biopotraviny

Ilustrační foto

Státní tendr na propagaci biopotravin opět vyhrála Media Age

V mediální kampani pro stát na propagaci biopotravin pokračuje agentura Media Age. V dvouleté kampani na to má 30 milionů korun ročně. ČTK to sdělila mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Lenka Rezková, detaily pak uvádí Rejstřík smluv. Firma tak pokračuje po pilotním projektu, na který vyhrála tendr již dříve.
Nákupy, ilustrační fotografie

Co se skrývá za zdravými potravinami? Experti před některými výrobky varují

Lidé často nakupují v obchodech různé polotovary označené jako zdravé potraviny. Většina z nich však není pro náš organismus vhodná. Za zdravými a dietními výrobky se často schovávají průmyslově zpracované potraviny, které pro nás nemají velký přínos. Mají dlouhou trvanlivost, vysoký obsah cukru, soli, nevhodných tuků. Zároveň jsou ale chudé na minerální látky, vitamíny a další živiny. Lépe je takové výrobky do stravy vůbec nezařazovat.
Citrusové plody

Nezdravé bioovoce? Testy ukázaly znepokojivou věc

S Vánocemi se nám spojují kandovaná kůra a vůně citrusů. Mnoho lidí se zabývá i otázkou, zda k pečení používat bio citróny a zda někdo hlídá pesticidy v kandované citrusové kůře. Organizace dTest se rozhodla produkty otestovat. Výsledky byly překvapující.
Obchody, ilustrační fotografie

Biopotraviny jdou na dračku. Češi jich nakupují nejvíc od roku 2008

Česká spotřeba biopotravin předloni vzrostla o 30,5 procenta, spotřebitelé si koupili zboží za 3,33 miliardy Kč. Nárůst byl nejvyšší od roku 2008, sdělil dnes ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Ministerstvo tyto údaje zjistilo z dotazníkového šetření mezi výrobci a distributory biopotravin. V Evropě předloni rostla spotřeba biopotravin o 10,5 procenta. Nejvíce biopotravin čeští konzumenti nakupují v supermarketech a hypermarketech, kde za ně předloni utratili 1,4 miliardy korun.
Soudní dvůr EU

Soud EU: Maso rituálně poražených zvířat nesmí nést označení bio

Maso pocházející z rituálně poražených zvířat nesmí v rámci Evropské unie nést označení bio, protože taková zvířata nebyla usmrcena tím nejšetrnějším možným způsobem, tedy po předchozím omráčení. Rozhodl o tom dnes Soudní dvůr EU, na který se na základě podnětu ochránců zvířat obrátil francouzský soud.
Energetika

Nižší DPH na biopotraviny, plyn a teplo? Lidovci chtějí pozměnit daňový balíček

Lidovci navrhují snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na biopotraviny, což by mělo podpořit ekologicky šetrné zemědělství v Česku. Chtějí snížit i DPH na zemní plyn pro domácnosti a budou jednat s dalšími stranami o možném snížení DPH na teplo. Novinářům to dnes řekl první místopředseda KDU-ČSL a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. Změny by chtěl zapracovat do vládního daňového balíčku, který minulý týden Sněmovna schválila v prvním čtení.
Ilustrační foto

Halal maso může nést označení biovýrobek, doporučil advokát soudu EU

Lucemburk - Maso zvířat zabitých v rituálních porážkách (takzvané halál maso) může nést označení produkt ekologického zemědělství. Takový verdikt doporučil dnes generální advokát Soudního dvora EU Nils Wahl této soudní instanci. Na ni se obrátili ochránci zvířat, kteří požadovali zákaz označení bioprodukt pro maso ze zvířat zabitých bez předchozího omráčení. Doporučeními generálního advokáta se evropský soud v Lucemburku obvykle řídí.
Nákupní vozík

Co vlastně kupujeme a co před námi potravinářský průmysl ukrývá?

Ve velké většině supermarketů nalezneme desetitisíce výrobků. Neexistují v nich roční období. Čerstvá rajčata, která vyrostla někde v zahraničí, si tam můžeme koupit po celý rok. Z masa zmizely kosti. Co vlastně kupujeme a co před námi potravinářský průmysl ukrývá? Odpověď na tuto otázku se snaží dát dokumentární film nazvaný „Potraviny a.s.”.
Ilustrační foto

Vykašlete se na biopotraviny a detox. Vědci boří mýty o tom, co je údajně zdravé

Všichni budeme chytřejší, zdravější a poučenější, pokud necháme plavat pavědecké módní trendy a zdravotní výstřelky, napsal pro list USA Today Alex Berezow, sloupkař a autor knihy Little Black Book of Junk Science (Malá černá knížka pavědy). Jako příklad nabízí přehled některých "pavědeckých" tvrzení, která by podle něj bylo záhodno pustit k vodě.
Ilustrační foto

V Česku přibývá biofarem, ceny jsou ale šílené. Kupujete bio věci?

Praha - Česká republika zažívá obrovský boom biofarem. Podle ministerstva zemědělství je u nás už přes čtyři tisíce ekofarem. Farmáři při pěstování nepoužívají žádné chemické přípravky a umělá krmiva. Na trhu už můžete narazit nejen na bio maso, ale také bio melouny nebo bio sýry.
Ilustrační foto

Spor o "bio" rozhádal Austrálii, musí rozhodnout soud

Canberra - Farmář ze západní Austrálie věnující se ekologickému zemědělství podal žalobu na svého souseda, jenž pěstuje geneticky modifikované plodiny, protože mu prý zamořil pole. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News. Jedná se pravděpodobně o první soudní případ tohoto druhu na světě.
Ilustrační foto

Skandální podvod! Biovýrobky jsou plné nebezpečných látek

Praha - Kupované zavařené okurky jsou krásně zelené, jahody proti domácímu kompotu mají nádherně červenou barvu, koupená majonéza vydrží v ledničce měsíc, zatímco domácí se musí spotřebovat během několika dnů. Kouzlo barev a trvanlivosti mají na svědomí průmyslově vyráběné přídavné látky, takzvaná "éčka".
Ilustrační foto

Fiasko biopotravin v Česku: Proč je nechceme?

Praha - Biopotraviny si kupují pravidelně pouhá čtyři procenta dospělých Čechů, občas si je zakoupí 37 procent, 17 procent je naopak nikdy nevyzkoušelo a ani vyzkoušet nechce. Více než třetina populace (38 procent) s biopotravinami sice nějakou zkušenost má, ale již je nekupuje.

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy