Vláda ztratila důvěru veřejnosti, Sněmovna musí reagovat, tvrdí Bartoš

Menšinová vláda ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše očividně pozbyla důvěru veřejnosti a Sněmovna na to musí jasně a srozumitelně reagovat, řekl při dnešní schůzi dolní komory k návrhu na vyslovení nedůvěry kabinetu předseda Pirátů Ivan Bartoš. Babiš podle něho po sobě zanechá rozvrácenou zemi "po privátním experimentu, na němž vydělával miliardy ročně". Vláda byla od počátku pandemie řízena jedním velkým chaosem a rezignovala na účinnou pomoc lidem, připojil se ke kritice předseda STAN Vít Rakušan.

Eurozpravy.cz

Sněmovna své jednání ve 13:00 přerušila. Poslanci se opět sejdou ve 14:30. Do rozpravy se hlásilo 17 poslanců. Kdy zhruba na hlasování přijde řada, není zatím jasné. Očekává se, že opozice dostatek hlasů pro vyslovení nedůvěry nezíská.

"Vyslovení nedůvěry vládě je naše ústavní povinnost," zdůraznil Bartoš. Jde podle něho o krok, který by měl Babišovi ukázat, že na rozdíl od Agrofertu není skutečným majitelem Česka a není koncovým příjemcem jeho výhod. "Premiér Babiš a orloj jeho střídajících se ministrů připravili zemi o budoucnost," prohlásil předseda pirátské strany.

Piráti podle něho nikdy nekritizovali kabinet bezúčelně nebo prvoplánově, nabízeli své návrhy. Hlasování o nedůvěře podle Bartoše není účelové politizování.

Bartoš vládě a premiérovi v projevu vytkl například údajný střet zájmů ministerského předsedy, jeho kauzu Čapí hnízdo, postup při koronavirové krizi, "zruinování státního rozpočtu a destrukci veřejných financí" i plánované "předvolební dárečky". "Vláda by se neměla chovat jako na posledním mejdanu," řekl.

Tvrdil také, že kabinet v rozporu s Babišovými předvolebním sliby zpolitizoval státní správu. "Státní správa byla zpolitizována takovým způsobem, že se podle mého názoru zapíše do příruček, jak nebojovat s korupcí, jak nebojovat s nepotismem, jak nebojovat s klientelismem," prohlásil předseda pirátské strany. Podporu Pirátů kabinet nikdy neměl a nemá, dodal.

"Vláda se odpoutala od reality, vláda se stala zajatcem vlastního PR. Česká republika není usměvavý facebook Andreje Babiše, Česká republika je zemí, která je v morálním ekonomickém rozvratu,“ řekl dále Rakušan. Vládě vyčetl například výměny na postu ministra zdravotnictví. "Točili se vám jako na orloji,“ poznamenal. Žádný skutečný odborník podle něj nechce vstoupit do vlády, protože rozhodnutí nečiní ministři, ale premiér, a to na základě svých poradců pro obraz na veřejnosti.

Rakušan reagoval i na Babišovu kritiku Bruselu. "A ty evropské prachy mu nesmrdí?“ otázal se. Babišovi vyčetl rozvrat morálky a překročení všech norem, které kdy byly myslitelné. Jako příklad uvedl, že poprvé od revoluce přivedl k reálnému podílu na moci komunisty.

Předseda lidovců Marian Jurečka vytkl vládě například, že zvyšuje zadlužení a nepokouší se lépe hospodařit. „Kde je nějaká logická snaha mít tady efektivní stát?“ ptal se. Poukazoval na to, že v návrhu hospodaření na příští rok u všech resortů plošně rostou výdaje. Nízké zadlužení českých veřejných financí podle něj vyplývá z dobrého hospodaření obcí, měst a krajů, a nikoli z přístupu ministerstva financí.

Při hlasování o vyslovení nedůvěře vládě bude rozhodující postoj komunistů, kteří kabinet do poloviny dubna tolerovali. Komunistická strana až nyní ohlásila, že její poslanci odejdou při hlasování ze sálu. Na twitteru potvrdil dřívější informace o očekávaném postoji klubu poslanec KSČM Jiří Dolejš. Zbytku opozice tak budou pro pád vlády chybět hlasy.

Témata: EZ

Budou ještě ministři chodit do Sněmovny? Klouzavý mandát jim umožní více…

23.06.2021 10:49 Poslanecká sněmovna schválila v pátek nejtěsnější možnou většinou 120 hlasů ze 157 přítomných…

KOMENTÁŘ: Neřeším, zda při zásahu v Teplicích zemřel Rom. Záleží totiž na…

22.06.2021 19:11 KOMENTÁŘ Miroslava Zborovského - Už druhý den na serverech narážím na články k případu, kdy policie…

Piráti a STAN představili desítky expertů, které chtějí do vlády

22.06.2021 16:28 Koalice Pirátů a Starostů dnes představila 43 adeptů do vlády v případě volebního úspěchu. Patří k…

Doporučení rozpočtové rady nejsou vhodná a udržitelná, míní Schillerová

22.06.2021 15:36 Aktualizováno Národní rozpočtovou radou doporučovaná konsolidace za horizont funkčního období úřadující vlády…

Sněmovna asi vydá Lubomíra Volného ke stíhání

22.06.2021 14:32 Sněmovna asi vydá nezařazeného poslance Lubomíra Volného (Volný blok) k trestnímu stíhání.…

Kritické hodnocení veřejných financí rozpočtovou radou je oprávněné, míní…

22.06.2021 14:27 Kritické hodnocení stavu veřejných financí Národní rozpočtovou radou odpovídá aktuální situaci a je…

Češko řeší jen to, kolik to bude stát. Experti a ekonomové kritizují…

22.06.2021 12:50 Ekonomové, investoři a další osobnosti kritizují plánovaný rozpočet na předsednictví České…

Soud propustil z vězení Kottovou z Rathovy korupční kauzy

22.06.2021 12:48 Soud propustil z vězení bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou, která si…

Babiš stejně jako Zeman nepovažuje stažení vojsk z Afghánistánu za správné

22.06.2021 12:24 Premiér Andrej Babiš (ANO) stejně jako prezident Miloš Zeman nepovažuje stažení spojeneckých vojsk…

Milion chvilek chystá kontaktní kampaň na podporu koalic proti hnutí ANO

22.06.2021 11:30 Spolek Milion chvilek chystá kontaktní kampaň mezi voliči namířenou na podporu koalic, které mají…

Související:

Právě se děje