Trump je nebezpečný, hodnotí dění v USA opozice. Petříček odsoudil násilnosti

Dnešní násilnosti ve washingtonském Kapitolu nejsou dobrým příkladem pro země usilující o demokracii, uvedl na twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Ukazuje se, kam vedou snahy o polarizaci společnosti, míní ministr vnitra a šéf sociálních demokratů Jan Hamáček.

Předsedové opozičních stran na tiskové konferenci.
doporučujeme

Podle zástupců sněmovní opozice je dění v USA výsledkem rozdělování společnosti a rezignace na čest a slušnost. Končící prezident Donald Trump je ohrožením principů americké ústavy a demokracie, míní někteří z nich.

Američtí zákonodárci dnes projednávali potvrzení výsledku prezidentských voleb, v nichž republikánský obhájce funkce Trump prohrál s kandidátem demokratů Joem Bidenem. Schůze obou komor Kongresu musela být přerušena poté, co do budovy vnikli Trumpovi příznivci. Několik lidí bylo zraněno, jedna žena postřelena. Biden situaci v Kapitolu odsoudil jako bezprecedentní útok na demokracii, Trump nakonec vyzval protestující, aby šli domů. Ve Washingtonu byl vyhlášen zákaz vycházení.

Emoce, které provázejí prezidentské volby v USA, dávaly tušit, že dnešní zasedání se neuskuteční jen tak, uvedl Petříček. "Rabování a násilnosti v americkém Senátu nejsou dobrým příkladem pro země, kde demokracie tvrdě bojuje o své místo na slunci," napsal.

Podle Hamáčka jsou scény z Kapitolu šokující. "Ukazují, kam až vede politika eskalace napětí ve společnosti, snaha o polarizaci a naprostá neochota přijmout výsledek demokratických voleb," uvedl na twitteru. Vyslovil naději, že bezpečnostním jednotkám se velmi rychle podaří obnovit pořádek.

"Děsivé (ne)odcházení" prezidenta Trumpa, které poškozuje republikány a hlavně ohrožuje základní principy americké ústavy, popsal situaci na twitteru předseda ODS Petr Fiala. "Moje sympatie jsou s těmi republikány, kteří navzdory velkému tlaku hájí ústavu, demokracii, právo a rozhodnutí voličů, i když se jim politicky nelíbí," doplnil.

Jako hrozbu vidí Trumpa také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Na stejné sociální síti uvedla, že před ním varovala mimo jiné bývalá ministryně zahraničí Madeleine Albrightová v knize Fašismus. "Často to bylo bagatelizováno - přece se nic tak strašného neděje. Současné obrázky z Kongresu ale jasně ukazují, jak moc je (Trump) pro demokracii nebezpečný," napsala Pekarová Adamová.

Podle předsedy STAN Víta Rakušana je situace ve Washingtonu ukázkou toho, kam až se může dojít při rozdělování společnosti. "Nezbývá než držet palce, ať to neskončí oběťmi na životech," podotkl. Lidovecký poslanec Marek Výborný označil situaci za memento pro ČR. "Rozdmýchávat vášně, neumět přijmout prohru, rezignovat na čest a slušnost ... to není cesta," napsal s poukazem na červenou čepici, ve které se po Trumpově vzoru prezentuje premiér Andrej Babiš (ANO).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Respirátory povinné nebudou. Vláda ale bude jednat s obchody

25.01.2021 22:01 Aktualizováno Vicepremiéři Karel Havlíček a Alena Schillerová (oba za ANO) budou v následujících dnech jednat s…

Tajný mejdan politiků: Paroubek, Hnilička a Benda slavili v luxusním hotelu

25.01.2021 22:01 Aktualizováno V teplickém hotelu Prince de Ligne patřícím místnímu podnikateli a někdejšímu politikovi Petru…

Za chaos s vakcínami může premiér Babiš. Vypracovaná studie hovoří jasně,…

25.01.2021 22:01 Aktualizováno Lidovci jsou přesvědčeni, že premiér Andrej Babiš nemluví pravdu, když svádí vinu za pomalou…

Blatný: Česko neuvažuje o nákupu vakcíny mimo smlouvy EU

25.01.2021 20:41 Česko podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) neuvažuje o nákupu vakcíny proti novému…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama