Vazby zpřetrhány. Praha ukončila sesterskou smlouvu s Pekingem

Pražští zastupitelé dnes definitivně ukončili platnost sesterské smlouvy s čínským Pekingem. Na svém jednání vzali na vědomí ukončení smlouvy ze strany Číny a neúspěšnou iniciativu Prahy, aby byla ze smlouvy vyškrtnuta klauzule, že Praha uznává jednotnou Čínu.

Přidejte svůj názor 43 komentářů

Praha
doporučujeme

Dnešní rozhodnutí bylo v podstatě formální. Pražští radní totiž vypovězení smlouvy schválili 7. října a následně Peking smlouvu 9. října předčasně vypověděl. Smlouva byla schválena v roce 2016 za primátorky Adriany Krnáčové (ANO).

Současné vedení Prahy vyzvalo Peking k jednání o vyškrtnutí zmíněné části letos v lednu. Vyjednávání se vedlo korespondenčně. Čínská strana na opakované návrhy o vyjmutí článku tři reagovala odmítavě, na poslední urgenci pak vůbec, což vedlo vedení města k návrhu celou smlouvu vypovědět.

Postup města dnes kritizovali opoziční zastupitelé Ivan Pilný (ANO) a Patrik Nacher (ANO). "Vy jste něco vyprovokovali. Já po tom článku brečet nebudu, ale vyspělí politici se chovají diplomaticky," řekl Nacher. Podle něj mohlo město počkat, až skončí platnost smlouvy, a poté chtít pokračování bez zmíněné části. "Tomu bych rozuměl, ale to, co se rozpoutalo, bylo to nediplomatické," řekl Nacher. Pilný zase upozornil na možné ekonomické aspekty ukončení smlouvy.

S výtkami nesouhlasil primátor Zdeněk Hřib (Piráti). "Vyprovokovali jste to vy, ANO, protože to bylo za vaší politické reprezentace, která udělala chybu, že se nechala zatáhnout do zahraniční politiky. Tento článek nemá v partnerské smlouvě co dělat. Vy jste postupovali mimo zvyklosti a dali tam něco, co tam nepatří, abyste demonstrovali svou servilitu vůči nedemokratickému socialistickému státu," řekl Hřib.

Podle primátora je mylné se domnívat, že smlouvu bylo možné nechat doběhnout a pak případně změnit. Je v ní totiž uvedeno, že jedna ze stran musela udělat tzv. proaktivní krok, aby byla ukončena. "Vámi navrhovaný krok nešlo udělat," řekl Hřib Nacherovi.

Na jednání vystoupil také poslanec Jan Lipavský (Piráti). "Rozhodnutí je správné. Článek tři byl neférový a neměl tam co dělat. Snaha politizovat kulturní spolupráci je chybou. Čína se projevila jako partner, který vydírá," řekl.

Smlouvu schválila Praha v únoru 2016, kdy pro bylo 35 z 65 zastupitelů a prošla hlasy ANO, ČSSD, KSČM a části ODS. Její znění kritizovali zejména opoziční zastupitelé, ale též členové spoluvládnoucí Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN). Smlouva totiž obsahovala zmíněnou klauzuli, že Praha uznává jednotu Číny. Tehdejší vedení podpis obhajovalo i tím, že Peking článkem podmiňoval plánované zapůjčení pandy do pražské zoo.

Loading...
Vstupte do diskuze (43)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman a Babiš znají termín novoročního oběda v Lánech

13.11.2019 20:57 Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli…

Výroční summit NATO bude bez Babiše. Do Londýna pojede jen Zeman

13.11.2019 20:42 Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman.…

Zeman kondoloval Čaputové kvůli tragické nehodě autobusu

13.11.2019 18:01 Aktualizováno Český prezident Miloš Zeman poslal kondolenční dopis slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové kvůli…

Změna ústavy kvůli NKÚ? Politici se neshodnou

13.11.2019 17:18 Sněmovní a senátní ústavní komise se zatím příliš neposunuly k dohodě o změnách ústavy. Chystané…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama