V Karlovarském kraji vznikla koalice, hejtmanem má být Kulhánek

V Karlovarském kraji se zastupitelé po dvou měsících dohodli na podobě krajské koalice. Budou v ní STAN, Piráti, ODS a KDU-ČSL, Místní, VOK i SNK1. Mimo zůstane hnutí ANO, jež krajské volby vyhrálo, a SPD. Na uzavření koalice se dnes dohodl blok 21 zastupitelů ze STAN, Pirátů, Místních, SNK1 a VOK s ODS a KDU-ČSL.

Petr Kulhánek
doporučujeme

Nové vedení kraje by mělo v pondělí zvolit pokračující ustavující zastupitelstvo. Jediným kandidátem na hejtmana je lídr kandidátky STAN Petr Kulhánek.

Ačkoli obě uskupení už několik týdnů jednala a shodla se na programových prioritách i koaliční smlouvě, poslední překážkou byly požadavky koalice ODS a KDU-ČSL na početní zastoupení v radě. Nakonec tento týden regionální sněm ODS schválil jeden ze dvou návrhů bloku 21 na prvního náměstka, jednoho radního a jednoho uvolněného zastupitele. Dnes konečnou dohodu obě uskupení potvrdila.

"Shodli jsme se ve všech bodech, nenastal žádný zádrhel. Proto jsme finalizovali koaliční smlouvu a rádi bychom ji v pátek podepsali s tím, že jsme se shodli na všech věcech, které jsou potřeba k pondělnímu zastupitelstvu. To je zejména obsazení výborů," řekl dnes novinářům kandidát na hejtmana Kulhánek.

Ačkoli blok ODS a KDU-ČSL disponoval ještě hlasem jedné zastupitelky zvolené za SNK1, Jitky Pokorné, výsledná koalice bude bez jejího podpisu. Zůstane ale členem klubu K5 (spolu se zastupiteli ODS a KDU-ČSL).

Výsledná koalice bude mít v zastupitelstvu 25 z 45 hlasů. Složená bude ale z šesti volebních subjektů, přičemž některé z nich se skládají ze dvou i více stran a hnutí. Roztříštěnost úspěšných volebních stran byla jednou z překážek uzavření většinové koalice.

Hned po volbách se pokusilo sestavit koalici vítězné ANO, a to na půdorysu dosavadní krajské koalice s ODS, Piráty, Místními a nově kandidujícím sdružením SNK1 - Starostové našeho kraje. Jenže sestavení koalice hnutí ANO nevyšlo.

Paralelně vznikl blok 21 zastupitelů ze STAN, Pirátů, Místních, části SNK1 a části VOK (Volby pro kraj). Pro sestavení koalice tak byly v podstatě dvě možnosti, a to vznik dnes potvrzené koalice, nebo koalice sestavená z ANO, ODS a KDU-ČSL s podporou SPD.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Feri počastoval Volného za vystoupení bez roušky vulgaritou

21.01.2021 22:12 Aktualizováno Dnešní vystoupení nezařazeného poslance Lubomíra Volného (dříve SPD) ve Sněmovně, kde hovořil bez…

Nouzový stav bude do 14. února. Podle Blatného vláda požádá o další…

21.01.2021 20:27 Nouzový stav vyhlášený kvůli epidemii nového koronaviru bude moci vláda prodloužit o zhruba tři…

Volný zostudil Sněmovnu, říká Žáček. Neváhal jsem a do potyčky skočil,…

21.01.2021 19:50 Byl viditelně v šoku, čeho byl s kolegy ve Sněmovně svědkem. Místopředseda výboru pro bezpečnost…

Volný nerezignuje. Čeká ho disciplinární řízení, podle Vondráčka a…

21.01.2021 18:45 Aktualizováno Nezařazený poslanec Lubomír Volný nerezignuje po dnešní fyzické potyčce s dalšími zákonodárci na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama