Sněmovna zatím ombudsmana nezvolila, postoupili Křeček a Schorm

Sněmovna dnes v prvním kole tajné volby nového ombudsmana nevybrala. Do druhého kola postoupili bývalý zástupce ombudsmana Stanislav Křeček a právník Vít Alexander Schorm. Poslancům to odpoledne oznámil předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník. Druhé kolo se uskuteční dnes v podvečer.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
doporučujeme

Někdejší poslanec ČSSD Křeček, kterého navrhl prezident Miloš Zeman, získal v prvním kole 66 hlasů. Vládní zmocněnec u Evropského soudu pro lidská práva Schorm obdržel 47 hlasů, advokáta Jana Matyse volilo 20 poslanců. Oba tyto právníky nominoval Senát. Ke zvolení bylo třeba 90 hlasů vzhledem k tomu, že prvního kola volby se zúčastnilo 179 poslanců.

Matys měl podle vyjádření představitelů senátorských frakcí získat hlasy z ODS, Schormovi vyjádřili předem podporu zástupci Pirátů či TOP 09. Ve druhém kole by mohl získat hlasy i z dalších opozičních frakcí. Poslanci nejpočetnějšího klubu ANO se podle jejich předsedy Jaroslava Faltýnka mohli rozhodnout podle vlastního uvážení.

ODS se před druhým kolem volby rozhodla podpořit Schorma. ČTK to řekl mluvčí strany Václav Smolka. Podle kuloárových informací ale zřejmě poslanci nástupce Anny Šabatové nezvolí.

Zeman původně na funkci navrhoval poslankyni ANO a vládní zmocněnkyni pro lidská práva Helenu Válkovou. Ta se ale nominace vzdala poté, co vyšlo najevo, že za předlistopadového režimu spolupracovala na jednom z odborných článků s někdejším komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Ten se podílel na politických procesech s Miladou Horákovou nebo Rudolfem Slánským.

Případné zvolení Křečka jako nástupce končící ombudsmanky Anny Šabatové vyvolalo odmítavou reakci spolku Milion chvilek. Křeček podle nich v době normalizace chválil socialistickou revoluci a socialistické volby. V případě Křečkova zvolení je spolek připraven uspořádat demonstraci. Poslanci Václav Klaus (Trikolóra) a Pavel Plzák (ANO) nebo Jaroslav Foldyna to před volbou označovali za nepřiměřený nátlak na poslance.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalousek navrhuje nové oslovení pro Babiše. Chce, aby mu tak říkala celá…

24.02.2020 22:33 Aktualizováno Snad každý Čech, který sleduje politiku, dobře ví, že Miroslav Kalousek a Andrej Babiš se opravdu…

Babiš: Vláda bude chtít zásah policie na MPSV vysvětlit

24.02.2020 16:56 IT zakázky na ministerstvu práce a sociálních věci byly klíčový úkol ministryně práce a sociálních…

Vláda se Zemanem řešila rozpočet, koronavirus nebo dotace

24.02.2020 16:51 Vláda na pracovním obědě s prezidentem Milošem Zemanem řešila dopad koronaviru na ekonomiku, dotace…

Novým ředitelem Památníku Lidice je historik Stehlík. Prozradil, co bude…

24.02.2020 16:47 Novým ředitelem Památníku Lidice je ode dneška vojenský historik Eduard Stehlík. Novinářům to řekl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama