Vláda zvažuje pomoc médiím. Nejvíce mají dostat ta vlastněna milionáři. Podle Babiše lež, důkazy jsou proti němu

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) potvrdil ČTK přípravu dotačního programu na pomoc zpravodajským médiím. Jeho úřad má zpracovat kritéria, podle kterých bude pomoc rozdělena. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) novinářům řekla, že případná podpora by musela mít plošný charakter.

Noviny, ilustrační foto
doporučujeme

Server Neovlivní.cz dnes informoval, že ve hře by mohly být až dvě miliardy korun, přičemž kriteriem při rozdělování stovek milionů by podle předběžných návrhů mohla být výše tržeb daných médií.

"Dosavadní předložené návrhy podle informací Neovlivní.cz přitom počítají s tím, že objem peněz má být odstupňován podle výše tržeb daného mediálního domu. To by znamenalo, že na největší díl pomoci dosáhnout právě ti největší. Jako je třeba CNC Daniela Křetínského, Mafra premiéra Andreje Babiše nebo VLM Marka Dospivy. Malá média, například ta nezávislá, která jsou k vládní politice nejvíce kritická, mají v případě takové verze pomoci minimální šanci peníze získat," píše server Neovlivní.

Babiš ČTK napsal, že jde o nesmysl a lež. Server ale zveřejnil důkazy, které hovoří o tom, že plán vznikl a dostává jasnou podobu. Babišův mluvčí Vladimír Vořechovský odkázal ČTK na ministerstva kultury a financí.

Zaorálek uvedl, že o případné podpoře médiím hovořil už v březnu. "Proto jsme spolu s ministerstvem financí začali připravovat dotační program pro podporu zpravodajských medií - jak těch velkých, tak i malých, který by měl být inspirován hlavně dánským modelem. Konkrétní kritéria teprve formulujeme," uvedl Zaorálek. Nechtěl upřesnit, kolik by do programu mohla vláda uvolnit peněz, to podle něj bude záviset na vývoji rozpočtu. Podotkl také, že program bude muset schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a notifikovat Evropská komise.

Mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec ČTK napsal, že pomoci médiím se úřad nebrání, v současnosti není ale nic konkrétního připraveno. "Ministerstvo financí na se nebrání jednání se zástupci nejzasaženějších sektorů hospodářství, jako je například cestovní ruch, lázeňství a podobně, které jsme, společně s věcně příslušným resortem, samozřejmě připraveni vyslechnout. Nejinak tomu bylo v případě médií. Co se týče speciální pomoci pro mediální produkci, není však v tuto chvíli nic konkrétního na stole, uvedl.

Schillerová později novinářům řekla, že se účastnila jednoho jednání, kde se z iniciativy ČSSD téma probíralo. "Protože ten dotační program by se případně týkal ministerstva kultury. Bavili jsme se o problémech, s kterými se média potýkají, a jsou zásadní," uvedla. Šlo podle ní ale o jedno z mnoha jednání. "V tuto chvíli není na stole nic konkrétního. Určitě by to ale musela být plošná podpora," řekla.

Podle serveru by kritérium výše tržeb znamenalo, že na největší díl pomoci dosáhnou největší vydavatelské domy. "Jako je třeba CNC Daniela Křetínského, Mafra premiéra Andreje Babiše nebo VLM Marka Dospivy. Malá média, například ta nezávislá, která jsou k vládní politice nejvíce kritická, mají v případě takové verze pomoci minimální šanci peníze získat," uvedl web. Podle ministerstva kultury má jít podpora i malým subjektům.

S vydavatelskými domy jednali podle serveru v uplynulých týdnech politici vládních ANO a ČSSD. "Původní požadovaná částka byla 2,5 miliardy korun. To ale ministryně financí Alena Schillerová vetovala s tím, že maximální výše jsou dvě miliardy," uvedl server. Podle návrhu, o kterém informoval a který nepochází z ministerstva kultury, by měla vláda kromě jiného uvolnit na inzerci související s epidemií koronaviru nového typu v tištěných médiích 1,1 miliardy, v televizi 700 milionů, v rádiích 300 milionů a na venkovní reklamu 200 milionů korun.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Senát o zvýšení koronavirové nemocenské rozhodne ve čtvrtek

03.03.2021 13:05 Senát se kvůli schvalování zvýšené nemocenské kvůli koronavirové karanténě sejde ve čtvrtek…

Poslance Volného si kvůli příspěvku na facebooku předvolá policie

03.03.2021 12:52 Nezařazeného poslance Lubomíra Volného, původně zvoleného za SPD, si policie předvolá k podání…

KOMENTÁŘ: Roční pandemie odkryla Babišovu tvář. Nikdy neměl být premiérem

02.03.2021 22:10 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Píší nejčernější kapitolu v dějinách polistopadové země. Vláda se během rok trvající…

Ovčáček dementoval zprávu o úmrtí Forejta

02.03.2021 22:09 Aktualizováno Česká média dnes přišla s informací, že ve věku 43 let zemřel bývalý protokolář exprezidenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama