Vlády v Česku podle Social Watch neřeší krizové situace strategicky

Vlády v Česku podle výroční zprávy koalice Social Watch (SW) neřeší krizové situace strategicky. Chybí jim analýza přijímaných opatření a příprava na další mimořádné události. Postup v epidemii provázel chaos. Nyní hrozí prohlubování energetické chudoby. Ekologické plány k ochraně klimatu jsou málo ambiciózní, chybí jim ale také sociální citlivost. Na tiskové konferenci dnes dokument představili jeho autoři. Hodnotí větší část loňska a první letošní čtvrtletí.

"Jsme na rozdíl od některých politiků přesvědčeni, že vlády se mají starat o občany kvůli zachování základních práv jako právo na zdraví a život. Představa, že ekonomika je oblast se zvláštními zákonitostmi bez ohledu na dění ve společnosti, je blud. Ekonomika, která je zaměřena na stálý růst a maximalizaci zisku, se ukazuje jako destruktivní," řekl předseda české koalice SW Jiří Silný.

Podle autorů chybí strategické řešení krizí a analýza přijímaných opatření, poučení i příprava na další případné otřesy. "Česká politika se vždy věnovala jen krátkému časovému úseku přítomnosti. Nereflektuje vývoj, nepřipravuje se na budoucí rizika," dodal šéf české koalice SW.

SW je mezinárodní síť organizací, které se zaměřují na boj proti chudobě, ochranu lidských práv, ochranu klimatu či prosazování rovných šancí. Sleduje naplňování mezinárodních úmluv o sociálních a kulturních či občanských právech. Českou koalici tvoří deset spolků. Letošní zprávě dali autoři název "Zisky nebo lidská práva". Výroční dokument má tři kapitoly. Zaměřují se na ekonomiku, zdraví a péči a ekologickou transformaci. Na textu se podílela mimo jiné levicová ekonomka Ilona Švihlíková, šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková či ekologický aktivista Milan Smrž.

Podle zprávy epidemii provázel chaos. Soudy opatření rušily, stát nedokázal pravidla vymáhat. Daňové změny byly nesystémové, ignorovaly spravedlivé nastavení a prohloubily schodek rozpočtu. Zpráva zmiňuje zrušení superhrubé mzdy či daně z nemovitostí. Za sporné kroky označuje stravenkový paušál, změny v DPH či konstrukci zpětné daňové vratky. Nerovnost mezi živnostníky a zaměstnanci prohlubuje nastavení paušálů, může mít "fatální důsledky pro důchodovou reformu", uvádí zpráva.

Za pozitivní dokument označuje elektronizaci ve zdravotnictví, a to třeba využívání e-receptů a e-neschopenek, systém hlášení infekčních nemocí či propojení registrů. Kladně hodnotí i dodávky vakcín a vytvoření očkovacích center i poskytnutí peněz na odměny. Zpráva kritizuje špatně nachystaná a nejasná protiepidemická nařízení, výměny ministrů zdravotnictví a nejednotné řízení i nepřipravenost na další případné epidemie. Poukazuje na nedostupnost sociálních služeb a také na nedostatek personálu, jeho nízké mzdy a přetížení.

Podle SW jsou ekologické cíle EU a plány málo ambiciózní, chybí v nich ale také aspekt sociální citlivosti a spravedlnosti. V Česku se nevede seriózní debata o energetických a klimatických změnách, omezila se "na podivnou předvolební šavlovačku" o konci prodeje spalovacích motorů, uvedli autoři. Varují, že bez posílení obnovitelných zdrojů energie se bude prohlubovat energetická chudoba.

Související

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

Více souvisejících

Vláda ČR Social Watch

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy