Petříček by k jednání o Turówu přizval Evropskou komisi

Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) považuje za zarážející, že k jednání o problematice polského hnědouhelného dolu Turów dosud nebyla pozvána Evropská komise. Zároveň podle něj měly být směrem k Polsku učiněny otevřenější a veřejné výzvy požadující respektování evropského práva a rozhodnutí evropských soudů.

Uvedl to v blogu na serveru Aktuálně.cz. Podle Česka důl mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích.

Spor o Turów se v posledních dnech vyostřil. Soudní dvůr EU v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 milionu korun) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole Turów. Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki poté obvinil Česko, že se v řešení sporu chová "absolutně bez dobré vůle". Zrušil kvůli tomu i plánovanou čtvrteční cestu na demografický summit v Budapešti, kterého se ve čtvrtek zúčastnil také český premiér Andrej Babiš (ANO). O věci aktuálně opět jednají expertní týmy v Praze.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst.

"Je poněkud zarážející, že od vynesení rozsudku ESD v květnu letošního roku není evropský rozměr případu ze strany českých představitelů více podporován. Není jasné, proč k jednacímu stolu nebyla pozvána Evropská komise, nebo proč nebyly směrem k našim sousedům učiněny otevřenější a veřejné výzvy požadující respektování evropského práva a rozhodnutí evropských soudů ze strany (polských) vládních představitelů," uvedl Petříček, který českou diplomacii vedl od roku 2018 do letošního dubna.

Podle bývalého ministra nejsou známy důvody takového rozhodnutí českých politiků. Uvažuje, zda to může být tím, že sdílejí polské názory na respektování společných evropských pravidel a považují spor spíše za bilaterální, nebo například nechtějí přiznat kredit justičnímu systému EU.

Rozhodnutí Polska nezastavit těžbu ani po uložení pokuty podle Petříčka ukazuje, že by se mělo zanalyzovat, zda v justičním systému EU nejsou nebezpečné trhliny. "Zároveň vyvstává otázka, co v takových případech mohou dělat evropské instituce a jak přimět strany sporu, aby akceptovaly vynesená soudní rozhodnutí a respektovaly právo. Pokud tak evropské instituce neučiní, může to být vnímáno jako jejich slabost," napsal.

Do budoucna by to podle něj mohlo vést k tomu, že by někteří aktéři nadále porušovali evropské právo, protože to ve srovnání s náklady na jeho dodržování téměř nic nestojí.

Petříček, podobně jako premiér Andrej Babiš (ANO), uvedl, že zapojit do věci Evropský soudní dvůr nebylo původním záměrem Česka. Dohody na základě bilaterálních jednání ale podle bývalého ministra nebylo možné dosáhnout.

Související

ČSSD

ČSSD čeká v lednu sjezd. Bude se hledat náhrada za exministra Petříčka

ČSSD bude v lednu na sjezdu hlasovat o nových stanovách a volit místopředsedu, řekla dnes ČTK mluvčí sociální demokracie Jitka Pavlíková. Nejužší vedení ČSSD totiž na konci října opustil místopředseda a bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček. Sjezd se nakonec místo původně zvažovaného Hradce Králové uskuteční v sobotu 7. ledna v Brně a mezi důležité body bude patřit i potvrzení mandátů členů a náhradníků ústřední kontrolní komise.
Tomáš Petříček

Západ neprohrál. Afghánistánu vládli nekompetentní politici, armáda se vzdala bez boje, říkají exministři zahraničí

Bývalí ministři zahraničních věcí Alexandr Vondra (ODS) a Tomáš Petříček (ČSSD) hodnotí stažení amerických vojsk i jejich spojenců z Afghánistánu jako chybný, unáhlený krok. Oba rovněž konstatují, jak moc je překvapilo, že vládní jednotky v zemi nekladly Tálibánu žádný odpor a islamistické hnutí bez boje stát ovládlo. „Opět se potvrdilo, že zemi vládli naprosto nekompetentní politici,“ říká pro EuroZprávy.cz Vondra. „Vyklizení pozic bez boje je pro mě nemilým překvapením, zvláště když spojenci tamní armádu kvalitně vycvičili i vyzbrojili,“ míní pro portál Petříček.

Více souvisejících

Tomáš Petříček důl Turów evropská komise Polsko

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Aktualizováno před 31 minutami

před 1 hodinou

Ľudovít Ódor

Politická krize na Slovensku: Hrozí, že důvěru nezíská ani úřednická vláda. Ficův SMER získává na popularitě

Politická krize na Slovensku pokračuje. Úřednická vláda Ľudovíta Ódora podle posledních informací zřejmě nezíská důvěru. Volby se ale mají konat v září. Na popularitě získávají opoziční strany v čele s bývalými premiéry Robertem Ficem a Petrem Pellegrinim. Slovensko zaznamenává nestabilní politickou situaci už od loňského prosince, kdy podal demisi své vlády Eduard Heger.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Varšava

EU versus Polsko: Problém s mocným zákonem o potírání ruského vlivu míří k soudu

Evropská komise učiní první krok v soudním řízení proti Polsku kvůli jeho zákonu o nepatřičném ruském vlivu, který by podle kritiků mohl vést k zákazu výkonu veřejných funkcí opozičních politiků, oznámila dnes agentura Reuters. Formální výzva bude odeslána ve čtvrtek s tím, že Varšavě tím dnem začne běžet dvouměsíční lhůta pro zjednání nápravy. Ještě nedávno byla Polsku vyměřována sankce jednoho milionu eur denně. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Česká národní banka

Pravidla pro hypotéky zmírňují. Pořídit si nemovitost ale pořád nebude jednoduché

Všechno zlé je k něčemu dobré, říká se rádo v tuzemských končinách. Když se v Česku rozjela inflace k hodnotám, které, vsadím se, nezažila stávající většina obyvatel země, jedno „dobro“ z onoho přísloví na úvod, se objevilo. A totiž, že se zastavil prudký růst cen nemovitostí. A nyní přichází (možná) další „dobro“. Domácí finanční regulátor ‒ Česká národní banka (ČNB) oznámila, že od července zmírní podmínky pro poskytování hypoték. Její Bankovní rada totiž rozhodla, že už nebude nutné u žadatelů uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI).  

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Kosovo

Kosovo si klade podmínky ke konání nových voleb. Ty nedávné způsobily krvavé nepokoje

Kosovo je otevřeno možnosti nových voleb. Podle kosovské ministryně zahraničí Doniky Gervalla-Schwarzové je ale potřeba pro otevření voleb podniknout určité kroky, citovala agentura Reuters. NATO kvůli nepokojům muselo posílit svou vojenskou přítomnost, do Kosova zamířilo 700 nových vojáků zejména z Turecka. Doplní kontingent o čtyřech tisících mužích. 

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Patrik Tušl

Soud s Tušlem byl odročen. Na místo se dostavila „smetánka“ dezinformační scény v čele s Peterkovou a Zítkem

Patrik Tušl čelí další obžalobě, tentokrát z nebezpečného pronásledování, je stíhán také kvůli výtržnictví. „Pokračuje soud v případu Patrika Tušla, který je obžalovaný kvůli obtěžování šéfa České lékařské komory Kubka. K soudu dorazili i jeho příznivci,“ informoval server iRozhlas.cz prostřednictvím twitteru. Podle fotografií ze soudní síně Obvodního soudu pro Prahu 8 se spolu s veřejností a ostatními podporovateli na místo dostavila Jana Peterková, odsouzená minulý týden.

před 6 hodinami

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023)

Katastrofální dopady zničené přehrady Ukrajinu změní navždy. Pole se změní v poušť, černomořská fauna vymře

Zničení přehrady a vodní elektrárny na Ukrajině bude zřejmě mít katastrofální důsledky pro tamní ekosystém. Podle úřadů může zničení elektrárny vysušit bohatou zemědělskou oblast jižní části Ukrajiny, vyplavit znečišťující látky do vodních toků a převrátit ekosystémy, které se vyvinuly kolem masivní nádrže. Podle expertů potrvá roky, než se ukáže, jak rozsáhlý bude dopad těchto změn. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajinci hlásí postup u Bachmutu. Rusové ústup popírají, wagnerovci už se stáhli

Zástupci ukrajinských ozbrojených sil i analytici z amerického ISW informují o postupu u Bachmutu. Okupanti však popírají, že by jejich jednotky opustily jednu z obcí v okolí někdejšího sedmdesátitisícového města, kde se bojuje už mnoho měsíců. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy