V Karlovarském kraji vznikla koalice, hejtmanem má být Kulhánek

V Karlovarském kraji se zastupitelé po dvou měsících dohodli na podobě krajské koalice. Budou v ní STAN, Piráti, ODS a KDU-ČSL, Místní, VOK i SNK1. Mimo zůstane hnutí ANO, jež krajské volby vyhrálo, a SPD. Na uzavření koalice se dnes dohodl blok 21 zastupitelů ze STAN, Pirátů, Místních, SNK1 a VOK s ODS a KDU-ČSL.

Petr Kulhánek

Nové vedení kraje by mělo v pondělí zvolit pokračující ustavující zastupitelstvo. Jediným kandidátem na hejtmana je lídr kandidátky STAN Petr Kulhánek.

Ačkoli obě uskupení už několik týdnů jednala a shodla se na programových prioritách i koaliční smlouvě, poslední překážkou byly požadavky koalice ODS a KDU-ČSL na početní zastoupení v radě. Nakonec tento týden regionální sněm ODS schválil jeden ze dvou návrhů bloku 21 na prvního náměstka, jednoho radního a jednoho uvolněného zastupitele. Dnes konečnou dohodu obě uskupení potvrdila.

"Shodli jsme se ve všech bodech, nenastal žádný zádrhel. Proto jsme finalizovali koaliční smlouvu a rádi bychom ji v pátek podepsali s tím, že jsme se shodli na všech věcech, které jsou potřeba k pondělnímu zastupitelstvu. To je zejména obsazení výborů," řekl dnes novinářům kandidát na hejtmana Kulhánek.

Ačkoli blok ODS a KDU-ČSL disponoval ještě hlasem jedné zastupitelky zvolené za SNK1, Jitky Pokorné, výsledná koalice bude bez jejího podpisu. Zůstane ale členem klubu K5 (spolu se zastupiteli ODS a KDU-ČSL).

Výsledná koalice bude mít v zastupitelstvu 25 z 45 hlasů. Složená bude ale z šesti volebních subjektů, přičemž některé z nich se skládají ze dvou i více stran a hnutí. Roztříštěnost úspěšných volebních stran byla jednou z překážek uzavření většinové koalice.

Hned po volbách se pokusilo sestavit koalici vítězné ANO, a to na půdorysu dosavadní krajské koalice s ODS, Piráty, Místními a nově kandidujícím sdružením SNK1 - Starostové našeho kraje. Jenže sestavení koalice hnutí ANO nevyšlo.

Paralelně vznikl blok 21 zastupitelů ze STAN, Pirátů, Místních, části SNK1 a části VOK (Volby pro kraj). Pro sestavení koalice tak byly v podstatě dvě možnosti, a to vznik dnes potvrzené koalice, nebo koalice sestavená z ANO, ODS a KDU-ČSL s podporou SPD.

Termín schůze Senátu k převodu pravomocí prezidenta má být určen 9.…

26.10.2021 10:34 Termín případné schůze Senátu k převodu prezidentských pravomocí kvůli zdravotnímu stavu Miloše…

Nová Sněmovna se poprvé sejde v pondělí ve 14 hodin

26.10.2021 09:54 Ustavující schůze nové Sněmovny začne v pondělí 8. listopadu ve 14:00. Návrh jejího programu čítá…

Státní vyznamenání chce Zeman osobně předat v lednu

25.10.2021 20:12 Aktualizováno Ceremoniál k předávání státních vyznamenání se uskuteční 1. ledna místo obvyklého 28. října. V…

Hamáček oznámil rezignaci, do čela ČSSD chce Maláčová

25.10.2021 19:44 Aktualizováno Dosluhující vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček oznámil na dnešním jednání předsednictva ČSSD…

Kontrola bezinfekčnosti v restauracích je i jinde bez další podpory, řekl…

25.10.2021 19:24 Kompenzace pro restaurace byly podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) velké,…

Vláda prodloužila do konce roku firmám Antivirus pro lidi v karanténě

25.10.2021 19:06 Aktualizováno Vláda dnes prodloužila do konce roku firmám příspěvek Antivirus A. Jde o náhrady pro lidi v…

Moře u Nizozemska se může do roku 2100 zvednout až o dva metry

25.10.2021 18:55 Hladina moře u Nizozemska se může do roku 2100 zvednout až o dva metry, což je víc, než se dosud…

Senát rozhodne o platech ústavních činitelů a klouzavém mandátu

25.10.2021 17:54 Senát rozhodne o návrhu zmrazit platy ústavních činitelů. Podle senátních výborů, které se…

O minimální mzdě se bude podle Schillerové rozhodovat na dalším jednání

25.10.2021 17:51 Končící vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden. Ministryně financí Alena Schillerová …

Ministryně Maláčová oznámila kandidaturu na předsedkyni ČSSD

25.10.2021 17:20 Končící ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová oznámila na dnešním zasedání předsednictva…

Související:

Právě se děje

reklama