Vláda by měla spustit programy pro přijímání cizinců, žádá Dlouhý

Čeští podnikatelé se po odeznění koronavirové krize bez pomoci pracovníků ze třetích zemí neobejdou, vláda by proto měla co nejrychleji umožnit opětovné spuštění programů pro přijímání pracovníků ze zahraničí pro klíčové obory ekonomiky.

Vláda ČR
doporučujeme

V dopise adresovaném ministrům průmyslu a obchodu, vnitra, zahraničních věcí a práce a sociálních věcí to napsal prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

I v nepříznivé ekonomické situaci kvůli koronaviru eviduje Hospodářská komora stálý zájem zaměstnavatelů o zahraniční pracovníky. Jen tři procenta oslovených firem zařazených komorou do Programu kvalifikovaný zaměstnanec propouštělo některé zaměstnance ze třetích zemí a sedm procent o takovém kroku uvažuje.

"ČR se řadí mezi vyspělé evropské ekonomiky, které se bez zahraniční pracovní síly neobejdou. Na tom koronavirová krize nic nezměnila. Apeluji proto na vládu, aby co nejrychleji opět spustila nábory zahraničních pracovníků a při dodržení zdravotnických opatření umožnila návrat těm zaměstnancům, kteří kvůli koronavirové situaci opustili Česko," uvedl Dlouhý.

České firmy jsou podle informací Hospodářské komory schopny při opětovném zařazení cizinců do výroby na vlastní náklady zajistit potřebná epidemiologická opatření a sledovat zdraví zaměstnanců. To mj. znamená pravidelný monitoring zdravotního stavu včetně měření teploty a testování na covid-19, zajištění ochranných pomůcek, zvýšená hygienická opatření v provozu, dodržování stanovených karanténních opatření, rozestupů apod.

Dvě třetiny respondentů komorového šetření hodlají po znovuotevření hranic žádat o další pracovníky přes Program kvalifikovaný zaměstnanec, a tedy počítají s další spoluprací. "Velká část firem zatím nicméně neví, jak se situace s otevřením hranic vyvine. Právě proto by měla vláda s podnikateli otevřeně komunikovat, aby věděli, kdy mohou se zahraniční pracovní silou reálně počítat a přizpůsobit svoji výrobu aktuální situaci. To je pro rozjezd ekonomiky stěžejní," podotkl Dlouhý.

Podle Hospodářské komory je klíčové, aby vláda stanovila také to, pro jaké obory ekonomiky bude vydávání pracovních víz znovu zavedeno a aby zohlednila zejména ta odvětví, která jsou na pracovní síle ze zahraničí nejvíce závislá.

"I přesto, že se u nás nepochybně zvýší nezaměstnanost a poptávka po zahraniční pracovní síle nemusí být tak vysoká, stále budou existovat obory, které se bez cizinců při svém fungování neobejdou. To se týká zejména stavebních, strojírenských nebo dopravních firem i oblasti osobní péče ve zdravotnictví, sociálních službách a v neposlední řadě potravinářství," uzavřel Dlouhý.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda projedná kurzarbeit v pátek, koalice našla shodu. Bude se řešit i…

23.09.2020 14:15 Aktualizováno Vláda bude v pátek znovu projednávat pravidla kurzarbeitu. Koaliční strany se dnes dohodly na jeho…

Mohlo by být až 6000 nakažených denně, varuje Hamáček. Krizový štáb řešil…

23.09.2020 13:55 Ústřední krizový štáb se dnes dohodl na posílení mobilních volebních komisí, aby mohly obsloužit až…

Hamáček: Česko odmítá jakékoli povinné přerozdělování migrantů v EU

23.09.2020 13:40 Česká republika odmítá jakékoli povinné přerozdělování migrantů mezi členskými zeměmi Evropské unie…

TOP 09 navrhuje nový zákon. Má stanovit pravidla odškodňování za opatření…

23.09.2020 12:47 TOP 09 navrhuje zákonem do budoucna upravit odškodňování podnikatelů postižených vládními…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama