RECENZE: Klíč svatého Petra si chtěl otevřít cestu do srdcí diváků. Povedlo se to?

Letošní štědrovečerní pohádka o třech mizerech, z nichž jeden je úplně nevinný, zamilovaném vodníkovi a krásné princezně dostala jméno Klíč svatého Petra. Otevřela si jím cestu do srdcí českých diváků? Na to se EuroZprávy.cz snaží odpovědět v recenzi. 

Pokud chcete do nebe, není nejlepší nápad okrást svatého Petra. Do krádeže jeho klíče se zapletou tři lidé, konkrétně zloděj Vilém (Mark Kristián Hochman), podvodnice Emílie (Berenika Kohoutová) a zejména Tobiáš (Filip Březina), který se však do celé zlodějiny namočí úplně náhodou.

Z trojice "mizerů" se po přetahování o uloupené věci v zámeckém rybníku stávají dušičky. Od nebeské brány jsou ale svatým Petrem odesláni zpátky mezi smrtelníky, aby za třikrát tři dny našli jeho klíč. Jinak je čeká peklo.

Zpátky na Zemi, leč pohádkové, se při pátrání dostanou na zámek, kde je čeká kromě překrásné princezny (Sára Korbelová) a dobrotivého krále (Petr Nárožný) i setkání se zrádnými kancléři (David Novotný a Sabina Remundová). 

To by ohledně zápletky v krátkosti stačilo, přičemž každému musí být jasné, že správná pohádka má šťastný konec. Otázkou stejně jako každý rok je, zdali bude natolik dobrá, aby ji Česká televize reprízovala i do budoucna.

V jedné věci každopádně ČT nelhala. Opravdu jde o velkou výpravnou pohádku, na štědrovečerních premiérách se už zkrátka nešetří. Klíč svatého Petra se natáčel v krásném prostředí Zvíkova, na zámku Sychrov a ve Slavonicích. 

Obstojné jsou i herecké výkony, do rolí ostatně byly obsazeny takové osobnosti jako Petr Nárožný, David Novotný či Sabina Remundová. Špatně si ovšem nevedli ani jejich mladší kolegové, tedy představitelé hlavních postav. Poslouchali ostatně pokyny zkušeného režiséra Karla Janáka, který za poslední roky natočil hned několik štědrovečerních pohádek. Namátkou jmenujme pohádky O vánoční hvězdě či Jak si nevzít princeznu. 

Navzdory výše uvedenému si nejspíš Klíč svatého Petra mnoho diváků, kteří by se k této pohádce chtěli pravidelně vracet o vánočních svátcích i v následujících letech nezíská. Ale třeba se mýlíme... 

Hodnocení: 50 %

Klíč svatého Petra

Hrají: Filip Březina, Berenika Kohoutová, Mark Kristián Hochman, Sára Korbelová, Sabina Remundová, David Novotný, Lukáš Příkazký, Petr Nárožný, Ivan Romančík st.

Režie: Karel Janák

Scénář: Petr Hudský

Česko, 2023, 91 min

Související

Více souvisejících

Klíč svatého Petra (pohádka) Česká televize recenze pohádka Vánoce

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy