Vláda projedná zvýšení pokuty za "bioklamání", má se zavést označení "biozebrou"

Na dva miliony korun chce stát zdvojnásobit maximální možnou pokutu za klamavé označování potravin jako z ekologického zemědělství. Balené biopotraviny určené na tuzemský trh budou muset být označené tzv. biozebrou.

Vláda ČR
doporučujeme

Tyto změny navrhuje ministerstvo zemědělství v novele zákona o ekologickém zemědělství, kterou v pondělí projedná vláda. Ekologičtí zemědělci produkující potraviny v režimu bio by mohli být kontrolováni státem jenom jednou za dva roky, místo jednou za rok. Biopotraviny by pak mohly mít certifikát na 26 měsíců místo současných maximálních 15 měsíců.

"Současná právní úprava předpokládá vydávání certifikátu na bioprodukci ze strany kontrolního subjektu nejdéle na 15 měsíců, a to v návaznosti na provádění každoročních kontrol dodržování pravidel ekologické produkce. Nové nařízení umožňuje, za splnění určitých podmínek, prodloužení doby mezi dvěma fyzickými kontrolami na 24 měsíců. Z tohoto důvodu se navrhuje prodloužení platnosti certifikátu z 15 na 26 měsíců," vysvětluje důvodová zpráva k novele.

Výše pokuty má podle ministerstva plnit preventivní funkci. V posledních dvou letech bylo podle důvodové zprávy k novele postihnuto vždy po pěti přestupcích a maximální pokuta činila 20.000 korun. Většinou šlo o prohřešky při prodeji potravin přes e-shopy. Současná výše pokuty je proti možným pokutám pro konvenční výrobce potravin nepřiměřená.

Balené biopotraviny certifikované v ČR a určené pro ČR budou povinně značené tzv. biozebrou. "U ostatních produktů je toto označování dobrovolné. Cílem této úpravy je, aby produkty, které budou označeny 'biozebrou', prošly naším kontrolním systémem, což by mělo vést k tomu, že toto označení zaručí bezreziduovost produktů a v konečném důsledku posílení důvěry spotřebitelů k takto označeným produktům," uzavřelo ministerstvo.

Česká spotřeba biopotravin předloni podle ministerstva meziročně stoupla o 33 procent, činila 4,43 miliardy korun. Šlo o největší nárůst za desetiletí, trh rostl už osm let. Roční spotřeba na obyvatele byla za 416 korun, o rok dříve šlo o 314 Kč. Podíl biopotravin na celkové spotřebě potravin a nápojů vzrostl na 1,58 procenta. Stále nedosahuje tří procent, která ve strategiích stanovilo ministerstvo. Celkový obrat biopotravin přesáhl sedm miliard korun, vývoz činil téměř 2,6 miliardy Kč. Loňské údaje stát zveřejní za rok.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Facebook hrozí zrušením stránek SPD, Okamurovo hnutí se chce bránit

14.07.2020 14:19 Facebook pohrozil zrušením stránek hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) i jeho předsedy Tomia…

Babišovi rostou staronoví soupeři. Opozice se může spojit do dvou bloků

14.07.2020 12:35 Ačkoliv se to zdá ještě daleko, opozice se už pomalu a jistě připravuje na parlamentní volby 2021,…

Vláda podpořila zákon usnadňující pohyb s asistenčními psy

13.07.2020 20:06 Lidé s asistenčními a vodicími psy mají šanci, že budou moci vstupovat se psy do veřejných prostor…

Vláda podpořila senátní návrh na ústavní právo bránit se zbraní

13.07.2020 19:37 Vláda dnes podpořila senátní návrh ústavního zákona, který do Listiny základních práv a svobod…

Související:

Právě se děje

Další zprávy