požádala ve společném prohlášení koalice Spolu, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09. "Někteří uchazeči o funkci člena Rady České televize představují riziko další destabilizace rady a hrozí útok na samotnou podstatu veřejnoprávního média, což je nezávislé a objektivní vysílání," uvedla senátorka ODS Miroslava Němcová. Chystanou volbu pokládá koalice za výsledek snahy ANO, ČSSD, SPD či KSČM změnit podobu vysílání České televize.

V užším výběru jsou mimo jiné hudebník Pavel Černocký, kterého Federace židovských obcí obvinila z hlásání antisemitismu, publicista Jefim Fištejn, prezident organizace proti odzbrojování Liga Libe Pavel Černý nebo předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes. Šanci usednout v televizní radě mají také někdejší vedoucí pracovníci České televize Karel Novák a Radek Žádník či bývalá členka Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Milada Richterová. O znovuzvolení se ucházejí Jaroslav Dědič a Jaroslav Maxmilián Kašparů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Setrvání Zaorálka na ministerstvu lidé z kultury převážně vítají

13.04.2021 14:57 Aktualizováno Zástupci profesních organizací z mnoha oblastí kultury, kteří se v minulých dnech postavili proti…

Opozice chce ve Sněmovně slyšet o vládní protikoronavirové strategii

13.04.2021 14:54 Aktualizováno Opoziční politici upozorňují na zmatek ve vládní komunikaci o protikoronavirových opatřeních.…

Vláda bude jednat o prodloužení Antiviru, návrh kurzarbeitu je přitom hotov

13.04.2021 14:52 Vláda by měla o pokračování programu Antivirus jednat příští pondělí. ČTK to sdělilo ministerstvo…

Jednání o konci tolerance vlády ze strany KSČM se má uskutečnit dnes

13.04.2021 14:30 Aktualizováno Komunisté chtějí jednat s lídry hnutí ANO o toleranční smlouvě, na jejímž základě podporují…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama