Vládě letadla nestačí? Koupí nové téměř za miliardu

Kapacita vládní letky je nedostatečná a letka je zastaralá, shodli se nejvyšší ústavní činitelé. Od ministerstva obrany proto očekávají její rozšíření, které slíbili podpořit. Ústavní činitelé to uvedli ve společném prohlášení po dnešní schůzce na Pražském hradě. Prohlášení ČTK poskytl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Ministerstvo již počítá s nákupem malého letadla asi za 700 milionů korun.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Letadla, ilustrační foto
doporučujeme

"Nejvyšší ústavní činitelé se shodli, že současná kapacita vládní letky je nedostatečná a letka je zastaralá, což se projevuje při plánování zahraničních cest a má negativní dopady na efektivitu zejména ekonomické diplomacie," uvádí dokument. Od ministerstva obrany proto očekávají konkrétní kroky, které povedou k rozšíření flotily vládní letky. Slibují, že takové rozšíření v rámci svých kompetencí podpoří.

Podle ministerstva obrany letouny určené pro dopravu ústavních činitelů všem stanoveným požadavkům nevyhovují. Armáda má k dispozici dva airbusy A-319, které nejsou ekonomické pro dopravu menšího počtu cestujících. Dvěma letounům JAK-40 vyrobených na konci 70. let končí životnost a případná modernizace by byla nákladná, armáda se je proto chystá v příštím roce vyřadit. Před téměř 30 lety byl vyroben Challenger CL-601. Vojáci si stěžují na jeho častou poruchovost. Armáda také používá čtyři stroje CASA C-295M, které jsou ale určeny především pro přepravu vojáků. Letoun má nižší dolet a v kabině je hlučný, kvůli čemuž cestující dostávají sluchátka. Ústavní činitele s ním proto armáda nepřepravuje.

Ministerstvo obrany chce koupit pro politiky malý dopravní letoun. V září úřad vypsal výběrové řízení na dodavatele, přihlásil se ale jen jeden účastník, který nesplnil předepsaná kritéria. Ministerstvo proto chystá novou soutěž. Úřad předpokládá, že za stroj zaplatí asi 700 milionů korun. Pořídit chce letoun kategorie Business jet, který pojme 14 až 19 lidí. Stroj by měl být nový, nebo vyrobený po roce 2012 s maximálně 4000 nalétanými hodinami.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajná kompro nahrávka? Babiš neskutečně zuřil. Novinář prozradil pikantní…

22.10.2019 23:11 Aktualizováno Slovensko žije kauzou kolem spisu Gorila. Investigativní novinář Marek Vagovič píšící pro server…

Předsedkyní hnutí ANO v Brně se stala Karin Karasová

22.10.2019 21:41 Předsedkyní hnutí ANO v Brně-městě se dnes stala starostka městské části Brno-Královo Pole Karin…

Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko, s Čaputovou otevře Český dům

22.10.2019 17:18 Prezident Miloš Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko. Setká se se slovenskou prezidentkou Zuzanou…

Horní Rakousy žalují na Česko v Bruselu. Spor o Temelín a Dukovany eskaluje

22.10.2019 17:03 Aktualizováno Rakouská spolková země Horní Rakousy se obrátila na Evropskou komisi (EK) s požadavkem, aby…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama