Vnučce dluhopis, babičce respirátor. Vánoční dárky podle členů vlády

Přemýšlíte, co letos koupíte příbuzným k Vánocům? Členové vlády mají jasno, kávu s sebou si sice už během shánění dárků nepořídíte, můžete ale nakoupit například dluhopisy. Nebo respirátory.

Alena Schillerová

S příchodem Vánoc se každoročně rozjíždí velká nákupní horečka. Letos je však poměrně odlišného charakteru, namísto osobních nákupů lidé preferují spíše doručení poštou, což dokládají enormní počty zásilek přepravovaných poštovními službami.

Česká pošta před několika dny ohlásila rekordní přepravu 1,13 milionu zásilek. Loňský rekord přitom atakoval hranici "pouze" 500 tisíc balíkových zásilek. Situace je dána také tím, že většina maloobchodních prodejců musela mít kvůli epidemiologickým opatřením zavřeno.

Po rozvolnění opaření se menší obchody opět otevřely a lidé tak mohou nejen pro dárky, ale například i pro oděv či obuv vyrazit opět osobně. Pokud si ale byli zvyklí při této činnost kupovat například kávu s sebou, letos si ji nedopřejí.

Vláda sice povolila opětovné otevření kaváren a restaurací, zakázala ale prodej nealkoholických nápojů, tedy například kávy nebo čaje, s sebou, tedy z výdejových okének. Veškeré nápoje si tak musí zákazník vypít přímo v provozovně, kde si je zakoupil.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný to zdůvodnil to tím, že restaurace takto prodávaly nápoje, které by se jinak prodávaly ve stáncích například na vánočních trzích. Konzumace občerstvení na trzích je ale zakázána. 

Zároveň také prozradil, jaký dárek by měli děti koupit svým příbuzným. "Nejlepší dárek pro prarodiče pod stromeček je velká sada FFP2 respirátorů. Může jim nejen zachránit život, ale umožnit i to, že se nedostanou do nemocnice ani do potíží," uvedl Blatný.

Tento týden jde už o druhou radu od člena vlády, jaký dárek pod stromeček letos pořídit. S tou první přišla ministryně financí Alena Schillerová, která doporučila zakoupit státní dluhopis.

"Vánoce jsou za dveřmi a tak mnozí z vás určitě přemýšlí o tom, co svým blízkým dát pod stromeček. Pokud ještě nevíte, tak mám pro vás tip. A nebojte se, nejsou to ponožky, ale dluhopis republiky," prohlásila ve videu za doprovodu honosné instrumentální hudby.

Příspěvek, který byl zveřejněn na sociálních sítích, má tisíce komentářů překvapených uživatelů. Zatímco někteří vládě vyčítají její hospodaření, jiní se jen podivují nad bizarností celého nápadu.

Státní vyznamenání chce Zeman osobně předat v lednu

25.10.2021 20:12 Aktualizováno Ceremoniál k předávání státních vyznamenání se uskuteční 1. ledna místo obvyklého 28. října. V…

Hamáček oznámil rezignaci, do čela ČSSD chce Maláčová

25.10.2021 19:44 Aktualizováno Dosluhující vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček oznámil na dnešním jednání předsednictva ČSSD…

Kontrola bezinfekčnosti v restauracích je i jinde bez další podpory, řekl…

25.10.2021 19:24 Kompenzace pro restaurace byly podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) velké,…

Vláda prodloužila do konce roku firmám Antivirus pro lidi v karanténě

25.10.2021 19:06 Aktualizováno Vláda dnes prodloužila do konce roku firmám příspěvek Antivirus A. Jde o náhrady pro lidi v…

Moře u Nizozemska se může do roku 2100 zvednout až o dva metry

25.10.2021 18:55 Hladina moře u Nizozemska se může do roku 2100 zvednout až o dva metry, což je víc, než se dosud…

Senát rozhodne o platech ústavních činitelů a klouzavém mandátu

25.10.2021 17:54 Senát rozhodne o návrhu zmrazit platy ústavních činitelů. Podle senátních výborů, které se…

O minimální mzdě se bude podle Schillerové rozhodovat na dalším jednání

25.10.2021 17:51 Končící vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden. Ministryně financí Alena Schillerová …

Ministryně Maláčová oznámila kandidaturu na předsedkyni ČSSD

25.10.2021 17:20 Končící ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová oznámila na dnešním zasedání předsednictva…

Stav prezidenta Zemana by se měl řešit, až bude čas na přijetí demise…

25.10.2021 17:01 Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že situace kolem zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana…

Válek (TOP 09) se odmítl zúčastnit rady vlády pro zdravotní rizika

25.10.2021 13:56 Aktualizováno Na dnešní jednání rady vlády pro zdravotní rizika dostal opět pozvánku i kandidát TOP 09 na…

Související:

Právě se děje

reklama