Tři političky se postavily proti zákazu dávat děti do kojeneckých ústavů

Senátorka a dvě poslankyně se dnes postavily proti poslaneckým návrhům, které se týkají přeměny takzvaných kojeneckých ústavů a zákazu posílat do nich malé děti. Podle trojice političek by tyto změny zničily fungující český systém péče a dopadly na ohrožené děti. Na tiskové konferenci to řekly poslankyně Hana Aulická Jírovcová (KSČM), Ivana Nevludová a senátorka Jitka Chalánková.

Poslankyně a poslanci Pirátů, ANO, STAN, TOP 09 a lidovců v čele s Olgou Richterovou (Piráti) navrhují uzákonit zákaz posílat malé děti do ústavů, starat by se o neměly náhradní rodiny. Děti pod dva roky by se mohly do zařízení dostat nejvýš do konce příštího roku, děti pod čtyři roky pak nejvýš do konce roku 2023. Menší rodinná zařízení by fungovala dál jen pro děti s vážným postižením či sourozence, pokud by pro ně nebylo možné pěstouny najít. Návrh poslance ANO Aleše Juchelky a dalších pak počítá s přeměnou kojeneckých ústavů na centra komplexní péče pro děti ve vážném zdravotním stavu a jejich rodiny.

"Není možné likvidovat systém, který funguje. Je dobré napravit drobné chyby a vylepšovat," uvedla Chalánková. Podle Aulické je tlak na omezení kojeneckých ústavů populistický, podle Nevludové návrhy diskreditují kvalitní péči a o postižené děti či skupiny sourozenců by se neměl kdo postarat. Političky už dřív zmiňovaly nedostatek pěstounů či to, že děti potřebují odbornou péči.

Podle poslankyň a senátorky jsou slyšet argumenty neziskových organizací a expertů, kteří podporují rušení ústavů. Hlas odborníků z druhé strany jim v debatě chybí. Na svou tiskovou konferenci si pozvaly šéfku jednoho z dětských center, pracovnici odboru ochrany dětí (OSPOD) či podnikatele, který podporuje dětské domovy.

Kojenecké ústavy jsou zdravotnická zařízení. V minulých letech se proměnily v domovy pro děti do tří let a dětská centra. Podle posledních zveřejněných statistik v Česku předloni fungovalo 27 zařízení. Ta přijala 1552 dětí, třetinu z nich ze sociálních důvodů.

Česko dlouhodobě sklízí kritiku domácích organizací i mezinárodních institucí za vysoký počet dětí v ústavech. Podle Asociace Dítě a rodina je ČR jednou z posledních zemí Evropy, kde je možné malé děti do zařízení posílat. Slovensko zakázalo dávat do ústavů děti do šesti let, Polsko do deseti let a Británie do 12 let, uvedla už dřív asociace. V ČR se neměly podle devět let staré vládní strategie děti do tří let do ústavů umisťovat od roku 2014, děti do sedmi let od roku 2016. Vlády od té doby ale změnu zákona neschválily a neprosadily. Podle řady expertů pobyt v ústavu nepříznivě ovlivňuje vývoj a další život dětí. Před víc než půl stoletím to prokázaly výzkumy profesora Zdeňka Matějčka.

Poslanecké návrhy jsou součástí vládní novely o ochraně dětí. Sněmovní sociální výbor dnes doporučil, aby se norma vrátila ze závěrečného schvalování do projednávání do takzvaného druhého čtení.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Co bude s Pásmem Gazy dál? Hamás dohodu odsouhlasil, teď záleží na Izraeli

Palestinská militantní skupina Hamás oznámila, že její delegace, účastnící se jednání o příměří v Pásmu Gazy v Káhiře, odcestovala do Kataru. Hamás zdůraznil, že další vývoj záleží na Izraeli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy